Ankara

Çankaya Gezilecek Yerler: Ankara Çankaya Gezisi

Çankaya Gezi Rehberi

Ankara’nın en merkezi ve en popüler ilçelerinden olan Çankaya ayrıca şehrin önemli bir simgesidir. İlçede gezilebilecek çok sayıda tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Ayrıca sosyalleşebileceğiniz birçok etkinlik de çoğunlukla yine Çankaya’da olmaktadır. Ankara’da sadece Çankaya ilçe sınırlarında kalsanız bile gezebileceğiniz çok sayıda nokta bulunmaktadır. Çankaya gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak şehrin kalbi olarak nitelendirilen Anıtkabir gelmektedir. İşte Ankara Çankaya gezisi için birbirinden güzel gezi alternatifleri…

Çankaya Tarihi

Ankara’nın başkent olmasıyla birlikte Çankaya, Türkiye’nin yönetim merkezi haline gelmiştir. Yaklaşık 1 milyonluk nüfusuyla Ankara’nın ve aynı zamanda ülkemizin en büyük ilçesidir. Çankaya, 09.06.1936 tarihinde merkez ilçe olarak atanmıştır. O zamanlarda bucak statüsünde olan Gölbaşı ve Elmadağ bu kararla birlikte Çankaya’ya bağlanmıştır.

Çankaya gezilecek yerler

Çankaya bölgesi 19. yüzyıla kadar önemli bir yerleşim alanıyken 19. yüzyıla gelindiğinde bu önemini yitirmiştir. Ancak 20. yüzyılın başlarında Bağdat Demiryolu’nun yapılmasıyla ve de Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’na buradan yön vermesiyle bölge tekrar eski önemine kavuşmuştur. Günümüzde Çankaya’da 124 tane mahalle bulunmaktadır.

Çankaya’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Çankaya, Ankara’nın merkezi sayılabilecek bir noktasında yer alır. İlçede çok sayıda alışveriş merkezi, üniversite, park, anıt, yeme içme mekanları ve işlek caddeler bulunmaktadır. İşte Ankara’da Çankaya içerisinde gezip görebileceğiniz başlıca yerler…

Anıtkabir

Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Çankaya ilçesinin Anıttepe Mahallesi’nde yer alan Anıtkabir, ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Kızılay, Sıhhiye, Ulus, Beşevler gibi semtlerden buraya tek bir vasıta ile ulaşabilmeniz mümkündür. Şehrin en önemli yapılarından olan Ulu Önder’in anıt mezarı ziyaret edilmeye, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Ana avluya ulaşmak için yürünen Aslanlı Yol ise oldukça etkileyici bir tarzda tasarlanmıştır. Anıtkabir’e gittiğinizde; İsmet İnönü’nün kabrini, Anıtkabir Müzesi’ni, Hürriyet Kulesi’ni, sergi salonlarını mutlaka gezmelisiniz.

Kuğulu Park

Ankara gezilecek yerler

Başkentte park denince akla ilk gelen yerlerden biri Kuğulu Park’tır. Çankaya gezilecek yerler içerisinde ise hem konumu hem de doğasıyla görülmeye değer bir mekandır. Parkın tam merkezinde küçük bir havuz ve havuz üzerinde başta kuğu olmak üzere birkaç çeşit canlı yaşamaktadır. Park çok büyük değildir ancak kendi içinde bir düzeni vardır. Çeşitli yerlerde heykeller, banklar, restoran ve çimler bulunmaktadır. Kuğulu Park, Ankara’nın en işlek yerlerinden olan Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer alır. Her ne kadar hareketli bir mevkide bulunsa da kendine has bir dinginliği vardır. İlçe merkeziden yaklaşık 20 km mesafededir. EGO otobüslerinin 114, 304, 391, 188, 135 ve 407 numaralı hatlarıyla buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Botanik Parkı

Çankaya gezilecek yerler

Atakule’nin hemen yanında, Hindistan Konsolosluğu’nun arkasında bulunan Botanik Parkı 1970 senesinde ziyarete açılmıştır. 65 bin metrekarelik bir alanda bulunan parkın yaklaşık 30 bin metrekaresi yeşillik bir alanla kaplıdır. Ankara’nın en eski parklarından biridir ve nostaljik bir ortama sahiptir. Botanik Park’ta yapılabilecek en güzel şey kitap okumak olacaktır. Yiyecek ve içeceklerinizi alıp çimlere yayılarak güzel vakit geçirebilirsiniz. Hava ne kadar sıcak olsa da park biraz tepede yer aldığından diğer noktalara oranla birkaç derece daha serin olacaktır. Kızılay’dan hareket eden 135, 188, 407 ve 413 numaralı otobüslerle buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Çankaya ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Tunalı Hilmi Caddesi

Kuğulu Park’tan başlayan bu cadde Ankara’nın en hareketli yerlerinden biridir. Cadde boyunca restoranlar, kafeler, alışveriş mekanları, eğlence merkezleri bulunmaktadır. Çankaya gezilecek yerler arasında alışveriş yapabileceğiniz ve daha sonra eğlenebileceğiniz mekanların olduğu bir yer arıyorsanız orası Tunalı Hilmi Caddesi’dir. Nezih bir ortamı vardır. Ayrıca dinlenebileceğiniz park ve bahçeler açısından da çeşitli alternatifler içermektedir. Çankaya ilçesinin Kavaklıdere Mahallesi’nde yer alan bu cadde ilçe merkezine yaklaşık 20 km mesafededir.

Kocatepe Camii

Çankaya gezilecek yerler

Başkentin en büyük camilerinden biri olan bu cami, tarihi bir yapı değildir ancak şehrin önemli eserleri arasında bulunmaktadır. Yakın tarihte hizmete sunulan caminin işçiliği ve atmosferi görülmeye değer bir güzelliktedir. 4 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş ve inşası ise 20 sürmüştür. 1987 senesinde halkın ziyaretine açılmıştır. Alt katta kütüphane, ticarethane, konferans salonu gibi bölümler de bulunmaktadır. Kocatepe Camii’ne Kızılay Meydan’ından yürüyerek 15 – 20 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Çankaya Yeme İçme

Çankaya’ya yolu düşecekler için yeme içme alternatifleri sayılamayacak kadar çoktur. Çankaya’da denemeniz gereken lezzetlerin başlıcaları; Ankara kebabı, Ankara tavası, kokoreç ve İnceğiz çorbasıdır.

Çankaya Konaklama

Şehirde konaklama alternatiflerinin en çok olduğu bölge burasıdır. Çankaya’da her bütçeye hitap eden otellerin sayısı bir hayli fazladır.

Çankaya Ulaşım – Çankaya’ya Nasıl Gidilir?

Ankara şehir merkezinden yaklaşık 15 km mesafede bulunan Çankaya oldukça merkezi bir konumdadır. İlçe; İzmir’e 600 km, İstanbul’a 445 km ve Eskişehir’e 250 km uzaklıktadır.

Bu içerikte Çankaya gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri