Aktiviteli Tatiller

Erzurum Gezi Rehberi & Uzundere Dağ Tırmanışı

Erzurum - Uzundere Gezi Rehberi

Şehir hayatından kaçıp doğaya saklanmak istiyorsanız dağcılık sporu tam size göre! Şehir hayatından kaçıp eğlenmek isterseniz mutlaka Uzundere dağ tırmanışı yapmalısınız! Erzurum gezi rehberi ile yaz kış ziyaret edebileceğiniz zirvenin detayları!

Uzundere Nerede? Erzurum Gezi Rehberi

Eskiden Tortum olarak bilinen Uzundere ilçesi Erzurum’a bağlıdır. Şehir merkezine 84 kilometre mesafede yer alan Uzundere, Tortum Şelalesi ile oldukça ünlüdür. 3000 yıllık geçmişi ile Uzundere’de konaklamak isterseniz bütçenize uygun konaklama seçenekleriyle birlikte lüks konaklama yerleri de mevcuttur.

erzurum uzundere gezisi

Uzundere gezisi için isterseniz kara yolu isterseniz de hava yolunu tercih edebilirsiniz. Erzurum Doğu Semt Garajı’ndan sürekli kalkan seferler ile Uzundere’ye gelmeniz mümkündür. Erzurum Havalimanı’ndan da Uzundere merkeze her saat başı otobüsler kalkmaktadır. Bunun yanında taksiyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uzundere Dağ Tırmanışı & Uzundere Sosyal İmkanlar

Tabiatın içine karışmak ve bulunduğu bölgeye en uç noktadan bakmak isteyenler için Erzurum gezi rehberi hazırladık!

Erzurum Uzundere’de dağa tırmanış yapmak her mevsim mümkündür. Yazın kaya tırmanışı, kışınsa buz şelalesinde tırmanış yapılabilmektedir. Profesyonel sporcuların yanı sıra amatör sporcular da Uzundere’de dağcılık yapabilmektedir. Ayrıca, her yıl ocak ayında ‘’Uluslararası Buz Tırmanış Festivali’’ düzenlenmektedir. Eğer kışın dağa tırmanış yapmak sizin için bir tutkuysa hemen bilet almalısınız!

Buz tırmanış festivalinin yapıldığı sahada şelaleler 1200 metre ile 2800 metre arasındadır. Yükseklikleri ise 25 metre ile 300 metre arasında değişmektedir. Düzenlenen festival hava şartlarından dolayı iptal olmamaktadır. Ayrıca, alçaklarda bulunan şelaleler eğer festival gününde oluşumlarını tamamlamamış olsalar dahi yüksek rakımdaki şelaleler tırmanılmaya müsaittir.

erzurum gezi rehberi
Ağrı Dağı Dağ Tırmanışı: Zirveye Ulaşana Dek Devam!

Erzurum gezi rehberi için hazırladığımız Uzundere dağ tırmanışı yapmak oldukça zevklidir. Rotalar yola yakın ve ulaşımı kolaydır. Kavak ağaçlarınıngölgesinde gerçekleştirilen dağcılık sporu için sessiz ve sakin bir yerdir. 1300 metre yüksekliği nedeniyle genellikle serin olan Uzundere’de kışın bile dağa tırmanış yapılabilecek kuru bir iklimi vardır. Uzundere’nin çok farklı yapıda sahip olduğu rotaların uzunlukları 15 metreden 60 metreye kadar uzanabilmekte ve zorluğu da V- dereceden XI derecelere uzanan boltlu spor rotaları mevcuttur.

Erzurum gezi rehberi için açılan bazı geleneksel rotalardan bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • ‘’Son Dakika’’ V+, 15 metrelik geleneksel bir rotadır. Dikyar köyüne uzanan boğazda, ormanın içinde tırmanılan bir çatlak hattır.
  • ‘’İlk Görüşte’ ’VI, 15 metrelik geleneksel bir rotadır. Kısa bir tırmanıştır ve Sengistan sektörde yola yakındır. Ayrıca, hemen sağında bir diğer VI- derece geleneksel rotayla birleşmektedir.
  • ‘’Sengistan’’ VII, 45 metrelik geleneksel bir rotadır. Tırmanırken temizlik gerektiren Sengistan sektörün en sağ rotası ve çürüklükle dikeyliğin enteresan bir karışımıdır.

Uzundere’de Dağ Tırmanışı Ne Zaman Yapılır?

Dağcılık yılın her mevsiminde yapılabilmektedir. Ancak Erzurum gezi rehberi hazırlarken belirtmeliyiz ki en zorlusu kış dağcılığıdır. Yaz veya kış dağa tırmanış yapmak için gidilecek bölgenin iyi seçilmesi gerekmektedir. Kışın dağa tırmanış yapmak amatörler için tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle dağcılık sporuna yeni başlayanlar için bahar ve yaz ayları tavsiye edilmektedir. Farklı tırmanış stillerine uygun tırmanış rotalarının bulunduğu Uzundere’de yaz kış fark etmeden her mevsim tırmanış ve doğaseverlerin vazgeçilmez rotası olmaktadır.

erzurum uzundere dağ tırmanışı

Erzurum Uzundere’de Ne Yenir? Erzurum Gezi Rehberi

Uzundere, dağa tırmanış yapılacak yerler arasında akla ilk gelen yerlerden birisidir. Erzurum’a gelmişken de ünlü cağ kebabını mutlaka denemelisiniz. Uzundere yöresinde 20 çeşit elma bulunmaktadır. Bu lezzeti de mutlaka tatmalısınız. Ayrıca, yufka yağlaması, incir döğmesi, katmer, cevizli erişte, balık güveci, kelecaş, ayran çorbası, siron, heris dolması, kavurmalı tirit, pestil kayganası, kuymak, tava pağacı tadılması gereken diğer lezzetler arasındadır. Bu saydığımız geniş yelpazedeki birçok lezzeti evinize dönerken de yanınızda taşıyabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri