Dini-Kültür Turları

Kültürel Bir Gezinti İçin Galata Mevlevihanesi Manevi Turu

Galata Mevlevihanesi Nedir?

Galata Mevlevihanesi manevi turu, kültürel ve manevi turları sevenleri bekliyor. İstanbul’un ilk Mevlevihane’sini tanıyın!

Galata Mevlevihanesi Hakkında

İlginizi çekebilir: Üftade Mehmed Muhyiddin Türbesi Manevi Turu

Mevlevihane, Mevlevi tarikatı tekkeleridir. Bu tekkeler, tarikat mensuplarının zikir ve devran ayini yaptığı yerlerdir ve genellikle külliye biçiminde tasarlanmışlardır. Galata Mevlevihanesi içinde Mevlevilik’in birçok yönünü görebilirsiniz.

Galata Mevlevihanesi, diğer adıyla Kapıkulu Mevlevihanesi 1491 yılında İstanbul’un ilk mevlevihanesi olarak İskender Paşa tarafından yaptırılmıştır. İskender Paşa, Galata Mevlevihanesi’ni, av çiftliğinin bir kısmını vererek yaptırmıştır ancak bir rivayete göre de burası tam da H. Theodoros Manastırı’nın kalıntıları üzerine kurulurdur.

galata mevlevihanesi manevi turu

Galata Mevlevihanesi manevi turu sırasında, bir zamanlar Osmanlı içinde çok önemli yerlerde bulunmuş ve değeri olan Mevlevi tarikatı hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

Galata Mevlevihanesi Manevi Turu

Tarikat üyeleri genellikle Konya’daki Mevlevihane’yi ana nokta olarak belirlemiş olsa da sonraları Manisa, İstanbul gibi şehirlerde de Mevlevihaneler kurulmaya başlanmıştır. Bunlardan ilki olan Galata yani Kapıkulu Mevlevihanesi’nin ilk şeyhi ise Semâî Mehmed Dede olarak bilinir.

Şeyh Semâî Mehmed Dede, bu bölgede dergâh yapmak istediğinde İskender Paşa, kendi mülkünde yapımı başlatmıştır. Bir ilk olmasına rağmen yapımdan yalnızca Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bahsedilir. Öyle ki Evliya Çelebi; İskender Paşa’nın, Mehmed Dede’ye 100 derviş odası ile çevreye hâkim, manzaralı bir avlu yaptırdığını yazmıştır. Önce ders alanı ve zaviye olarak kullanılsa da eklemeler sayesinde bir süre içinde tam bir külliyeye dönüşmüştür.

galata mevlevihanesi manevi turu

Galata Mevlevihanesi manevi turu sırasında, Şeyh Galip ve Halet Efendi türbelerini görebilirsiniz. Bunun yanında Semahaneler, Derviş Odaları gibi ve birçok Mevlevilik tarikatına ait önemli parçayı görebilirsiniz.

12 Aralık 1975’ten itibaren Divan Edebiyatı Müzesi olarak ziyarete açılsa da Galata Mevlevihanesi’nde dolanırken göreceğiniz üzere belki de kültür turları arasında en çok ilginizi çekecek noktalardan bir tanesidir.

Galata Mevlevihanesi Turu Detayları

Müzeye dönüştürülmüş olan Galata Mevlevihanesi’ne gitmek için otobüs kullanacaksanız ister Taksim Meydanı isterseniz de Eminönü’ne hareket eden bir otobüse binebilirsiniz. Veya bunun yanında Karaköy’e gelen otobüsler de kullanılabilir.

galata mevlevihanesi manevi turu
Galata Mevlevihanesi Hamuşanı

Yine Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı kullanılarak Karaköy’e ulaşmak mümkün. Deniz yolunu tercih edecekseniz herhangi bir yerden Eminönü veya Karaköy’e ulaşabilirsiniz.

Şah Kulu, Galip Dede Caddesi üzerinde bulunan Mevlevihane, İstanbul’un Beyoğlu semtinde bulunur. Müze, 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilmektedir. Müze Kart, Galata Mevlevihanesi için geçerlidir.

Giriş ücretleri ise 25 TL olarak belirlenmiştir. Galata Mevlevihanesi manevi turu sizleri bekliyor!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri