Gastronomi Gezileri

Ankara’nın Yöresel Yemekleri İçinde En İyi 5 Tanesi

Ankara Meşhur Yemekleri

Geleneksel kültürünü yansıtan Ankara’nın yöresel yemekleri, Anadolu’nun her yerinden aldığı göç nedeniyle çok zengindir. En iyi 5 yöresel yemek sizlerle!

Ankara’nın Yöresel Yemekleri: En İyi 5!

Ankara’nın en iyi 5 yöresel lezzetine bakmadan önce ilginizi çekebilecek bir başka başlık için: Ankara’nın Sokak Lezzetleri: En İyi 5 Tanesi

Yöresel yemekler şunlardır:

1- Beypazarı Güveci
Ankara’nın Beypazarı ilçesinin yemeği olan Beypazarı Güveci, Ankara’nın yöresel yemekleri arasındadır. Sivri biber, domates, tuz, kuzu eti, kuyruk yağı kullanılarak hazırlanmış olan bu yemek, toprak kap içinde pişirilir. 500 yılı aşan bir geçmişi olan Beypazarı Güveci, padişah için hazırlanmakta olan bir yemekti. Pişirilmesi 5 saat süren bu lezzet Beypazarı ilçesi ve Ankara genelindeki tüm lokanta ve restoranlarda bulunmaktadır.

ankara'nın yöresel yemekleri

2- İnceğiz Çorbası
İçinde kuzu eti olan bir başka yöresel yemek de İnceğiz Çorbası’dır. Ankara’nın en iyi yöresel yemekleri arasında olan bu lezzet, kış mevsiminin vazgeçilmezidir. Kuzu eti, buğday yarması ve nohut ile hazırlanan yemek, içindeki besinler ile çok doyurucudur. Üstüne dökülen yağ ile servis edilen İnceğiz Çorbası, ana yemek öncesi başlangıç yemeğidir. Semizotu ve tuz ilavesi ile pişirilen yemek, yağ ve kırmızı toz biberle servis edilmektedir. Çorba makul bir ücrete sahiptir. Ankara genelinde bulunan tüm lokanta ve restoranlarda mevcuttur.

ankara'nın yöresel yemekleri

 

3- Tamtak Tiridi
Bir çeşit kebap olan Tamtak Tiridi, Ankara’nın yöresel yemekleri arasında ön plana çıkmaktadır. İçinde bulunan çemen ile diğer kebaplardan farklı olan Tamtak Tiridi, günün her saati sabah, öğle ve akşam yenmektedir. Tamtak Tiridi, bayat tandır ekmeği, kemikli kuzu eti, et suyu, kuru soğan, tuz, sıvı yağ, karabiber ve kırmızı biberle hazırlanmaktadır. Ankara’nın pek çok lokanta ve restoranında bulunan Tamtak Tiridi en çok öğlenleri tüketilmektedir.

tamtak tiridi

4- Efelek Sarması
Sadece bahar aylarında yetişmekte olan efelek, toplanarak sarma yapılmaktadır. Ankara’nın yöresel yemekleri arasında bulunan Efelek Sarması, Yaprak Sarması gibi ancak üçgen şeklinde sarılmaktadır. Ankara usulü yapılan Efelek Sarması iç harcında bulgur, pirinç ve salça bulunmaktadır.  Ankara’nın yöresel lezzetleri arasında bulunan en zahmetli lezzet olan sarma, tüm lokantalarda bulunmaktadır. Doyurucudur ve besin değeri yüksektir.

efelek sarması

5- Ankara Tava
Görüntüsü kadar lezzeti de güzel olan Ankara Tava, Ankara’nın yöresel lezzetleri içindedir. Kemikli et, arpa şehriyesi, biber ve domates ile yapılan Ankara Tava, tercihen yanında turşu, cacık, hoşaf ya da salata ile servis edilmektedir. Ankara’ya has bir lezzet olan yemek tüm lokanta ve restoranlarda bulunmaktadır. Doyurucu bir yemek olan Ankara Tava yerli halk ve Ankara’yı ziyaret edenler tarafından beğeni kazanmaktadır.

ankara'nın yöresel yemekleri

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri