KaradenizRizeYurtiçi Gezilerimiz

Rize’nin En Güzel Yaylaları: Rize’de Görülmeye Değer Doğal Güzellikler

Rize Yaylaları

Türkiye’nin dört bir köşesi görülmeye değer güzellikler sunsa da Karadeniz Bölgesi bu konuda çok daha fazla seçenek sunmaktadır. Doğu Karadeniz’in en güzel şehirlerinden olan Rize, kendine özgü doğasıyla hiçbir yerde bulamayacağınız harika bir ortam ve tatil vadediyor. Her mevsim ayrı güzel olan Rize’nin yemyeşil tepeleri birçok farklı aktivite için uygun ortam sağlıyor. Rize’de çok sayıda yayla bulunmaktadır. Yaylaların neredeyse tamamı da elverişli olanaklara ve şartlara sahiptir. İşte Rize geziniz esnasında gezip görebileceğiniz Rize’nin en güzel yaylaları:

Rize’nin Doğal Güzellikleri

Anzer Yaylası

Rize’nin en güzel yaylaları

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Anzer Yaylası, ilçe merkezinden yaklaşık olarak 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Yaylanın şehir merkezine olan uzaklığı ise 55 kilometredir. Anzer Yaylası denildiğinde akla ilk olarak bal gelir. Çünkü yaylada yoğun bir şekilde bal yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yaylada üretilen ballar hem ülkede hem de dünya çapında hatrı sayılır bir popülerliğe sahiptir. Önemli bir ekoturizm bölgesi olan Anzer Yaylası’nda doğal güzelliklerin yanı sıra birçok endemik bitki türü de görülmektedir. Bu yönüyle bitki araştırmaları yapan araştırmacıların da uğrak yerlerinden biridir. Anzer Yaylası, 1991’de Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararla turizm merkezi olarak ilan edilmiştir.  Yaylanın 3000 metreyi aşan zirve noktaları, 2000 metreyi aşan yükseklikte ormanlık alanları vardır. Burada kamp ve piknik gibi aktiviteler yapabileceğiniz gibi; trekking, yamaç paraşütü, dağ tırmanışı gibi aktiviteleri de yapabilirsiniz. Alanda tuvalet ve çeşme gibi olanaklar bulunur. Ancak başka herhangi bir yapı veya tesisi bulunmamaktadır. Yaylaya toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlamak mümkündür.

Çağrankaya Yaylası

Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Tıpkı Anzer Yaylası gibi Çağrankaya Yaylası da İkizdere ilçe sınırlarında bulunan yaylalardan biridir. Çağrankaya Yaylası’nın çevresi sarp ve dik uçurumlarla çevrilidir. Dolayısıyla buradaki sesler büyük bir yankı uyandırmaktadır. Bu sebeple de yaylaya bu isim verilmiştir. Yayla neredeyse her mevsimde sis bulutları ile kaplı bir görünüme sahiptir. Oldukça egzotik bir havası vardır. Bununla birlikte Rize’deki yaylalar içerisinde yerleşimin en yoğun olduğu yaylalar arasındadır. Burada 1.500 civarında ev olduğu bilinmektedir. Yaylanın yerleşik nüfusuyla birlikte yaz aylarında turistlerin de gelmesiyle oldukça hareketli ve canlı bir görünüm kazanmaktadır. Yaz aylarında Çağrankaya Yaylası’nda birçok festivale tanıklık edebilirsiniz. Bununla birlikte burada; kamp, piknik, doğa yürüyüşü, tırmanış gibi faaliyetlerde de bulunabilirsiniz. Yaylanın ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 20 km’dir.

Pokut Yaylası

Rize’nin en güzel yaylaları

Rize’nin en güzel yaylaları denildiğinde şüphesiz ki olmazsa olmazlardan birisi Pokut Yaylası’dır. Karadeniz Bölgesi’nin en sakin atmosfere sahip yaylalarından biridir. Çamlıhemşin ilçesinde yer alır ve tarihi olarak en eskilerden biridir. Ayder Yaylası’na komşu olan Pokut Yaylası’nın ismi Ermenice bir kelime olup “Rüzgarlı Vadi” demektir. Yayla, Kaçkar Dağları’nın kuzey sınırında bulunur ve genellikle de yağmurlu, sisli ve rüzgarlı bir havası vardır. Çamlıhemşin ilçesinden yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla yaylaya ulaşabilirsiniz. Esasen yol daha kısa bir mesafeden oluşmaktadır ancak yayla yolunun virajlı ve patikalı olması sürenin uzamasına sebep olmuştur. Pokut Yaylası’nın rakımı yaklaşık olarak 2.100 metredir. 1800 metreden sonra ağaç türleri yetişmiyor olmasına rağmen burada zengin bir ağaç topluluğu görülmektedir. Çevrede gezip görebileceğiniz birkaç alan daha bulunmaktadır. Sal Yaylası, Ayder Yaylası, Zil Kale, Şenyuva ve Hazindağ Yaylası oldukça yakın bir mesafede bulunduğundan buralar da gezilip görülebilir.

Ayder Yaylası

Rize’nin en güzel yaylaları

Rize yaylaları içerisinde belki de en popüler olanı Ayder Yaylası’dır. Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan yaylanın ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık 20 km’dir. Yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği 1350 metre olup harika manzaralara sahiptir. Yaylada yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı güzellikler vardır. Alan büyük oranda ladin ve kayın ormanları ile çevrelenmiştir. Hem yüksekliği hem de bitki örtüsü zenginliği ile endemik bitki türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Başlı başına harika bir coğrafyada bulunan Ayder Yaylası’nın kaplıcaları da oldukça meşhurdur. Burada konaklayabileceğiniz termal tesisler, bungalov evler bulunmaktadır. Günübirlik gezi olarak düşünmeyenler için konaklama alternatiflerinden bir diğeri de kamp olacaktır. Alanda kamp yapmak için uygun yerler mevcuttur. Ayder Yaylası’na yolu düşenler Karadeniz’e özgü yemekler de burada deneyebilirler. Laz böreği, karalahana sarması, mısır unu ekmeği, hoşkıran kavurması, hamsi köftesi, hamsi kuşu, ısırgan yemeği, fasulye tavalısı, turşu kavurma, pepeçura, minci, paluze gibi yöreye has yemekleri Ayder Yaylası’ndaki tesislerde bulabilirler. Son olarak yaylada şenlikler de oldukça popülerdir. Kardan Adam Festivali her sene ocak ayında düzenlenir ve katılım bir hayli yüksek olmaktadır.

Huser Yaylası

Rize’nin en güzel yaylaları

Rize’nin en güzel yaylaları için verilebilecek örneklerden bir diğeri de Huser Yaylası’dır. Çamlıhemşin ilçesinde bulunan yayla, Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını izleme keyfini sunarken aynı zamanda temiz doğası içerisinde dinlenme olanağı sunmaktadır. Sahip olduğu manzara, olanaklar ve doğal güzellikler sebebiyle hem yerli hem de yabancı gezginlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Yaylada, yeşilin her tonuna tanıklık edebilirsiniz. Yaklaşık 2.400 metrelik bir rakım üzerinde bulunmaktadır. Yılın neredeyse her döneminde burada bulut denizleri görülmektedir. Doğa severlerin yanı sıra fotoğraf tutkunlarının da uğrak yerlerinden biri olmuştur. Özellikle gün doğumu ve gün batımı gibi zamanlar eşsiz kareler çekebilirsiniz. Yaylada konaklama yapabileceğiniz tesis bulunmamaktadır. Ancak birçok gezginin burada kamp yaptığı görülmektedir. Siz de bu eşsiz doğa içerisinde, harika manzaralar eşliğinde doğanın tadını çıkarmak isterseniz Huser Yaylası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Ovit Yaylası

İkizdere gezilecek yerler

 

İkizdere ilçesinde yer alan yaylalardan birisi de Ovit Yaylası’dır. İspir mevkiinde bulunan yaylanın şehir merkezine olan uzaklığı 80 km iken ilçe merkezine olan uzaklığı 33 km’dir. Yaylanın bulunduğu konum yaklaşık 2.400 metrelik bir rakımdır. Bu yönüyle de nefes kesici manzaralar sunmaktadır. Yaylada görüp görebileceğiniz her şey doğaldır. Konaklamak isteyenler için tek seçenek kamp yapmak olacaktır. Burada doğayla iç içe vakit geçirebilir, kamp yapabilir, piknik yapabilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Palovit Yaylası

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler

Kaçkar Dağları’nın kuzey yamacında yer alan Palovit Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinden yaklaşık 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Tam olarak oksijen deposu bir doğaya sahiptir. Burada kalabalık trekking ve tırmanış ekiplerini görebilmeniz muhtemeldir. Palovit Yaylası’nda doğa sporlarının birçoğunu yapabilir, kamp atabilir, bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca yakınlarında bulunan Palovit Şelalesi’ni de mutlaka görmelisiniz.

Kavron Yaylaları

Rize’nin en güzel yaylaları

Rize’nin en güzel yaylaları listemizin son sırasında Kavron Yaylaları yer almaktadır. Burası Aşağı ve Yukarı Kavron olarak ikiye ayrılmıştır. Çamlıhemşin sınırlarında yer alıyor olup Rize şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Genellikle tırmanış meraklılarının uğrak yerlerinden biridir. Tırmanmak için ideal zorluklarda alanlara sahiptir. Yayla çevresinde konaklamak ve bir şeyler yemek için tesisler de yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Rize’de görülmeye değer güzellikler kapsamında yaylalar ele alınmıştır. Siz de Rize’de doğa gezileri yapmak, şehrin en güzel yaylalarını gezip görmek istiyorsanız listemizden yardım alabilirisiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri