KaradenizRizeYurtiçi Gezilerimiz

Rize’nin Doğal Güzellikleri – Rize’de Birbirinden Güzel Rotalar

Rize'de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin en çok turist çeken şehirlerinden olan Rize, doğal güzellikleri ile dikkat çeken rotalar arasında yer almaktadır. Şehir daha çok yayla turizmi ile ön plana çıksa da sunduğu alternatifler bununla sınırla değildir. Bu içeriğimizde Türkiye’nin en turistik bölgelerinden olan Karadeniz’in gözde şehri Rize tanıtılmıştır. İşte detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Rize’nin doğal güzellikleri

Rize’de Gezilmesi Gereken Turistik Yerler

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize’nin doğal güzellikleri

Türkiye’nin en büyük ulusal parklarından olan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Çamlıhemşin ilçesi sınırlarındadır. Alanın bir bölümü Erzurum ve Artvin şehirlerine kadar uzanmaktadır. 51 bin 550 hektarlık bir arazi üzerinde bulunur.  Ulusal park korunmuş bir ekosistemdir. İçerisinde; alüvyol ormanlar, alpin çayırlar, çalı toplulukları, yaşlı ormanlar, buzullar ve buzulların oluşturduğu şekiller bulunmaktadır. Bunlarla birlikte tarihi ve kültürel öneme sahip yapılar da alan içerisinde yer almaktadır. Çevrede gezebileceğiniz alanlar içerisinde Zil Kale, Kale-i Bala, Vartivor Yayla, Ayder Yaylası bulunur. Kaçkar Dağları Milli Parkı, her yıl on binlerce yerli ve yabancı gezgine ev sahipliği yapmaktadır. Trekking, kano, doğa fotoğrafçılığı, zirve tırmanışı, olta balıkçılığı, kayaklı yürüyüşler, kayak, piknik, kamp, kuş ve yaban hayatı gözlemciliği, boğa şenlikleri, yayla şenlikleri, kaplıca gibi aktiviteler için uygun olanaklara sahiptir. Karadeniz sahil yolundan ulusal parka Çamlıhemşin mevkii üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı

Rize’nin doğal güzellikleri

Rize’nin doğal güzellikleri içerisinde Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı, Pazar – Çamlıhemşin mevkiinde yer almaktadır. Son yıllarda keşfedilip turizme kazandırılmış bir alandır. Tamamıyla doğal bir alan olan parkın Pazar ilçesine olan uzaklığı 18 km, Hemşin’e olan uzaklığı ise 2,5 km’dir. Akyamaç Şelalesi, sığ ve karma bir orman içerisinde yer almakla birlikte ulaşımı da kısmen zor bir noktadadır. Henüz yeni keşfedilmiş bir alan olması sebebiyle ulaşım açısından daha elverişli yolların açılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Yemyeşil bir doğa içerisinde yer alan şelalenin çevresinde yaklaşık 750 metrelik bir yürüyüş patikası yer alır. Ayrıca 18 metre uzunluğunda bir asma köprü, yaklaşık 200 metre uzunluğunda ahşap bir yürüyüş yolu, altı kameriye alanı, bir ahşap kır lokantası da alanda yer alan olanaklardan bazılarıdır. Rize’de doğal güzellikleri keşfetmek istiyorsanız güzel bir alternatif olabilir.

Ambarlı Gölü (Balıklı Göl)

Rize gezilecek yerler

Balıklı Göl ya da bilinen diğer ismiyle Ambarlı Gölü, Kaçkar Dağları’nın doruğunda ve yaklaşık 2.995 m yükseklikte bulunan bir göldür. Çevresinde 4 tane daha irili ufaklı göller bulunmaktadır. Ambarlı Gölü, Çamlıhemşin ilçesinden yaklaşık 60 km mesafede bulunmaktadır. Çamlıhemşin ilçesinden yola çıkıp Ambarlı Yaylası’na araçla ulaştıktan sonra yaklaşık 3 km kadar yürüyüp göle ulaşım sağlayabilirsiniz. Çünkü Ambarlı Yaylası, araçla gidilebilecek bir alanda yer almaktadır. Rize’nin doğal güzellikleri içerisinde henüz yeni keşfedilen alanlardan biri olan bu göl, her yıl doğa sporları ile ilgilenen yüzlerce spor severin; trekking, kamp, tırmanış gibi aktiviteler için tercih ettiği bir alandır. Muhteşem bir doğa manzarasına sahip alanı kesinlikle Rize geziniz esnasında görmelisiniz.

Anzer Yaylası

Rize’nin doğal güzellikleri

Anzer Yaylası Rize’nin İkizdere ilçesi sınırlarında yer almaktadır. İlçeye yaklaşık 35 km ve şehir merkezine ise 55 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yayla, bal yetiştiriciliği ile Türkiye’ye ve tüm dünyaya nam salmıştır. Önemli bir ekoturizm bölgesi olarak kabul edilir. Doğal güzelliğinin yanı sıra birçok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapar. Dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin Rize’de gezip görmek için en çok tercih ettiği yaylalar içerisindedir. 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmiştir. Bölgenin 3 bin metreyi aşan dorukları, 2 bin metreyi aşan yükseklikteki ağaç toplulukları bulunmaktadır. Alternatif turizm aktiviteleri olarak ise burada; trekking, yamaç paraşütü, zirve tırmanışı yapılabilir. Bunlarla birlikte yaylada kamp faaliyetleri de gelişmiş durumdadır. Kamp ekipmanlarınızı yanınıza alarak burada keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Alanda tuvaletler ve çeşme yer alsa da alışveriş yapıp bir şeyler yiyebileceğiniz herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Yaylaya özel araçlarınızla kolaylıkla gidebilirsiniz. Buna ek olarak toplu taşıma araçları ile de kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Ayder Yaylası

Rize’nin doğal güzellikleri

Rize’nin doğal güzellikleri içerisinde en bilindik yaylalardan birisi de Ayder Yaylası’dır. Çamlıhemşin ilçe sınırlarında yer alan yaylanın ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık 20 kilometredir. Yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği 1.350 metre olup oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Yaylanın yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı güzellikleri vardır. Alanın büyük bir bölümü ladin ve kayın ormanları ile kaplı haldedir. Hem yüksekliği hem de bitki örtüsü çeşitliliği ile birçok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Başlı başına harika bir coğrafya üzerinde yer alan Ayder Yaylası’nın kaplıcaları da oldukça popülerdir. Burada konaklayabileceğiniz birbirinden donanımlı termal tesisler, bungalov ev işletmeleri yer almaktadır. Günübirlik gezi haricinde alana gelenler için konaklama alternatiflerinden bir diğeri de kamp yapmak olacaktır. Alanda kamp yapmak için uygun bölümler yer almaktadır. Ayder Yaylası’na yolu düşenler Karadeniz’e özgü yemekleri de burada deneyebilirler. Laz böreği, karalahana sarması, mısır unu ekmeği, hoşkıran kavurması, hamsi köftesi, hamsi kuşu, ısırgan yemeği, fasulye tavalısı, turşu kavurma, pepeçura, minci, paluze gibi Karadeniz yöresine özgü yemekleri Ayder Yaylası’ndaki restoranlarda bulabilirler. Son olarak yaylada festivaller de oldukça popülerdir. Burada her sene ocak ayında Kardan Adam Festivali düzenlenir ve katılım bir hayli yüksek olmaktadır.

Bu içeriğimizde Rize’nin doğal güzellikleri hakkında çeşitli öneriler sıralanmıştır. Siz de Rize’de doğayla iç içe bir alanda vakit geçirmek, doğanın tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız içeriğimizdeki önerileri alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca bu içeriğimize de göz atabilirsiniz: Rize’nin Yöresel Yemekleri: Rize Mutfağından Nefis Lezzetler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri