KaradenizOrdu

Ordu’da Gezilecek Yerler Rehberi: Kısa Ordu Turu

Ordu Gezi Rehberi

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Ordu, gezilecek yerleriyle ön plana çıkmıştır. Siz de Ordu’da gezilecek yerler hakkında öneriler almak istiyorsanız içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

Ordu’da Gezilecek Yerler Rehberi

Boztepe

ordu-boztepe

Ordu’nun en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Boztepe’nin bu kadar popüler olmasının sebebi tamamen bir manzara alanı, seyir noktası olmasıdır. 530 metre yükseklikte bulunan Boztepe, kuşbakışı olarak Ordu’yu rahatça izleyebileceğiniz bir yer. Ayrıca Boztepe üzerinde kafeler, restoranlar ve bazı hediyelik eşyaları alabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. Bir yamaç paraşütü noktası olarak da kullanılan Boztepe’de 15 dakikalık bir yamaç paraşütü deneyimi yaşayabilirsiniz. Oldukça özel bir mekân olan Boztepe, Ordu’da gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gerekenlerden.

Kurul Kalesi

ordu-kurul-kalesi

Kurul Kalesi, Ordu’nun en sembolik alanlarından bir tanesi. Şehir merkeziyle Kurul Kalesi arasında 13 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Bayadı Köyü’nün sınırlarında yer alan yapı, tüm Karadeniz Bölgesi içerisindeki ilk arkeolojik kazı alanıdır. Antik bir yerleşim alanı olan Kurul Kalesi bölgesinde yapılan kazılar sonucunda 2300 yıl öncesine tarihlenen tapınak ve kale duvarı kalıntılarına ulaşılmıştır. Aynı zamanda kalenin kapısı üzerinde yer alan bir Kibele heykeli ve Kibele’nin partneri olarak 3 heykel daha çıkarılmıştır. Ordu manzarası ile görebileceğiniz alan birinci dereceden bir sit alanı olmasının yanında oldukça önemli bir tarihi yerdir. Ordu’da gezilecek yerler içerisinde görebileceğiniz, gezebileceğiniz yerler arasındadır.

Ünye Müze Ev

ünye-müze-ev

Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi ismiyle anılan Ünye Müze Ev, ülkemiz içerisinde UNESCO logosunu taşıyan tek müzedir. Müzeye ait olan bina, Kaptan Server Bey’in evidir. İşte bu sebepten dolayı bu bina, Kaptan Evi olarak da anılmaktadır. Kültürel mirası sergileyecek birçok eseri bünyesinde barındıran müze içerisinde taşlık, ahır, haremlik selamlık odaları, gelin odası, kaptan odası, mutfak, seki, sofa gibi bölümlerden oluşuyor ve Klasik Osmanlı mimarisinin de izlerini taşıyan nostaljik bir atmosfere sahip. Birçok etkinliği de yapıp nostaljik bir hava içerisine gireceğiniz Ünye Müze Ev, Ordu’nun Ünye ilçesindeki Hacı Emir Caddesi üzerinde bulunuyor. Ordu’da gezilecek yerler rehberinine mutlaka eklemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi

ordu-müzesi

Ordu Merkez’de bulunan Etnografya Müzesi, 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmış bir binadır. Ünye’nin taşları ve Romanya’dan gelen ahşaplarla inşa edilmiş tarihi konak, sivil mimarinin en güzel örneklerinden biri. 1982 yılında kamulaştırılmış olan bina onarılmıştır ve 1987 yılında da Etnografya Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Üç katlı konakta ilk katta etnografik eserler bulunuyor. İkinci katta ise sofa, paşa nine odası, günlük oda, misafir odası gibi odalar bulunuyor. Ordu’da gezilecek yerler arasında olan Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi, mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Ters Ev

ordu-ters-ev

Eşsiz bir yapı, Ordu’nun Altınordu ilçesinde yer alıyor. Ters Ev, Boztepe’ye ulaşmak için kullanılan Ordu teleferik hattının altında bulunan bir eser. İki kattan oluşan yapı giriş bahçesine kadar oldukça ilgi çekici bir yapı. Yerli gezginlerin yanında yabancı turistler de bu ilgi çekici yapıyı görmeden asla Ordu’yu terk etmiyorlar. Bunun sebebi ise giriş bahçesinden evin tamamına kadar her şey tersten! Burada ilginç dakikalar geçirebilirsiniz. Birçok fotoğraf çekebilirsiniz. Ordu’da gezilecek yerler içerisindeki en ilginç yer olduğunu söyleyebiliriz.

Ordu Sahili

ordu-sahili

Upuzun bir sahil şeridine sahip olan Ordu, 6 kilometrelik bir yürüyüş alanına sahip. Eşsiz bir manzaraya sahip olan Ordu sahilinde güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde de sabah saatlerinde de spor yapan, yürüyen ve hatta çaylarını kahvelerini içip bir şeyler yiyen insanları görebilirsiniz.

Ordu Yaylaları

ordu-perşembe-yaylasi

Karadeniz yaylalarının güzelliğini bilirsiniz. Türkiye’nin yayla turizminin başladığı yer olan Karadeniz’de bulunan Ordu’da da birçok güzel yayla bulunuyor. Bu yaylalarda konaklamanız için ise belli başlı tesisler bulunuyor. İsterseniz yalnızca günübirlik gidip ciğerlerinize dağ havası doldurabilir isterseniz de orada konaklayabilirsiniz. Perşembe Yaylası, Çambaşı Yaylası Ordu’da gezilecek yerler listesine girebilecek en popüler yaylalar. Kesinlikle en az bir gece konaklamanızı tavsiye ediyoruz!

Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri