Ankaraİç AnadoluYurtiçi Gezilerimiz

Ankara Gezilecek Yerler Rehberi ile Kısa Ankara Turu

Ankara Gezi Rehberi

Ankara gezilecek yerler listesi ile Ankara’ya ayak bastığınız anda mutlaka uğramanız gereken durak noktalarını sizler için derledik!

Ankara Gezi Rehberi

Anıtkabir

Elbette, Ankara gezilecek yerler listesi içerisinde olması gereken ilk yer Anıtkabir olmalıydı! Başından beri Ankara halkının coşkun karşılamalarına hayran kalmış olan Mustafa Kemal Atatürk hem bu sebeple hem de konumundan dolayı o zamanlar daha adeta bir köy gibi olan Ankara’yı başkentliğe yükseltmiştir. Anıtkabir, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alır ve Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını içeren bir kompleks olması bakımından manevi değer bakımından inanılmaz bir yerde durur. Birçok mimarın projelerinin değerlendirilmesi sonucu en sonunda Emin Onat ve Orhan Arda’nın tasarımı olan bu yapının planı seçilmiştir.

Atatürk’ün naaşı, çoğu kişinin bildiği gibi bir süre Ankara Etnografya Müzesi’nde durmuştur ancak daha sonra Anıtkabir’in inşası Ekim 1953’te bitirilmiş ve Atatürk’ün naaşı 10 Kasım 1953’te yapılan bir törenle buraya defnedilmiştir. Ardından 1973’te Paşa’nın silah arkadaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün mezarı da buraya getirilmiştir. Ankara gezilecek yerler listesi içinde en önemli nokta olan Anıtkabir, kesinlikle tüylerinizi diken diken edecek bir maneviyata sahip.

ankara gezilecek yerler

Kuğulu Park

Ankara’nın en merkezi noktalarından biri olan Tunalı Hilmi Caddesi’nin başındaki Kuğulu Park, Ankara gezilecek yerler listesindeki noktalardan biridir. Arazi, park olmadan önce içinden dere geçen kavaklık bir alandı. Ayrıca bölgenin güney tarafında Polonya Elçiliği bahçeleri, kuzeyinde Kavaklıdere Şarapları’nın sahibi olan Cenap And’ın yaptırdığı ev vardı. Daha sonra Kavaklıdere’den kalan göletin çevresi 1958 yılında park haline getirildi.

Kuğulu Park, yeşil alanı, göleti, kuğuları ve kazları ile her gün yüzlerce kişiyi kendine çeken bir alan. Özellikle kış aylarında karın yağmasıyla beraber eşsiz bir manzaraya sahip olan Kuğulu Park, şehrin en uğrak noktalarından bir tanesi. Kesinlikle görmeniz gereken merkezi bir nokta olduğunu söyleyelim!

ankara gezilecek yerler

Tunalı Hilmi Caddesi

Sosyal hayatın en popüler alanlarından biri olan Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara gezilecek yerler listesinde eğer sosyalleşmek istiyorsanız mutlaka uğramanız gerekenlerden biri. İstanbul’un Bağdat Caddesi’ne benzetilebilir bir popülerliğe sahip olan Tunalı Hilmi Caddesi’nde mağazalar, kafeler, restoranlar ve barlar bulunuyor. Başında Kuğulu Park’ın yer aldığı cadde, Ankara’yı ve Ankara sosyal hayatını tanımak isteyenler için kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

TUNALI HİLMİ CADDESİ

Kızılay Meydanı

Ankara’nın kent merkezi Kızılay Meydanı’dır. Çankaya’da bulunan Kızılay Meydanı adını, 1929’da meydana çok yakın bir noktada inşa edilen Türk Kızılay’ı genel merkez binasından almaktadır. Adını aldığı tarihten beri adı iki kere değişmiştir. 1960 Darbesi sonrası meydanın adı Hürriyet Meydanı olarak, 2016 yılında meydana gelen 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası ise 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı olarak değiştirilmiş olsa da hiçbir etkisi olmamıştır. Halk her zaman meydana Kızılay Meydanı ismiyle yaklaşmıştır.

Kızılay Meydanı caddelerinde kaybolmak Ankara gezilecek yerler listesi için önemli bir durak. Burada da Tunalı Hilmi Caddesi’nde olduğu gibi sosyal hayatın nabzı tutuluyor. Barlar, kafeler ve genellikle gençlerin takıldığı caddeleriyle Kızılay Meydanı, kesinlikle Ankara’ya uğradığınızda görmeniz gereken yerler arasındadır.

ankara gezilecek yerler

Ankara Kalesi

Daracık, eski sokaklardan geçip kaleye tırmanmanız için bir sebep arıyorsanız Ankara Kalesi’nin Ankara’nın en eski yerleşim yeri olduğunu söyleyelim. Başkenti tepeden izleyebileceğiniz bir noktada duran Ankara Kalesi, Ankara gezilecek yerler içerisindeki maddelerimizden. Kale etrafında bir sürü tarihi konak mevcut. Ayrıca çay ve kahve keyfi yapabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Başkent manzaralı bir dinlenme noktası olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Ankara Kalesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunuyor. Ayrıca kale, her yıl yapılan birçok festival ve etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Şansınız varsa Ankara geziniz sırasında bu festivallerden veya etkinliklerden birine, birkaçına denk gelebilirsiniz! Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.  

ankara gezilecek yerler
  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri