Aktiviteli Tatiller

Türkiye’nin En Yüksek Üçüncü Dağında: Kaçkarlar Tırmanış

Kaçkarlar Nerede?

Yeşilin ortasında, tertemiz bir havada aktiviteli tatiller için uygunluk yaratılmaz da ne yapılır? Kaçkarlar tırmanış serüveni, tam da ihtiyacınız olan deneyim!

Kaçkarlar Dağı’nda Tırmanış Yapmak

kaçkarlar tırmanış

Kaçkar Dağları Milli Parkı, kısmen Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde ve kısmen de Artvin’in Yusufeli ilçesinde bulunuyor. Karadeniz bölgesinin o yeşil doğasının belki de en yoğun gözlenebildiği alanlardan birisi bu milli park: 51.550 hektarlık bir alanı kapsıyor. Kaçkarlar tırmanış deneyimi için gittiğiniz bu güzel alanda dağları, tepeleri, gölleri ve geçitleri de tanıyabileceğiniz müthiş bir yapı hakim.

Tırmanış Sporu Hakkında

Genel kanının doğrultusunda, tırmanış sporuna bakış tehlike arz eden ve beceri isteyen bir spor olduğuna yöneliktir. Her uğraş gibi tırmanışta da pratikle desteklendikçe kuvvetlenen bir yeti vardır ama tırmanış doğuştan gelen bir kabiliyet gerektirmemektedir. Oldukça keyifli bir spor olan tırmanışın dağ, kaya, buz ve yapay duvar versiyonları mevcuttur. Bu yazımızda Kaçkarlar tırmanış deneyimi özelinde dağ tırmanışı yapmak üzerine bir aktarım sağlayacağız.

kaçkarlar tırmanış

Kaçkar Dağları Tırmanışı İçin Ulaşım

Alana iki farklı ulaşım imkanınız bulunmakta. Rize-Ardeşen karayolu istikametinden Fırat Vadisi rotasından ilerleyip Çamlıhemşin ilçesine vardığınızda alana da varmış sayılırsınız ancak vardıktan sonra da iki farklı alternatif sizi bekliyor; Ayder ya da Zİlkale güzergahlarından ulaşımı tamamlayabilirsiniz. Kaçkarlar tırmanış serüveniniz için diğer bir güzergah ise Artvin ilinden, Yusufeli ilçesinden.

Bu iki farklı uçtan ulaşımı sağlayabileceğiniz gibi ilçe merkezlerinde konaklama sağlayabilirsiniz fakat ilçelerin bir özelliği bulunmamakta. Tırmanışınız öncesinde dinlenmek ve belki hazırlıklarınızı tamamlamak adına konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Milli park içerisinde düşündüğünüzden çok durak vardır: Kamp alanları, göller, zirveler ve geçitler saymakla bitmeyecek bolluktadır. Hafif, taşıması kolay bir çadır kiralayıp bu duraklarda tırmanış öncesi ya da sonrası vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda Kaçkarlar tırmanış rotaları da oldukça çeşitlidir. Bu sebeple bir ilgi ve bilgi isteyen bir deneyim olacağını hatırlatabiliriz ancak araştıran bulur, endişe etmeyin.

Bu arada bir diğer aktiviteli tatil olarak Kışın Yapabileceğiniz Bol Aktiviteli Gezi: Palandöken Gezisi önerilerimiz arasındadır.

Kaçkarlar Tırmanış İçin Tavsiyeler

Öncelikle söylemeliyiz ki ne zaman giderseniz gidin sizin için soğuk, esintili ve bol bol temiz havalı bir deneyim olacak. 3937 metre yüksekliğine sahip ve ülkemizin üçüncü en yüksek dağı olan Kaçkar Dağları zirve noktası için giyiminiz sıkı ve ekipmanlarınız tam olsa daha rahat edersiniz. Rahat ayakkabılar, yağmurluk ve bol bol su vazgeçilmeziniz olacaktır. Tırmanış sonrası dinlenmek için bir milli park gezintisini de hakkettiniz diye düşünüyoruz.

 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri