Ankara

Altındağ Gezilecek Yerler: Ankara Altındağ Gezisi

Altındağ Gezi Rehberi

Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Altındağ, tarihi ve turistik yerleriyle dikkat çekmektedir. Başkentin Çankaya ile birlikte en gezilesi ilçelerindendir. İlçede çok sayıda müze bulunmaktadır. Eğer daha çok tarihi bir gezi yapmayı planlıyor ve Ankara’yı tanımaya yönelik bir gezi olsun istiyorsanız ilk gezmeniz gereken yerlerin başında Altındağ yer almalıdır. Altındağ gezilecek yerler içerisinde her ne kadar müzeler ağırlıkta olsa da parklar, alışveriş merkezleri ve tarihi sokaklar da yer almaktadır. İşte Ankara Altındağ gezisi için işe yarayabilecek önemli bilgiler…

Altındağ Tarihi

13 Ekim 1923 tarihinde Ankara başkent olunca kentte hızlı bir nüfus artışı olmuştur ve 30 sene sonra Altındağ ilçesi kurulmuştur. Başkent Ankara’nın en büyük ilçelerinden biri olan Altındağ’da 55 tane mahalle bulunmaktadır. Söz konusu bölgede geçmişten günümüze kadar olan süreçte çok sayıda medeniyet yaşamıştır ve her medeniyet kendi kültüründen bir iz bırakmıştır. Bunlara örnek vermek gerekirse, Ankara Kalesi, Agustus Tapınağı, Julianus Sütunu, Roma Hamamı ve Roma Tiyatrosu şeklinde sıralanabilir.

Altındağ’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Ankara gezinizde yolunuz Altındağ’a düşerse birçok yer gezme olanağına sahip olursunuz. İşte Altındağ’da gezilebilecek önemli yerler…

Altınpark

Altındağ gezilecek yerler

1970’li senelerde bir golf kulübü olarak hizmet veren bu alan daha sonra parka dönüştürülmüştür. Kapsamlı peyzaj çalışmaları ve gölet düzenlemeleri ile burası devasa bir eğlence ve spor alanı olmuştur. Altındağ’da yemyeşil bir alanda kafa dinlemek, aileniz ve sevdiklerinizle açık alanda vakit geçirmek istiyorsanız ilk tercihlerinizden biri Altınpark olmalıdır. Altınpark içerisinde paten pistleri, piknik alanları, kondisyon alanları, amfiler, dünya mutfağından lezzetler sunan restoranlar bulunmaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıktadır. Şehir Ömer Halisdemir Bulvarı üzerinden ulaşım sağlanabilir. Toplu taşıma araçlarıyla gelmek isteyenler ise 114, 185, 408, 145, 154, 183, 440, 474 ve 492 numaralı EGO otobüslerini kullanabilir. Haftanın her günü saat 09.00 ile 21.00 arasında açıktır. Girişler ücretsizdir.

Ulucanlar Sanat Sokağı

Altındağ gezilecek yerler

Altındağ gezilecek yerler için daha farklı bir alternatif arıyorsanız Ulucanlar Sanat Sokağı doğru bir tercih olabilir. Burası geleneksel sanatların yaşatıldığı bir sokaktır. Ulucanlar Cezaevi Müzesi içerisinde yer almaktadır. Yaklaşık 50 sanatçının odasının olduğu bu sokakta el emeği eserler, ahşap işçiliği eserleri, ebru sanat eserleri, seramik keçeler ve tezhipler sergilenmektedir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında burada sanatsal faaliyetler daha yoğun olmakta ve son derece hareketli bir yapıya bürünmektedir. Daha farklı bir konseptte gezi düşünüyorsanız güzel bir seçim olabilir. Altındağ’ın Bentderesi Caddesi üzerinde yer almaktadır. Toplu taşımalar ile ulaşım sağlayacak olanlar 321-5, 322, 339-5, 339-7, 354-3 ve 392 numaralı EGO otobüslerini kullanabilirler. Pazartesi günleri kapalıdır. Diğer günlerde saat 10.00 ile 17.00 arasında hizmet vermektedir. Girişler ücretsizdir.

Resim ve Heykel Müzesi

Resim-ve-Heykel-Muzesi

Altındağ gezilecek yerler içerisinde son sırada Resim ve Heykel Müzesi yer almaktadır. Burası Namazgah Tepesi üzerinde yer almaktadır ve 1927 yılında inşa edilmiştir. Günümüze kadar olan süreçte çokça kez restorasyon sürecinden geçmiş ve bugünkü halini almıştır. Müzede özellikle Cumhuriyet Dönemi’nin önemli ressamlarının tabloları sergilenmektedir. Ayrıca müze binası oldukça dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Müze, bizzat Atatürk’ün talimatıyla yaptırılmıştır ve inşa sürecinde yalnızca Türk işçiler ve mimarlar çalışmıştır. 6 tane salonu bulunan müzeye Kızılay meydanından hareket eden 203, 413, 185, 183, 145 ya da 154 numaralı EGO otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü açıktır ve girişler ücretsizdir.

Altındağ Yeme İçme

Altındağ geziniz esnasında yöreye özgü pek çok lezzet tadabilirsiniz. İlçenin en önemli tatlısı kaymaklı burma tatlısıdır. Ankara’daki birçok pastanede denemeniz mümkündür. Buna ek olarak bölgede meşhur olan diğer lezzetlere örnek olarak cevizli pekmez sucuğu, Beypazarı kurusu, kalecik karası üzümü, aş çorbası ve kuru köfte sayılabilir.

Altındağ Konaklama

İlçede konaklama alternatifleri oldukça fazladır. Her bütçeye hitap eden konaklama yerleri bulabilmek mümkündür. Lüks oteller bulunsa da 5 yıldızlı oteller bulunmamaktadır.

Altındağ Ulaşım – Altındağ’a Nasıl Gidilir?

İlçe şehir merkezine yaklaşık 17 km uzaklıktadır. Ayrıca İstanbul’a 440 km, İzmir’e 600 km ve Eskişehir’e ise 250 km uzaklıktadır.

Bu içerikte Altındağ gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri