Ankara

Gölbaşı Gezilecek Yerler: Ankara Gölbaşı Gezisi

Gölbaşı Gezi Rehberi

Ankara’nın en meşhur ilçelerinden olan Gölbaşı şehir merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Kuzeyinde Çankaya, doğusunda Bala, batısında Yenimahalle ve güneyinde ise Haymana ilçeleri vardır. Gölbaşı Gölü ya da bir diğer bilinen adıyla Mogan Gölü kenarında yer alan ilçe, manzara ve doğal güzellikler itibariyle görülmeye değer bir yerdir. Gölbaşı gezilecek yerler açısından çok sayıda alternatife sahiptir. İşte Ankara Gölbaşı gezisi için işinize yarayabilecek bilgiler…

Gölbaşı Tarihi

Gölbaşı gezilecek yerler

İlçedeki ilk yerleşimin Tunç Devri döneminde olduğu düşünülmektedir. Tarih boyunca söz konusu bölgede Hitiler, Frigler, Persler, Bizanslılar gibi çeşitli medeniyetler yaşamıştır. Gölbaşı, ilk olarak Örencik Köyü’ne bağlı bir mahalleydi daha sonra 1923 senesinde Gölbaşı Nahiyesi adını almış ve 1936 senesinde ise Çankaya’ya bağlanmıştır. 1955 senesinde E-5 karayolunun bu bölgeden geçmesi sebebiyle ilçenin nüfusu hızla artmaya başlamıştır. 1965 senesinde Gölbaşı Belediye Teşkilatı kurulmuş ve 1983 senesinde ise Gölbaşı ilçe statüsü kazanmıştır.

Gölbaşı’nda Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Ankara gezilecek yerler denildiğinde genellikle insanların ilk olarak aklına Gölbaşı gelir. Gölbaşı açık hava mekanlarıyla ünlüdür. Sizin de yolunuz Ankara’ya düştüğünde ilk olarak Gölbaşı’na gidebilir ve bölgeyi detaylıca gezebilirsiniz.

Mogan Gölü ve Parkı

Gölbaşı gezilecek yerler arasında en popüler olanı Mogan Gölü ve Parkı’dır. Burası dinlenme, piknik ve eğlence alanıdır. Yaklaşık 645 bin metrekarelik bir alan üzerinde konumlanmıştır. Bu alanın bir kısmı açık bir kısmı ise kapalı alanlardan oluşmaktadır. Sportif ve kültürel faaliyetler için Gölbaşı’nın en ideal yerlerinden biridir. Ahşap kıyı yolu boyunca gölün çevresini gezebilir, göl canlılarını gözlemleyebilir ve dilerseniz de oltayla balık tutabilirsiniz. Piknik alanları bir hayli büyüktür. Barbekü yerleri ve oturma alanları bulunmaktadır. Kalabalık aileler için uygun bir ortamı vardır. Çocuklar için ise oyun ve eğlence alanları bulunmaktadır. Ayrıca; istasyonlu koşu pistleri, 3 tane tenis kortu, 2 tane mini futbol sahası ve basketbol sahası vardır.

Gölbaşı gezilecek yerler

Gölün tüm çevresi restoran ve kafelerle doludur. Dilerseniz bu alanda da yemek yiyebilir ve bir şeyler içebilirsiniz. Bunlara ek olarak park içerisinde; golf, kaykay ve bisiklet alanları da bulunmaktadır. Burada yalnızca piknik değil birçok aktivite yapabilirsiniz. Kıyıda bulunan 25 metrelik deniz fenerine de çıkarak gölün tüm güzelliğini seyredebilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Mogan Gölü’ne giriş ücretsizdir. Piknik ve otopark da tamamen ücretsizdir. Toplu taşıma araçlarıyla buraya ulaşmak biraz zordur çünkü otobüslerin hareket saatleri belirsiz olmakla birlikte çok seyrek aralıklarla hareket etmektedir. Ancak yine de 157-3 numaralı otobüs kullanılabilir. Özel aracıyla gidecek olanlar ise şehir merkezinden yaklaşık 20-25 kilometrelik bir yolculuk yapacaktır.

Eymir Gölü

Gölbaşı gezilecek yerler içerisinde bir diğer önemli yer de Eymir Gölü’dür. Eymir Gölü, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) arazisi içerisinde yer almaktadır. ODTÜ Spor Kulübü’nün kürek ve telken takımlarının çalışma alanlarındandır. Göl kenarında bu takımlara ait bir kayıkhane bulunmaktadır. Gölün derinliği ise yaklaşık olarak 4 metredir. Ortalama 4 kilometre bir uzunluğa ve 2,5 km de genişliğe sahiptir. Göl çevresinde çok sayıda kuş çeşidi yaşamaktadır. Bu kuşların başlıcaları sakarmeke, patka, bahri ve yeşilbaşlı ördektir.

Gölbaşı gezilecek yerler

Eymir Gölü üzerinde kürek ve su sporları, balık avlama gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Ancak burası genellikle piknik, bisiklet sürme ve trekking için tercih edilmektedir. Bisiklet kiralama tesisinden bisiklet kiralayarak burada geziye çıkabilir ve alanı daha detaylı keşfedebilirsiniz. Eymir Gölü, ODTÜ arazisi içerisinde bulunsa da herkes tarafından ziyaret edilebilmektedir. Özel araçla buraya girmek isteyenler öncelikle ODTÜ’den göl giriş kartı almalıdır. Yaya ya da bisikletle girecek olanlar ise herhangi bir işlem yapmadan direkt olarak girebilirler.

Eymir Gölü için ziyaret saatleri haftanın her günü saat 05.00 ile 22.00 arasıdır. Giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Doğu kapısından 20 TL karşılığında bisiklet kiralayarak da alana giriş yapabilirsiniz. Eymir Gölü; Kızılay’dan 15 km, Çankaya’dan ise 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulus’tan hareket eden 190 numaralı EGO otobüsü kullanılabilir.

Gölbaşı Yeme İçme Olanakları

Gölbaşı gezilecek yerler

Gölbaşı gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Peki Gölbaşı’nda ne yenir? Gölbaşı’na gittiğinizde ilk olarak yapmanız gereken bir serpme kahvaltıya gitmek olacaktır. Gezinizi sabahın erken saatlerine getirebilir ve göl çevresinde yer alan mekanlarda güzel bir serpme kahvaltı yapabilirsiniz. Gölbaşı’nın serpme kahvaltıları bir hayli meşhurdur ve Ankara’nın her yerinden birçok insan özellikle hafta sonları buraya kahvaltı için gelmektedir.

Gölbaşı Konaklama Olanakları

Gölbaşı’nda konaklayabileceğiniz çok sayıda otel bulunmaktadır. Her bütçeye uygun, kaliteli otel bulabileceğiniz ilçelerden biridir. Birçok otel ise göl manzaralıdır.

Gölbaşı Ulaşım – Gölbaşı’na Nasıl Gidilir?

1-6İlçe, şehir merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Özel araçlarla çok kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Toplu taşıma araçlarıyla gidecek olanlar Güvenpark önünden kalkan dolmuşları ya da Ulus’tan hareket eden 105-2, 106-2 numaralı EGO otobüslerini tercih edebilirler.

Bu içerikte Gölbaşı gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri