EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Didim Gezilecek Yerler – Didim Gezi Rehberi

Didim'de Ne Yapılır?

Ege sahilinin eşsiz şehri Aydın’nın ilçesi olan Didim, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olarak turizm sektöründe ön plana çıkar. Bodrum ve Kuşadası’na komşudur. İzmir ve İstanbul’a ise oldukça yakındır. Didim bünyesinde ve çevresinde günübirlik ziyaret imanı sunan pek çok güzel tarihi ve doğal mekâna sahiptir. Merkez’de mavi bayraklı olan Altınkum Plajı, en gözde mekânlarındandır. Aynı zamanda merkezde Aytepe Barış Parkı, bulunur. Bu parktaki heykeller oldukça meşhurdur. Birbirine zeytin dalı uzatan yunan ve Türk kişileri temsile eder. Burada çam ağaçlarından oluşan Çamlık adlı bir alan bulunuyor. Milet Antik Kenti ve de Müzesi, Priene Antik Kenti, Heraklia Antik Kenti Didim gezilecek yerler kapsamında yer alan birkaç yerden bazılarıdır.

Apollon Tapınağı

Bünyesinde beşi aşkın antik kent bulunduran ve tapınağa sahip olan Didim gezilecek yerler içerisinde tarihi antik kenti, Didyma Antik Kenti’dir. Bu kentin bünyesinde barındırdığı Apollon Tapınağı ise oldukça görkemlidir. Türkiye’de çeşitli turizm sembolleri bulunur. Bunlardan biri de Didyma Antik Kenti’nde bulunan Medusa heykelidir.

Apollon Tapınağı merkeze oldukça yakın bir konumdadır.  Efsanelere göre bu tapınak kehanet merkezi gibi kullanılırmış. Üstelik aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen Apollon Tapınağı’nın sütunları oldukça sağlam. Güzelliği ve heybetiyle göz dolduran bu kent yüz yıllardır Didim ilçesinin en uğrak ve ilk görülmek istenen mekânları listesinde yerini koruyor.

Altınkum Plajı

Aslında burası Didim’in merkezidir. Ziyaretçileri ilk mavi bayraklı Altınkum Plajı karşılar. Sahil boyunca kafeler restoranlar, hediyelik eşya satan dükkânlar ve yürüyüş alanı bulunur. Bu sahilde gezip akşam yürüyüşleri yapılacağı gibi gündüz aynı zamanda denizine girilebilir. Denizi oldukça parlak ve sığdır. Bu güzelliği ile yerli ve yabancı turistleri adeta cezbeder.

1-30

Bu sebeple mavi bayraklı Altınkum Plajı yaz aylarında özellikle deniz sezonunda oldukça kalabalıktır. Sahilden düzenli olarak kalkan tekne turlarıyla civar koyları gezilerek gezi rotası geliştirilebilir. Özellikle otel ve pansiyonları ile zengindir. Aynı zamanda uzun yıllardır burada yaşayan yerlileri de vardır. Yerli halk çok misafirperver ve samimidir. Yerli ve yabancı turistlerle özel olarak ilgilenirler.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri