Dini-Kültür Turları

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi: Bayramîyye’nin Kurucusu

Hacı Bayram Türbesi Nerede?

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi manevi turu çerçevesi içinde olan türbe, Hacı Bayram-ı Veli’ye aittir. Ankara’nın Ulus ilçesi içinde bulunmaktadır.

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi

Türbe, Hacı Bayram Camii önünde bulunmaktadır. Kırmızı ve iri olan Ankara taşından yapılmıştır. Dini turlar arasında bulunan türbenin üst bölümü beyaz mermerle örtülmüştür. Kapı kenarı ise renkli mermerden yapılmıştır. 1947 senesinde orijinal haline uygun olarak onarımı ve bakımı yapılmıştır.

1427 senesinde Mimar Mehmet Bey tarafından yapılmış olan Hacı Bayram Camisi’nin mihrap duvarına bitişiktir. Manevi turlar içinde olan türbe 15. yüzyılda yapılmış en güzel binalardandır. Türbede daha sonra yaşamış olan şeyhlerden sekiz tanesinin daha sandukası bulunmaktadır.

hacı bayram-ı veli türbesi

Hacı Bayram-ı Veli’nin torunu Şeyh Edhem Baba, oğlu Şeyh Ahmet Baba ve Osman Fazıl Paşa da türbede yatmaktadır. Türbeye en son III. Mehmet Tayyip Baba defnedilmiştir.

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi, 1427 yılında Hacı Bayram Veli’nin ölümü ile gömülmesi için inşa edilmiştir. Ulus ilçesi Altındağ mahallesinde bulunan türbeye ulaşım çok kolaydır. Toplu taşıma yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ankara Kızılay merkezden minibüs ve metro ile Ulus Meydanı’na gidilmektedir. Kültür turizmi açısından önemli olan türbe, buradan yürüme mesafesi ile 10 dakika sürmektedir. Otobüs ile şehir dışından gelenler için otogar ve türbe arası 10 kilometredir. Bu mesafe toplu taşıma ile 20 dakika sürmektedir. Uçakla ise Esenboğa Havaalanı ile türbe arası 20 dakika, yaklaşık bir saattir.

Tasavvufun Dingin Çekiciliği: Hacı Bayram Türbesi

Türbenin kuzey tarafı Hacı Bayram-ı Veli Camisi’ne bitişiktir. Diğer üç taraf bir metre kalınlığında duvarla çevrilmiştir. Batı duvarı Afyon mermerinden yapılmıştır. Bu duvarda hacet ve giriş pencereleri bulunmaktadır.

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi manevi turu kapsamında ziyaret edilen türbenin güney duvarı kum taşından iri bloklarla örülmüştür. Hacı Bayram-ı Veli Türbesi her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Giriş ücretsizdir.

hacı bayram-ı veli türbesi

Asıl adı Numan bin Koyunluca Ahmet olan Hacı Bayram, Ankara ve Bursa’da eğitim almıştır. Hacı Bayram-ı Veli 14. yüzyılda, Orhan Gazi zamanında 1352 yılında doğmuştur. Safevi Tarikatının büyüklerinden olan Hoca Alaaddin Ali Erdebili’nin talebelerinden Şeyh Hamid-i Veli’nin (Somuncu Baba) mürididir.

İlginizi çekebilir: Yunus Emre Türbesi Kültür Turu Deneyimi

Ankara’da müderrislik yapmıştır. Bir Türk mutasavvıfı tarafından kurulan ilk tarikat olan Bayramîyye’nin piridir, kurucusudur. Akli ve şer’i bilimler alanında eğitim almıştır. Etrafında ki topluluk zaman içinde artmıştır. Anadolu’ya yayılmıştır

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri