Dini-Kültür Turları

Gelibolu Mevlevihanesi Manevi Turu ile Kültürel Tatil Fırsatı

Gelibolu Mevlevihanesi Gezi Rehberi

Derviş yetiştirilen 15 Mevlevihaneden biri olan Gelibolu Mevlevihanesi manevi turu hakkında bilgi edinmek; buranın tarihçesini öğrenmek için hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz!

Gelibolu Mevlevihanesi Manevi Turu Hakkında

Kültürel miraslar açısından zengin olan Gelibolu’nun bir diğer değeri ise Gelibolu Mevlevihanesi. Hacı adaylarının kutsal toprakları ziyaret etmeden önce geldikleri bu Mevlevihane, yakın tarihe kadar önemli bir gelenekti.

Yapı 1621 yılında Azade Mehmet Dede ve dervişleri tarafından inşa edilmekle birlikte dünyanın en büyük Mevlevihanesi özelliğini taşımaktadır. Geniş bir bölgeye yayılan Gelibolu Mevlevihanesi içerisinde; kiremit çatılı iki katlı semahane, semahanenin yanında bulunan  mahfili, divanhane, ocaklı köşk, abdest alma yerleri, derviş hücreleri, şeyhin haremi ve kütüphane bölümlerinden oluşan oldukça kapsamlı bir yapı.

gelibolu mevlevihanesi manevi turu

Yapının en sonki restorasyonu Sultan II. Abdülhamit tarafından yapılmış fakat sonrasında kullanıma kapatılmış. 1994 yılında ise Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapıya sahip çıkılmış ve 2005 yılında ise ziyarete açılmış. Siz de Gelibolu Mevlevihanesi manevi turu planlarınızı yapın ve ziyaretinizi gerçekleştirin!

Çanakkale Valiliği her yıl, Şeb-i Aruz törenleri yapıldığı dönemlerde “Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşuyor” isimli etkinliği gerçekleştiriyor. Bu etkinlikler kapsamında yine her yıl, Gelibolu Mevlevihanesini Koruma ve Yaşatma Derneği sema törenleri gerçekleştiriyor. Sizler de her yıl düzenlenen etkinlikleri görmek isterseniz, bu dönemlerde burayı ziyaret edebilirsiniz.

Tarihçesi

Gelibolu Mevlevihanesi manevi turu ile, Anadolu’yu etkilemiş kökleşmiş bir kültür olan Mevleviliği tanıyın!

Zamanında içlerinde çile çıkarılan ve derviş yetiştirilen 15 mevlevi Asithanesinden biri olan Mevlevihane, 17. Yüzyılda inşa edilmiş olup en büyük semahanesine sahip önemli bir yapıdır. Deniz kenarına yakın olan bu yapı, Hamza koy askeri bölge içerisinde yer almakta.

Mevlevihanenin ilk banisi ve postnişi, yeniçeri ağalarından Kara Hasan Ağa’nın oğullarından biri olan Ağazade Mehmet Hakiki Dede’dir. Mevlevihane bu sebepten dolayı Ağazade Dergahı olarak da bilinmektedir.

gelibolu mevlevihanesi manevi turu

Kaptan-ı derya olan Ohrili Hüseyin Paşa, Akdeniz seferinden dönerken Gelibolu Mevlevihanesini ziyaret etmiş ve Şeyh Ağazade Mehmet Hakiki Dede ile görüşerek ondan yakın zamanda sadaret mührünün kendisine verileceği haberini almıştır. Hüseyin Paşa’nın veziriazam olmasıyla birlikte Beşiktaş Mevlevihanesi’ni yaptırmış ve Mehmet Hakiki Dede’den ilk postnişin olması isteğinde bulunmuştur. Böylelikle her iki Mevlevihane’yi de birlikte yürütme kararı almışlardır. Gelibolu Mevlevihanesi manevi turu sayesinde Mevlevilikle ilgili daha çok bilgi öğrenebilirsiniz!

Son olarak I. Dünya Savaşı sırasında Gelibolu Mevlevihanesinin son şeyhi Burhaneddin Dede ve 7 dervişi 4. Ordu emrinde bulunan mevlevi alayına katılarak Şam’da kalmıştır.  Gelibolu’nun da düşman işgaline girmesi ile birlikte Gelibolu Mevlevihanesi bu süreç zarfında cephanelik olarak kullanılmış. Uzun bir süre askeri bölge içerisinde yer alan Mevlevihane daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün desteği ile ziyarete açılmıştır.

İlginizi çekebilir: Kültürel Bir Gezinti İçin Galata Mevlevihanesi Manevi Turu

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri