Aktiviteli Tatiller

Çoruh Nehri Rafting: Dalgaların Arasından Süzülmek

Çoruh Nehri’nde Aktiviteler - Çoruh Nehri Nerede?

Doğal şehir Artvin’de, dünyanın en coşkulu nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri rafting deneyimi ayrı bir güzel. Bu heyecana dair tüm detaylar yazımızda!

Gürcistan ve Karadeniz’e sınırı olan Artvin şehri, Karadeniz bölgesinin doğu tarafında yer almaktadır. Rize, Ardahan ve Erzurum’a sınırı bulunan Artvin, Türkiye’nin doğal yapı bakımından en zengin şehirlerinden birisidir: Şehir alanının yüzde 55 kadar kısmı orman alanıdır. Artvin, oldukça engebeli bir araziye sahiptir ve bakır madeni rezervine sahip ilin nüfusu; Lazlardan, Gürcülerden ve Kıpçak Türklerinden oluşmaktadır.

Çoruh Nehri Rafting Tatili

Çoruh Nehri, şehrin en önemli doğal kazanımlarından biridir. Nehrin başı Gürcistan’dan başlamaktadır ve “Çoruh” da Gürcüce bir kelimedir. Dünyanın en hızlı ve en derin akan ırmaklarından birisi, Çoruh Nehri’dir. Nehrin Türkiye sınırları içerisindeki uzunluğu 430 kilometre civarındadır. Şehir daima yağışlı sayıldığından Çoruh Nehri de bir o kadar coşkulu bir hale bürünmektedir. Rafting tatili, aktiviteli tatiller içerisinde müthiş bir heyecanı da beraberinde getirmektedir.

çoruh nehri rafting

Çoruh Nehri rafting tatili için hazırsanız ve rafting yapmak istiyorsanız dört farklı parkur ve ulaşım yerleri mevcuttur. Parkurların ulaşım alanlarını ve kamp alternatiflerini yazımızdaki alt başlıklarda bulabilirsiniz.

Bayburt-İspir Parkuru (0 ile 106 Kilometre Arası)
Bayburt’tan itibaren Dikmetaş köprüsüne kadarki alanda her iki yanda da kamp alanı olacak yerler bulunmaktadır. Parkura bu yerlerden başlayabilirsiniz. Sonraki kamp alternatifiniz ise Aslandede ya da Laleli olabilir. Çoruh Nehri rafting tatili için seçebileceğiniz parkurun zorluk derecesi 1’den 6’ya kadar olan sıralamada 2 ile 3 civarındadır.

İspir-Çamlıkaya Parkuru (106 ile 134 Kilometre Arası)
Parkurun zorluğu 3-4-5 civarındadır ve farklı etkenlerle değişkenlik göstermektedir. Çoruh Nehri rafting sporu için herhangi bir profesyonellik aranmasa da zorluk derecelerinin kendinize göre tahlilini iyi yapmanızı öneririz. Aynı zamanda bu parkurda bulunacaksanız yiyecek imkanı için Çamlıkaya’dan faydalanabilirsiniz. Çamlıkaya’ya varmadan ise nehrin sol kısmında kamp yapma imkanınız olacaktır.

Çamlıkaya-Tekkale Parkuru (134 ile 178 Kilometre Arası)
Parkur zorluk derecesi bir öncekiyle aynı şekilde 3-4-5 civarıdır ve Çoruh Nehri rafting tatili için kamp yapabileceğiniz Alanbaşı Köyü etrafı çokça uygundur.

çoruh nehri rafting

Tekkale-Artvin Parkuru (178 ile 261 Kilometre Arası)
Yusufeli’den 22 kilometre uzaklıktaki parkurun adı “King Kong”dur. Yine 3-4-5 zorluk derecesine sahip olan bu parkur da oldukça zorlayıcı yerler vardır. Hatta öyle ki zorluk derecesi 5.9’ları bulabilmektedir ve Çoruh Nehri deneyiminiz için suyun azalmasını beklemeniz gerekebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Mükemmel Bir Karadeniz Turu: Abja Piji Gezisi

Daha fazla aktiviteli tatil fikri için GeziLinki’ni takip edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri