AnkaraDini-Kültür TurlarıGezi Turları

Ankara’da Gezilecek Yerler: Önemli Kültürel Alanlar

Ankara'da Gezi Rehberi

Daha önce sizler için hazırlamış olduğumuz Ankara gezilecek yerler rehberinde, başkente ilk kez gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerleri derlemiştik. Sosyal hayatın aktığı yerleri, bazı önemli meydanları, parkları ve daha da önemlisi kültürel alanları içinde barındıran yazımızın yanında şimdi de Ankara’da gezilecek yerler rehberinde önemli 5 kültürel alanı siz GeziLinki okurlarıyla paylaşacağız. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz!

Ankara’da Gezilmesi Gereken Yerler

Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi, Altındağ ilçesinde bulunuyor. Etnografya Müzesi’nin birçok önemi var. Bunlardan ilki ise kurulduğu yerde yatıyor. Müze, Kurtuluş Savaşı sırasında Cuma namazlarının kılındığı tepe olan Namazgâh Tepesi üzerinde kurulmuştur. İlk zamanlarda buranın Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması kararlaştırılsa da daha sonra Resim ve Heykel Müzesi yapılmaya karar verilmiştir. 18 Temmuz 1930’da açılan müze bugünkü işleviyle ziyaretçiye açılmıştır. Müzenin iç avlusu, Anıtkabir yapılana kadar Atatürk’e geçici kabir olmuştur. Önündeki bronz Atatürk Heykeli ve içerideki Türk kültürünü anlatan eserleriyle Ankara’da gezilecek yerler içerisinde mutlaka görmeniz gereken bir müze.

ankara'da gezilecek yerler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ulus’ta bulunan müze, Ankara’da görülebilecek kültürel alanlar içerisinde önemli bir yerdedir. Tarih ve arkeoloji alanında eserler barındıran müze, 1921 yılında ziyarete açılmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi bu alanda, Anadolu’da yaşamış uygarlıkların birikimleri sergilenmektedir. Kalıntılar, kronolojik olarak düzenlenmiş ve bu şekilde sergiye açılmıştır. Dünyanın en kapsamlı Anadolu uygarlıkları müzesi olan yapı, Atatürk’ün isteği üzerine kurulan müze, Hitit müzesi olması amacıyla Akkale’de kurulmuş olsa da çıkan eserlerin fazlalığı sebebiyle Ulus’taki yere taşınmış ve zamanla adı önce Asar-ı Atika Müzesi olmuştur. Sonradan müze adı Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne dönüşmüştür. Birçok eseri bünyesinde barındıran önemli müze, Ankara’da gezilecek yerler rehberinde yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

anadolu medeniyetleri müzesi

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası)

Günümüzde Cumhuriyet Müzesi ismiyle geçen bina orijinalinde II. TBMM binasıdır. 1924-1960 yılları arasında faaliyet gösteren II. TBMM, işleri bu binadan yürütüyordu. Ulus’ta, oldukça merkezi bir yerde bulunan bina Cumhuriyet tarihinde önemli bir yerde. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının gerçekleştirildiği yer tam olarak burası. Cumhuriyet Müzesi; birçok antlaşmanın yapıldığı, konuların tartışıldığı, çok partili sisteme geçişin yaşandığı kısacası Türkiye Cumhuriyeti’ni Türkiye Cumhuriyeti yapan birçok olayın yaşadığı yerdir. II. TBMM binası, 27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi’ne kadar meclis binası olarak kullanılmıştır.

Daha sonra Kültür Bakanlığı’na devredilen binanın ön kısmı Cumhuriyet Müzesi haline getirilmiştir, restorasyon çalışmaları sonrası ise bina tamamen müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ankara’da gezilecek yerler rehberinde Cumhuriyet Müzesi, Cumhuriyet tarihi sevenleri etkileyecek.

ankara'da gezilecek yerler

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

Ankara Ulus meydanında bulunan bina, I. TBMM binası olarak kullanılmıştır. 1915 yılında inşasına başlanmış olan bina ilk başta İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kulübü olarak tasarlanmıştır. Öyle ki 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması kararlaştırıldığında yapının inşaatı bile henüz bitmemiştir. Meclisin açılması kararlaştırılınca ve başka bina bulunamayınca bitmemiş olan kulüp binası kullanılmıştır. Daha sonra I. TBMM binasının inşaatı, milletin katkısıyla bitirilmiştir. Çok önemli olayların yaşandığı I. Meclis’te Atatürk’ün söyledikleri bir milletin kaderini belirlemiştir. Bu kadar önemli olan bina, daha sonra müzeye dönüştürülmüştür. Ankara’da gezilecek yerler listesinde mutlaka uğranması gereken duraklardan.

I. TBMM

Pembe Köşk (İsmet İnönü Evi)

Pembe Köşk, aslında yalnızca yılda iki kez birer ay olmak üzere ziyarete açılıyor. Bu dönemler 23 Nisan’ı içine alan 1 ay ve 29 Ekim’i içine alan 1 ay. Pembe Köşk, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı ve Kurtuluş Savaşı’nın önemli isimlerinden olan İsmet İnönü’nün 48 yılını geçirdiği evidir. Atatürk’ün de sık sık ziyaret ettiği Pembe Köşk içinde önemli isimlerin yaptığı toplantılar, devrim çalışmaları ve daha birçok olay yaşanmıştır. Ankara başkent olduktan sonra Ankara’nın ilk balosu, ilk konserler, ilk sergiler, ilk toplantılar bu evde yapılmıştır. Kültürel ve sosyal anlamda oldukça büyük bir önem arz eden Pembe Köşk, kesinlikle Ankara’da gezilecek yerler rehberinin duraklarından biri.

pembe köşk

  • Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri