Ankara

Ankara Müze Rehberi: Ankara Gezilebilecek Müzeler

Ankara’nın En Güzel Müzeleri

Ankara gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak müzeler gelir. Başkent; kültür, tarih, sanat, siyasi ve ekonomi alanlarında ülkemizde ilk müzecilik faaliyetlerinin başladığı şehirler arasındadır. Ankara’daki müzelerde, ülkemizin her dönemine ait eserlerini günümüze kadar olan kronolojik süreçte görebilmek mümkündür. Ankara gezilebilecek müzeler hususunda çok farklı temalarda müzelere sahiptir. İşte Ankara geziniz için detaylı Ankara müze rehberi:

Ankara’daki En İyi Müzeler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara gezilebilecek müzeler

1997 senesinde Avrupa’da yılın müzesi seçilmiştir ve hem ülkemizin hem de yeryüzünün sayılı müzeleri arasındadır. Müzede, Anadolu’nun arkeolojik eserleri sergilenmektedir. Müze ilk açıldığı senelerde yalnızca Hitit eserleri sergilenmekteydi ancak daha sonra onlarca uygarlığa ait eserler getirilerek zengin bir yapıya kavuşturulmuştur. Müzede Paleolitik Çağ’dan başlayarak günümüze kadar gelen eserler bulunmaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer almaktadır. Ulus Meydanı’ndan Ankara Kalesi’ne doğru ilerleyerek kolayca müzeye ulaşabilirsiniz. Müze sabah 08.30’da açılmakta, kışın 19.00’da ve yazın ise 17.15’te kapanmaktadır. Haftanın her günü açıktır. Girişler ücretlidir. 40 TL kadar bir ücreti vardır. 18 yaş altı ücretsizdir. Müzekart geçerlidir.

Resim ve Heykel Müzesi

Ankara gezilebilecek müzeler

Ankara gezilebilecek müzeler içerisinde sanatsal tarzda olan harika bir müzedir. Namazgah Tepesi üzerinde yer alıp 1927 senesinde inşa edilmiştir. 1980’de restore edilmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Müze’de; Osman Hamdi Bey’in Silah Taciri, Vereshchaing’in Timur’un Mezarı Başında, Fausto Zonaro’nun Genç Kız Portresi isimli tabloları bulunmaktadır. Müze binası muazzam bir görünüme sahiptir. Binanın inşasında Büyük Önder Atatürk’ün talimatıyla yalnızca Türk işçiler çalıştırılmıştır. Müze içerisinde 6 tane salon bulunmaktadır. 3 salonda geçici eserler sergilenirken diğer 3 salon galeri olarak kullanılmaktadır. Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Hacettepe Mahallesi’ndedir. Kızılay Meydanı’ndan 203, 413, 185, 183, 145 ya da 154 numaralı EGO otobüsleri ile buraya kolayca ulaşım sağlanabilir. Haftanın her günü açıktır. Ziyaret saatleri sabah 08.30 ile 19.00 arasıdır. Kış aylarında 17.30’a kadar açıktır. Girişler ücretsizdir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

Ankara gezilebilecek müzeler

I.Meclis’in yapımına 1915 yılında başlanmıştır ve 1921’in sonlarında aziz milletin de yardımlarıyla meclisin inşa süreci tamamlanmıştır. I. Meclis 1924 senesinde feshedilince II. Meclis kurulmuştur. İlk meclis ise Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel merkezi olarak kullanılmıştır. Ardından hukuk mektebi olmuş ve 1961 senesinde ise müzeye dönüştürülmüştür. Müzede Atatürk’e ve bazı milletvekillerine ait özel eşyalar, etnografik eserler, istiklal madalyaları, savaşta kullanılan bir kısım araç gereçler, telefonlar ve mors yazıcıları gibi eserler sergilenmektedir. Müze, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer almaktadır. Metro hattıyla çok kolay bir şekilde buraya ulaşmak mümkündür. Girişler ücretli olup 25 TL’dir. Pazartesi hariç haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası)

Ankara gezilebilecek müzeler

Cumhuriyetin ilanı sonrası, TBMM binası görevi gören günümüzün Cumhuriyet Müzesi, dönemin önemli anlaşmalarının imzalandığı ve de özellikle Atatürk’ün inkılaplarını hayata geçirdiği önemli bir tarihi yapıdır. Ankara gezilebilecek müzeler içerisinde kesinlikle yer almalıdır. Yapının inşası 1923 senesinde tamamlanmış ve 36 yıl boyunca meclis olarak kullanılmıştır. 1961 senesinde dönemin şartlarına uygun yeni bir bina inşa ettirilmiş ve meclis binası müzeye dönüştürülmüştür. İçerisinde, Cumhuriyet Dönemi’ne ait önemli eserler sergilenmektedir. Müze, Ulus Meydanı’nın yakınlarında yer almaktadır. Müzeye girişler ücretli olup 20 TL’dir. Haftanın her günü ziyarete açık olup saat 08.30 ile 19.00 arasında hizmet vermektedir.

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara gezilebilecek müzeler

Ankara Kalesi yakınlarında bulunan Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş olan 500 yıllık bir tarihi bir handa, Çengelhan’da yer almaktadır. Yapı özgünlüğü ve tarihi dokusuyla günümüzün en güzel yapılarından birini oluşturmaktadır. Bir zamanlar otel olarak kullanılmış olan han günümüzde Koç Vakfı tarafından kiralanmış ve 2005 senesinde müze olarak ziyarete açılmıştır. Müze 5 kattan oluşmaktadır ve içerisinde; havacılık makineleri, bilimsel aletler, bebek evleri, matbaacılık gereçleri gibi eserler sergilenmektedir. Müzeye metroyla ya da Kızılay’dan yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Müzeye girişler ücretli olup 20 TL’dir. Öğrenciler %50 indirimlidir. Pazartesi haricinde her gün ziyarete açıktır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar-Cezaevi-Muzesi

Ankara gezilebilecek müzeler içerisinde belki de en etkileyici atmosfere sahip olanı burasıdır. Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 1925 senesinden 2006ya kadar suçluların cezai hükümlerini geçirdikleri bir cezaevidir. Bu cezaevinde dönemin ünlü şairleri, siyasetçileri, gazetecileri, aydınları kalmıştır. Cezaevi müzeye dönüştürüldükten sonra burada kalan tanınmış kişilerin ailelerinden temin edilen özel eşyaları, fotoğrafları sergilenmiştir. Müze kütüphanesi ise ayrı bir detaydır. Burada Türkiye siyaset tarihinin önemli isimlerinin yazmış olduğu kitaplar sergilenmektedir. Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Altındağ ilçesinin Hacettepe Mahallesi’nde yer almaktadır. Pazartesi günleri kapalı olup diğer günlerde 10.00 ile 17.00 arasında ücretsiz şekilde hizmet vermektedir.

Bu içerikte Ankara gezilebilecek müzeler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri