Ankara

Ankara Gezilecek Yerler: Kuğulu Park ve Çevresi

Kuğulu Park Gezisi

Başkentin en huzurlu yerlerinden biri şüphesiz ki Kuğulu Park’tır. Burası hem Ankaralıların hem de Ankara’ya ilk kez gelenlerin en sevdiği parklar arasındadır. Gerek merkezi konumu gerek sessizliği gerekse de temiz doğasıyla Ankara gezilecek yerler arasında huzurun adresi Kuğulu Park mutlaka bir kez de olsa gezip görmeniz gereken yerler arasındadır. Çok büyük bir park olmasa da kendine özgü bir büyüklüğü ve formu vardır.

Kuğulu Park Hakkında

Bu park Ankara’da bulunan parklardan hem tarihiyle hem de özellikleriyle oldukça farklıdır. İçerisinde küçük bir havuz vardır. Bu havuz içerisinde ördekler, kazlar ve kuğular yüzmektedir. Kuğular, Çin Hükümeti tarafından hediye olarak Pekin’den gelmiştir. O dönemde Ankara için kuğular pek alışılagelmiş hayvanlar olmadığından parkın adı Kuğulu Park olmuştur.

Kuğulu Park

Park henüz bir park değilken burası içinden dere geçen bir kavaklık halindeydi. Kavakların bu bölgede bir hayli fazla olması nedeniyle parkın bulunduğu mahalleye ise Kavaklıdere Mahallesi ismi verilmiştir. Kavaklıdere Mahallesi, Ankara’nın kalbi sayılabilecek yerlerden biridir. Özellikle de üniversiteli gençlerin en çok vakit geçirdiği yerlerden biri olan Tunalı Hilmi Caddesi bu mahalle içerisinde yer almaktadır.

Kavaklıdere Mahallesi’ndeki dere ve çevresindeki kavaklık alan ilgili dönemde pek rağbet görmediğinden 1958 senesinde Ankara Belediyesi tarafından parka dönüştürülmüştür. Parka dönüştükten sonra da beklenen ilgiyi görememiş ancak Ankara’daki birçok yapının ünlü mimarlarından ve aynı zamanda dönemin Ankara Belediye Başkanı olan Vedat Dalokay parka adeta yeni bir soluk ve form kazandırmıştır.

Kuğulu Park

Zaman içerisinde birçok kez değişime uğrayan parkın bir kısmı yollar için ayrılmış ve park gittikçe küçülür hale yani bugünkü hale gelmiştir. Ancak park her ne kadar küçük olsa da Ankaralılar için yeri oldukça ayrıdır. Birçok genç aşığın Ankara’daki ilk buluşma yerlerinden biridir. Özellikle de karlı günlerde havuzun donmasıyla harika bir görüntü oluşmaktadır. Ölümsüz kareler çekmek, tertemiz doğanın tadını çıkarmak ve her ne kadar işlek bir cadde üzerinde yer alıyor olsa da sessizliği ve huzuruyla dinlenmek için Ankara’daki en güzel yerlerden biridir.

Kuğulu Park’ta Neler Var?

Kuğulu Park

Ankara gezilecek yerler içerisinde Kuğulu Park içerisinde en çok dikkat çeken yer havuzun olduğu bölümdür. Bu havuzun tam ortasında küçük bir kulübe bulunmaktadır. Kulübe havuzda yaşayan canlılar için eklenmiştir. Havuz üzerinde başta ördek ve kaz olmak üzere siyah kuğular bulunmaktadır. Sadece bu kuğuların suda süzülüşünü seyretmek için bile Kuğulu Park’a gelinebilir. Parkta bir diğer dikkat çeken yer ise heykellerin olduğu bölümdür. “Öpüşenler” isimli bir heykel bulunmaktadır. Bu heykel Muzaffer Ertoran tarafından yapılmıştır ve oldukça farklı bir tasarıma sahiptir. Parktaki bir diğer heykel ise Ümit Öztürk’ün eseri olan Tunalı Hilmi heykelidir.

Park içerisinde yemek yiyebileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz restoran bulunmaktadır. Genellikle burası serpme kahvaltısı için tercih edilmektedir. Kuğulu Park’ın harika manzarasına karşı, hafta sonu keyifli bir kahvaltı için Ankaralıların en uğrak yerleri arasındadır.

Kuğulu Park Yakınlarında Gezilecek Yerler

Ankara gezilecek yerler açısından çok farklı alternatiflerin olduğu bir şehirdir. Kuğulu Park’ı gezmeniz durumunda buradan direkt dönmek olmaz. Çevresi gezilecek yerler bakımından çeşitlilik göstermektedir. İşte Kuğulu Park yakınlarında gezip görülebilecek yerlerden bazıları…

Seğmenler Parkı

Kuğulu Park

Kuğulu Park’tan yalnızca 600 metre mesafede yer alan Seğmenler Parkı, en az Kuğulu Park kadar popüler parklardan biridir. Ankara’nın en güzel, en yeşil ve en kalabalık parkları arasında yer almaktadır. Burası oldukça büyük bir parktır. Tamamını gezip görmeniz oldukça yorucu olacaktır. Özellikle de yokuş yukarı bir yapısı olduğundan gezmek biraz zor olmaktadır. Üniversiteli gençlerin bahar ve yaz aylarında buraya kamp sandalyelerini, örtülerini getirerek çimlere yayıldığı ve gitar çalıp şarkılar söylediği oldukça canlı bir parktır. İçerisinde alışveriş yapılabilecek büfeler vardır ve çevresi de olanaklar bakımından (yemek, tuvalet, market vs.) oldukça yeterlidir.

Dikmen Vadisi

Kuğulu Park

Ayrancı ve Dikmen semtlerinin arasında kalan çukur bölgede bulunan Dikmen Vadisi yemyeşil bir alandan oluşmaktadır. 20 bin civarında ağaç çeşitliliği olan vadi içerisinde ayrıca çok sayıda çiçek türü de mevcut haldedir. Günümüzde daha çok sportif amaçlar için tercih edilmektedir. İçerisinde; lunapark, binlerce konut, onlarca iş yeri, yüzme havuzları, güzellik ve spor salonları, yürüyüş alanları, çocuk köyü, kafeler, çelik köprü ve seralar bulunmaktadır. Kuğulu Park’tan yalnızca 1,5 km uzaklıktadır.

Kuğulu Park Giriş ve Ulaşım

Kuğulu Park ulaşımın en kolay olduğu yerlerden birisidir. Parka; Ulus, Kızılay, Sıhhiye gibi semtlerden kalkan otobüsler aracılığıyla ulaşabilirsiniz. 114, 304, 391, 188, 407, 413 ve 135 numaralı EGO otobüslerini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Kızılay’dan hareket eden özel minibüsler de ulaşım sağlamaktadır. Parka girişler ücretsizdir.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri