Ankara

Ankara Gezilecek Yerler: Atakule

Atakule Gezisi

Ankara’nın en ikonik sembollerinden olan Atakule, Ankaralıların en sevdiği mekanlardan biridir. Atakule uzun yıllar boyunca kapalı yani kullanım dışı kalmıştır. 2020 senesinde ise nihayet tekrar ziyarete açılmıştır. Burası esasen bir alışveriş merkezi olsa da çeşitli aktiviteler için de uygundur. Merkezi konumu ve harika manzarasıyla Ankara gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır. Peki Atakule nerededir? İçerisinde neler vardır ve neler yapılabilir?

Atakule Hakkında

13 Ekim 1989 tarihinde, Ankara’nın başkent oluşunun 66. senesinde, dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından açılışı yapılmıştır. Atakule hem Türkiye’nin hem de Ankara’nın ilk alışveriş merkezi olmasıyla söz konusu dönemde büyük bir sükse yaratmıştır. Yaklaşık 125 metre yüksekliğiyle Ankara’nın neredeyse her yerinden bu devasa ve görkemli kuleyi görebilmek mümkündür. İçerisinde yer alan 2 adet panoramik asansörle şehir manzarası adeta ayaklarınızın altına seriliyor.

Ankara gezilecek yerler

Atakule, Türk mühendisler ve işçiler tarafından inşa edilmiştir. Mimar Ragıp Buluç tasarımında en büyük paya sahip olan kişidir. İsmi ise oylamaya sunulmuş ve Ankara halkı tarafından “Atakule” olarak seçilmiştir.

Atakule’de Ne Yapılır?

Ankara gezilecek yerler içerisinde Atakule içerisinde çok şey yapabilirsiniz. Öncelikle burası bir alışveriş merkezinden fazlasıdır. Gerek tasarımı gerekse de olanaklarıyla vakit geçirmeye doyamayacağınız yerler arasındadır. Peki Atakule’de ne yapılır? Atakule içerisinde neler var?

Atakule Sinema

Ankara gezilecek yerler

Kulenin 2020 senesinde ikinci kez açılacağı zamanlarda insanları en heyecanlandıran konulardan bir tanesi de içerisinde yer alacak olan yataklı sineması olmuştur. Atakule’nin tekrardan ziyarete açılacağının şehirde büyük bir yankı uyandırmasıyla ve Ankara için de bir ilk olacak olan yataklı sinemanın varlığı büyük bir kesimi heyecanlandıran gelişmeler arasında olmuştur. Yataklı sinemalar adeta evinizde film izliyor rahatlığı vermektedir. Yataklar hem tek kişilik hem de çift kişiliktir. Özellikle sevgililer gününde burada yer bulabilmek olanaksızdır. Yataklı sinemaların fiyatları elbette ki diğer sinemalardan oldukça farklıdır. Ancak özel bir gün için bu fiyatlar göze alınabilir. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda yarar vardır. Aynı zamanda fiyatlar hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Atakule Alışveriş ve Yemek

Ankara gezilecek yerler

Ankara’da alışveriş yapılabilecek en güzel yerlerden biri Atakule olabilir. Burada alışveriş yapabileceğiniz yelerin sayısı bir hayli fazla olsa da mağaza ve markaların segmenti biraz daha üst sınıfa hitap ediyor. Fakat her türlü alışveriş ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz, oldukça ferah bir alışveriş merkezidir.

Bunlara ek olarak Atakule’de yaklaşık 110 metre kadar yükseklikte bir yemek katı vardır. Burada yemeklerinizi ışıl ışıl şehir manzarasına karşı yiyebilirsiniz. Yemekler olarak hem fast food hem kebap hem de ev yemekleri tarzında seçenekler bulunmaktadır. Özellikle de doğum günü, sevgililer günü ve yılbaşı gibi özel günlerde birçok Ankaralı burayı yemek için tercih etmektedir.

Atakule Giriş Ücretleri ve Ulaşım

Ankara gezilecek yerler

Ankara gezilecek yerler içerisinde Atakule her ne kadar farklı bir yer olsa da nihayetinde bir alışveriş merkezidir ve her alışveriş merkezi gibi buraya da girişler ücretsizdir. Ancak içerisinde bulunan seyir terasları için ücret talep edilmektedir. Eğer seyir terasını ya da asansörünü kullanmak isterseniz küçük bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Atakule haftanın her günü sabah 10.00 ile akşam 22.00 arasında hizmet vermektedir. Kızılay Güven Park önünden kalkan özel minibüsler ya da halk otobüsleriyle buraya 10 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri