ArtvinKamp TatilleriKaradeniz

Artvin Kamp Yapılacak Yerler: Artvin’in En Güzel Kamp Alanları

Artvin'de Kamp Yapılabilecek En İyi Yerler

Türkiye’nin en kuzey noktasında yer alan, yeşil ve mavinin kesiştiği Artvin şehri her bakımdan gezip görmeye değebilecek güzelliklere sahiptir. Karadeniz Bölgesi’nin gür ve yeşil ormanları, bol oksijenli yayları ve tepeleri Artvin’de de yoğunluktadır. Doğaseverler, kamp severler, gezginler Karadeniz turları esnasında mutlaka Artvin’i de rotaları arasında bulundurmalıdır. Bu içeriğimizde Artvin’in en güzel kamp alanları olarak bilinen yerler sıralanmıştır. İşte Artvin kamp yapılacak yerler:

Artvin’in Kamp Yerleri

Arsiyan Yaylası

Karadeniz’in doğal güzellikleri

Şavşat ilçe sınırları içerisinde yer alan Arsiyan Yaylası yemyeşil bir örtüyle kaplanmış harika doğasıyla ön plandadır. Şehir merkezinden yaklaşık 100 ve ilçe merkezinden ise 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Yaylaya yalnızca özel araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir. Yaylada kampçılık faaliyetleri oldukça yoğun bir şekilde görülmektedir. Arazi yapısı ve iklim koşullarının kamp için elverişli olduğunu söylemek mümkündür. Bununla birlikte yaylada büyüklü küçüklü çok sayıda göl de bulunmaktadır. Göl çevresi, daha çok kampçılar tarafından tercih edilmektedir. Yaylada, yaz aylarında yöre halkının tarımsal faaliyetleri de belirgin bir şekilde görülmektedir. Sezon ortasında yolunuz Arsiyan’a düştüğünde burada yöre halkının kurmuş olduğu pazarları da gezip alışveriş yapabilirsiniz. Burada kamp için olanaklar pek gelişmiş değildir. Eğer kamp hususunda tecrübeliyseniz doğayla baş başa harika bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Yaylada hem çadır hem de karavanlar için uygun yerler mevcuttur. Elektrik, çeşme, duş gibi olanaklar bulunmamaktadır. İhtiyaçlarınızı ise yaylaya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı

Artvin’de nereler gezilir

Borçka ilçesinde yer alan Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı, Artvin şehir merkezinden yaklaşık olarak 70 km uzaklıktadır. Tabiat parkına yalnızca özel araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir. Harika doğası ve tertemiz havasıyla harika bir kamp deneyimi yaşama fırsatına sahip olacağınız bu alanda gür bir ağaç örtüsünün varlığı dikkat çekmektedir. Ağaçların her biri anıt niteliğinde olup asırlık geçmişe sahiptir. Burada kampçılık faaliyetleri oldukça yaygındır. Hem karavan hem de çadır kampçıları için uygun bir ortam sunmaktadır. Şehrin karmaşasından kaçıp sığınabileceğiniz, göçmen kuşların sesini dinleyebileceğiniz ve bol oksijenli doğasının tadını çıkarabileceğiniz harika bir ortamdır. Piknik, doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı gibi aktiviteler için de uygundur. Tabiat koruma alanında herhangi bir tesisleşme bulunmamaktadır. Burada tamamen kendi imkanlarınızla kamp yapmak durumundasınız. Tuvalet, duş, market, çeşme, elektrik gibi olanakların bulunmadığı alana tüm ihtiyaçlarınızı temin ettikten sonra gitmelisiniz. Alan tamamen ücretsizdir.

Deriner Barajı Kamp Alanı

Artvin kamp yapılacak yerler

Artvin kamp yapılacak yerler kapsamında Artvin merkez ilçesine bağlı Deriner Barajı, Çoruh Nehri üzerinde enerji üretimi amacıyla 1998’te kurulmuştur. Şehir merkezinden yaklaşık 10 km mesafede yer almaktadır. Yeşilin ve mavinin tam ortasında yer alan görüntüsüyle Deriner Barajı’nın bulunduğu çevre kampçıların da uğrak rotaları arasında yer almaktadır. Alana ulaşım yalnızca özel araçlarla mümkündür. Barajın bulunduğu çevre daha çok piknik gibi günübirlik amaçlarla tercih edilse de kamp amacıyla da tercih edilmektedir. Dünyanın en yüksek altıncı barajı olarak kabul edilen Deriner Barajı, ülkemizin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Doğada vakit geçirmek, tamamen doğal imkanlarla bir kamp deneyimi yaşamak isteyenler için ideal bir tercih olabilir. Tuvalet, elektrik, duş, çeşme gibi imkanların bulunmadığı alanda herhangi bir tesisleşme de yer almamaktadır. Alan tamamen ücretsizdir.

Şavşat Karagöl Kamp Alanı

Artvin kamp yapılacak yerler

Artvin’in şüphesiz ki en turistik yerlerinden biri olan Şavşat Karagöl Kamp Alanı, şehir merkezinden yaklaşık 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Alana yalnızca özel araçlarla ulaşım sağlanmaktadır. El değmemiş doğası, tertemiz ve bol oksijenli havasıyla Şavşat Karagöl, kamp severler için uygun bir yer olabilir. Burada yaz kış demeden gezginleri görebilmek mümkündür. Yıl boyu kendine özgü bir canlılığı vardır. Ulaşımın da kolay olması bu durumun temel sebeplerinden biridir. Şavşat Karagöl’de hem çadır hem de karavan kampı yapabileceğiniz uygun yerler bulunmaktadır. Bununla birlikte alan; dağ yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, olta balıkçılığı gibi faaliyetler için de uygundur. Sevdikleriniz birlikte doğada vakit geçirmekten keyif alıyorsanız Artvin’deki yeriniz Şavşat Karagöl olmalıdır. Burada herhangi bir tesisleşme bulunmadığından tamamen kendi imkanlarınız dahilinde kamp yapmak durumundasınız. Yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı da alana gelmeden temin etmeyi unutmamalısınız.

Cehennem Deresi Kanyonu Kamp Alanı

Artvin kamp yapılacak yerler kapsamında Ardanuç ilçesinde bulunan Cehennem Deresi Kanyonu Kamp Alanı, Türkiye’nin en büyük kanyonlar sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca dünyanın da en büyük ikinci kanyonu olma özelliği taşımaktadır. Cehennem Deresi Kanyonu, şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Oldukça dik ve sarp kayalıklara sahip olan kanyona ulaşım özel araçlarla sağlanmaktadır. Ardanuç ilçesinden yalnızca 7 km uzaklıktadır. Ülkemizin el değmemiş, saklı kalmış cennetlerinden biri olarak gösterilmektedir. Kendine özgü bir sakinliği ve gizemi vardır. Kanyonun daha dışarısında kalan bölgeler kamp için daha uygundur. İç kısımları ise kesinlikle bir rehber eşliğinde gezilmelidir. Çünkü bazı yerleri oldukça dar ve zor geçiş noktalarına sahiptir. Bir diğer tehlike de yılan ve diğer yabani hayvanların görülebilme ihtimalidir. Kanyonda ve çevresinde herhangi bir tesisleşme bulunmamaktadır. Buna ek olarak tuvalet, elektrik, çeşme gibi olanaklar da mevcut değildir. Alan tamamen ücretsizdir.

Sahara Yaylası Kamp Alanı

Artvin kamp yapılacak yerler

Artvin şehir merkezinden 85 ve Şavşat ilçe merkezinden ise yaklaşık 17 km uzaklıkta yer alan Sahara Yaylası Kamp Alanı, Sahara Karagöl Milli Parkı sınırları içerisindedir. Yaylaya yalnızca özel araçlarla ulaşım sağlanmaktadır. Kamp severlerin Şavşat ve çevresinde en sık tercih ettiği yerler arasında bulunmaktadır. Özellikle de yaz aylarında bir hayli kalabalık olabilmektedir. Yaz haricinde burada her hafta sonunda da kalabalıklarla karşılaşmanız olasıdır. Zengin bitki çeşitliliği, farklı jeolojik yapısıyla dikkat çeken Sahara Yaylası kamp haricinde trekking için de harika bir alandır. Ladin ve köknar ağaçlarıyla örtülü yaylanın bir bölümü derin vadilerden oluşmuştur. Eğer olanaklar bakımından elverişli bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız kesinlikle ilk tercihlerinizden biri olmalıdır. Çünkü Sahara Yaylası’nda bungalov tesisleri, elektrik, çeşme, tuvalet, büfe gibi olanaklar yer almaktadır.

Kemalpaşa Kopmuş Plajı Kamp Alanı

Artvin kamp yapılacak yerler

Artvin kamp yapılacak yerler içerisinde Kemalpaşa Kopmuş Plajı da harika bir seçenektir. Denize sıfır bir noktada, harika bir manzaraya karşı kamp yapmak isterseniz burası tam size göre olacaktır. Yerli ve yabancı turistlerin Karadeniz’in serin sularının tadını çıkardığı en güzel plajlardan biri olarak gösterilmektedir. Şehir merkezinden 60 km uzaklıkta yer alan plaja Hopa ilçesinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Plajın uzunluğu yaklaşık 2 km olup büyük bir bölümü hem çadır hem de karavan kampı için uygun niteliktedir. Plaj ve çevresinde tuvalet, elektrik, duş gibi olanaklar mevcut değildir. Plaja giriş ise ücretsizdir.

Bu içeriğimizde Artvin’in en güzel kamp alanları olarak kabul edilen belli başlı yerler listelenmiştir. Siz de Artvin’de, güzel bir ortamda keyifli bir kamp tatili geçirmek istiyorsanız içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içeriği için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri