ÇanakkaleMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Bozcaada Gezi Rehberi: Ege Denizi’nin Devlerinden Biri

Bozcaada Gezilecek Yerler

Sakinliğin, Ege Denizi’nin ve kültürel bir tatilin peşindeyseniz Bozcaada gezi rehberi size ihtiyacınız olan her şeyi verecek. Planlarınızı yapın ve yolculuğunuz başlasın!

Bozcaada Hakkında

Rumlarla Türklerin, çok uzun zamanlardır bir arada barışla yaşadığı Bozcaada, bir ada ilçesi olarak tanımlanabilir. Çanakkale ilinin en çok bilinen ve en popüler olan ilçelerinden biridir ve normalde nüfus az olmasına rağmen yaz zamanlarında nüfus bir hayli artmaktadır. Şehir kalabalığından kaçmak ve kafa dinlemek isteyenlerin uğrak noktalarından birisi olan Bozcaada, son zamanlarda emeklilerin tamamen şehirden kaçmak için yerleştiği önemli bir alandır. Ancak aranan tatil fırsatını yakalamak için Bozcaada gezi rehberi biçilmiş kaftandır. Deniz turizmi ile ön plana çıkan Bozcaada aynı zamanda kültürel bir tatil yapılacak yerler arasında. Bağcılık ve şarap üretimi konusunda da ülkenin sayılı iyi noktalarından birisidir. Ada üzerindeki bağlar büyük bir alanı kaplamaktadır ve burada birçok şarap fabrikası da bulunmaktadır.

Stratejik bir konumda bulunan Bozcaada, bu sebeple ve bereketli topraklar üzerinde olması sebebiyle tarih boyunca birçok medeniyeti bünyesinde barındırmış, onlara vatan olmuştur. Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan Bozcaada, Antik Dönem’de Leukophrys olarak geçmektedir. Yunan mitolojisinde ve büyük İlyada Destanı’nda Bozcaada’nın adı Tenedos olarak geçmektedir. Bozcaada’yı, bu isimle gördüğümüz ilk yer Piri Reis’in haritaları oluyor, bu da 16. yüzyıla denk gelmektedir.

Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada, Türkiye sınırları içerisinde bulunan tatil yerleri arasındaki en önemlilerinden bir tanesidir. Bir ada olan Bozcaada ilçesine ulaşım, tahmin edebileceğiniz gibi çok fazla yöntem barındırmıyor. Peki, Bozcaada Çanakkale’ye ulaşım nasıl?

Bozcaada gezi rehberi kapsamında Bozcaada’ya ulaşım için tek yöntem feribottur. Bozcaada’nın konum olarak tam karşısına düşen Ezine ilçesinin Geyikli beldesinden düzenlenen feribot seferleriyle Bozcaada’ya ulaşım sağlamak mümkündür. Feribotlara hem yaya şekilde hem de arabanızla binerek karşıya geçebilirsiniz. Ayrıca yaz ve kış dönemleri fark etmeksizin otobüs seferleriyle de ulaşabilirsiniz. Çanakkale’nin herhangi bir yerinden otobüs seferleri için bilet alabilirsiniz, otobüsler de Ezine-Geyikli’ye gelip feribotla karşıya geçmektedir. Bozcaada Çanakkale tatil fırsatı kaçırmamanız gereken bir fırsat, şimdiden iyi eğlenceler!

Bozcaada – Çanakkale Gezilecek Yerler

Bozcaada Kalesi

Stratejik bir noktada bulunması sebebiyle yıllarca savaşların da önemli noktalarından biri olan Bozcaada’yı savaşlarda korumak adına yapılmış bir kale olduğu düşünülmektedir. Ne zaman yapıldığına dair kesin görüş olmasa da Fenikeliler, Cenevizliler ve Venedikliler gibi önemli medeniyetlerin kullandığı düşünülmektedir. Bozcaada gezi rehberi kapsamında Feribotla karşıya geçerken göreceğiniz ilk önemli yapı bu kale olacaktır.

Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada sınırları içerisindeki ibadete açık olan tek kilise Meryem Ana kilisesidir ve tarihi dokusu bu zamana kadar korunmuştur. Kilisenin Venedikliler zamanına kadar geri bir tarihi olduğu düşünülmekte ve kapısında 1869 tarihi yazmaktadır. Kilise pazar ayinleri dışında ziyarete kapalı olacaktır. Kilisenin çini görmek için Pazar günleri saat 08.00’da yapılan ayinlere katılabilirsiniz. 2006-2007 yılları arasında kilise restorasyon çalışmaları görmüştür.

Bozcaada Müzesi

2006 yılında açılan müze tam 45 ayrı kategoride 6000’den fazla eserin sergilendiği önemli bir noktadır. UNESCO tarafından Yunan kültürünü en iyi şekilde tanıtması ve iki halk arasındaki barışı çok iyi şekilde yansıtması sebebiyle ödül almış olan müze hem Rumların hem de Türklerin ortak yaşamlarının sergilendiği, ortak bir kültür oluşturan önemli bir barış merkezidir.

Bozcaada Şarap Fabrikaları

Bozcaada’dan söz ederken bağcılık ve şarap konusunda oldukça ön planda olan bir yer olduğundan bahsetmiştik. Belli bir zaman önce yaklaşık 13 tane fabrika burada üretim yaparken şimdilerde yalnızca 6 fabrika aktif olarak hizmet vermektedir. Eski fabrikalar Bozcaada’nın merkezinde hizmet verirken yeni açılan fabrikalar, ilçe merkezinin biraz dışında bulunmaktadır. Bazı şarap fabrikalarına talebin yoğunluğuna göre turlar düzenlenmektedir. Bağ Bozumu Festivali sırasında bu turların sayısı ve sıklığı artmaktadır ve mahzenlere kadar her yeri görmek mümkündür. Amadeus ve Corvus fabrikalarında şarap tadımı yapabileceğiniz barlar bulunmaktadır. Bozcaada gezi rehberi içerisinde kesinlikle şarap fabrikalarını görmelisiniz.

Göztepe

Bozcaada’nın en yüksek yeri olarak bilinir ve seyir tepesi olarak kullanılır. Adadaki tüm yerleşimin, bağların, rüzgar güllerinin görülebileceği yerdir. Bu sebeple sırasında birçok fotoğraflama yapabileceğiniz en doğru noktadır. Tek aracın sığabileceği toprak ve dik bir yol Göztepe’ye çıkar, yürümek daha mantıklıdır. Yürüyerek gitmek isterseniz de ilçe merkezinden 30 dakikalık bir yürüyüşle Göztepe’ye varabilirsiniz.

Rum Mahallesi

Bozcaada gezi rehberi içerisinde görülmesi gereken en önemli noktalarından biri de Rum Mahallesi’dir. İlçe merkezi Türk ve Rum mahallesi olarak ikiye ayrılmıştır. Rum mahallesi turistik olarak daha çok ilgi çeker çünkü Türk mahallesinin gelişimi daha yakın bir tarihe dayanır. Rum mahallesi tarihi dokusu daha ön planda olan yerdir. Rum mahallesinin merkezinde Meryem Ana kilisesi ve bir de tarihi bir saat kulesi bulunur. Tatilcilerin en uğrak noktası da burasıdır.

Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri

Bozcaada’nın elektrik ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş devasa rüzgar güllerinin bulunduğu yer adada gün batımını izlemek için en güzel nokta olarak bilinir, 2000 yılında açılmıştır. Bozcaada’da gün batımını izlemenin büyüsü eşsizdir, Bozcaada gezi rehberi kapsamında kesinlikle yapmanız gereken şeylerden diyebiliriz. Tam 17 tane rüzgar gülü bulunur ve bunların sonunda 32 metre yüksekliğindeki Polente Feneri bulunur. İlçe merkezinin dışında bulunur bu yüzden minibüslerle buraya ulaşım sağlanır. Bunlara günbatımı turları denir.

  • Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri