Dini-Kültür Turları

Hıdırlık Kulesi Gezi Rehberi & Kültür Turları

Hıdırlık Kulesi Nerede?

2. yüzyılda yapılan Hıdırlık Kulesi, Kaleiçi surlarının içinde ve Güney’in en uç noktasındadır. Tarihten izler taşır ve kültür turizmi açısından önemlidir.

Hıdırlık Kulesi Hakkında

Boyu ve yüksekliği 14 metre olup alt kısmında kare kısımlarının bulunması kültür turizmi açısından önemlidir. Antik çağdan kalma tarihi bir yapı olması ile birlikte milattan sonra 2. yüzyılda Hıdırlık Kulesi’ne ait bir alt oda bulunması ile birlikte, bu alan kullanıma uygun olarak sunulmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen bu yapıda alt katta küçük bir oda ve üst katta oldukça kalın ve geniş mimariye ait yapının bulunması; kulenin deniz körfezine yakın kıyılarda bulunmasını sağlar.

Bu alanlarının gezilip görülebilmesi için Hıdırlık Kulesi Kültür Turu düzenlenir. Bu turların düzenlenmesi sayesinde bu alanların gezilip görülmesi sağlanır. Altta bulunan mimari yapıların su sızdırması nedeni ile bu alanların eskimiş olduğu görülür. Manevi  turlar da düzenlenerek bu alanların gezip görülmesi sağlanır. Manevi turlardaki  amaç bu alanların birçok kişiye tanıtılması ve tarihin tozlu sayfalarının açılmasını sağlamaktır.

Hıdırlık Kulesi Nerede?

Kaleiçi surlarında yer alan ve cadde boyunca direkt olarak denize bakan yönü ile birlikte Hesapçı Soka’kta bulunur. 14 metre yüksekliğinde mimari yapıya sahip olmakla birlikte birçok açıdan rahatlıkla görülebilir. Karaali Parkı’nın doğusunda bulunur ve parkı ziyaret amaçlı gidecek olan kişilerin kültürel tatiller amacıyla bu alanları ziyaret etmesi sağlanır. Burada kültür turları adı altında yapılan çalışmalar bu alanların her zaman hatırlanması ve tanınması açısından önemlidir.

Hıdırlık Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Kaleiçi surlarının en iç noktasında bulunmakla birlikte, kuzeye bakan bu cephe Karaalioğlu Parkı’nın deniz tarafında ve doğusunda yer alır. Atatürk Caddesi’nden aşağı doğru gidildikten sonra, bu alanı geçip hiçbir yere sapmadan Hesapçı Sokak boyunca denize doğru yürüdüğünüzde Hıdırlık Kulesi’ne ulaşmış olursunuz. Yürüyerek, şahsi aracınızla veya birçok toplu taşıma aracı ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir Belek Gezisi: Antalya’da Saklı Bir Cennet

Hıdırlık Kulesi Hangi Şehirdedir?

Türkiye’nin en kalabalık 5. şehri olan Antalya şehri, konumu ve düzeni itibari ile birlikte kültür turizmi için en ideal yerlerden biri olarak bilinir. Yapı ve mimarileri bakımından bu alanları ziyaret eden kişilerin kültürel tatiller yaptıkları aşikardır.  Bu alanların gezilip görülmesi tatil yapılmasının yanı sıra birçok tarihi alan hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Hıdırlık Kulesi Antalya’da bulunan tarihi yapı olarak bilinir. Bu alanların rahatlıkla gezilip görülebilmesi için birçok firma kendi içerisinde kültür turları düzenler.

Hıdırlık Kulesi’nin Şehir Merkezine Uzaklığı?

Antalya şehrine ışık tutan Hıdırlık Kulesi, şehir merkezine yaklaşık olarak 154 kilometre uzaklıktadır. Bu alanların kolaylıkla gidilip görülebilmesi için dini turlar ve kültür turları düzenlenir.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri