Ankara

Ankara Gezi Rehberi: Ankara Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Ankara’nın En Güzel Yerleri

İç Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan başkentimiz Ankara, İstanbul’dan sonra en kalabalık ikinci şehir olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye’nin hem coğrafi hem de siyasi olarak merkezi durumundadır. Çevresinde; Konya, Eskişehir, Bolu, Kırşehir, Kırıkkale, Aksaray gibi şehirler bulunmaktadır. Turizm anlamında büyük bir potansiyele sahiptir. Çünkü Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler açısından çok sayıda alternatifi barındırmaktadır. Şehirde genel anlamda karasal iklim hakimdir ve kışlar oldukça sert geçmektedir. Ankara gezisi için en uygun aylar nisan, mayıs, eylül, ekim ayları olabilir. İşte GeziLinki okurları için özenle hazırlanmış olan Ankara gezi rehberi…

Eymir Gölü

Eymir Gölü, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) arazisi içerisinde yer almaktadır. ODTÜ Spor Kulübü’nün kürek ve telken takımlarının çalışma alanlarındandır. Göl kenarında bu takımlara ait bir kayıkhane bulunmaktadır. Gölün derinliği ise yaklaşık olarak 4 metredir. Ortalama 4 kilometre bir uzunluğa ve 2,5 km de genişliğe sahiptir. Göl çevresinde çok sayıda kuş çeşidi yaşamaktadır. Bu kuşların başlıcaları sakarmeke, patka, bahri ve yeşilbaşlı ördektir.

Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Eymir Gölü üzerinde kürek ve su sporları, balık avlama gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Ancak burası genellikle piknik, bisiklet sürme ve trekking için tercih edilmektedir. Bisiklet kiralama tesisinden bisiklet kiralayarak burada geziye çıkabilir ve alanı daha detaylı keşfedebilirsiniz. Eymir Gölü, ODTÜ arazisi içerisinde bulunsa da herkes tarafından ziyaret edilebilmektedir. Özel araçla buraya girmek isteyenler öncelikle ODTÜ’den göl giriş kartı almalıdır. Yaya ya da bisikletle girecek olanlar ise herhangi bir işlem yapmadan direkt olarak girebilirler.

Eymir Gölü için ziyaret saatleri haftanın her günü saat 05.00 ile 22.00 arasıdır. Giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Doğu kapısından 20 TL karşılığında bisiklet kiralayarak da alana giriş yapabilirsiniz. Eymir Gölü; Kızılay’dan 15 km, Çankaya’dan ise 20 km uzaklıkta Gölbaşı ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ulus’tan hareket eden 190 numaralı EGO otobüsü kullanılabilir.

Kızılay Meydanı

Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri de Kızılay’dır. Kızılay adeta Ankara’nın sembollerinden biri haline gelmiştir. İlk kez Ankara’yı ziyaret edenlerin genellikle ilk gezdiği yerler arasında bulunmaktadır. Oldukça hareketli bir havası vardır. Tıpkı İstanbul’un Taksim Meydanı gibidir ve günün her saatinde çok kalabalıktır. Kızılay’da birçok pasaj bulunmaktadır ve alışveriş için oldukça güzel yerleri vardır. Bununla birlikte Kızılay Alışveriş Merkezi de hemen meydanda bulunmaktadır. Alışveriş merkezinin yemek katına şehir manzaralı olan bir asansörle çıkılmaktadır. Gitmişken burayı da görmeniz de yarar vardır. Bununla birlikte Kızılay Meydanı’nda, hemen metro çıkışında bir de Güvenpark bulunmaktadır. Burası da Ankara’nın en bilindik parklarından biridir ve Ankaralıların en eski buluşma noktaları arasındadır. Park oldukça büyüktür ve oturma alanları bakımından da yeterli düzeydedir. Son derece yeşil ve ağaçlık bir alandan oluşmaktadır. Kızılay Meydanı, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunmaktadır.

Anıtkabir

Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Ankara’ya gidip de Büyük Önder’in huzuruna çıkmamak olmaz. Ankara gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Anıtkabir’dir. Burası da yine Çankaya ilçesinde, Anıttepe Mahallesi’nde yer almaktadır. Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını içeren bir yapıdır ve yapının tasarımını Emir Onat ile Orhan Arda üstlenmiştir. Anıtkabir her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır ve içerisinde gezip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Aslanlı Yol’dur. Tandoğan (Anadolu metrosu çıkışı) kapısından girdiğinizde Aslanlı Yol’a çıkmış olacaksınız. Burası yaklaşık 262 metrelik bir yoldur ve yol boyunca size sağlı sollu 24 adet oturan aslan heykeli eşlik edecektir. 24 olmasının sebebi “24 Oğuz Boyu” nu temsil etmesidir. Bir diğer yer İstiklal Kulesi’dir. Burada 10 tane kule bulunmaktadır ve her biri ayrı isimlere sahiptir. Ana kapıdan girdikten sonra hemen sağ tarafta kalmaktadır. Son olarak Anıtkabir’in hemen karşısında Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün lahdi yer almaktadır. Burası da mutlaka görülmelidir.

Seğmenler Parkı

Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Ankara’nın en meşhur parklarından biri olan Seğmenler Parkı da Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Burası 67 bin hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır ve doğasıyla her göreni etki altına almaktadır. Parkın yaklaşık 40 bin metrekarelik alanı çimlerden oluşmaktadır. Yemyeşil bir parktır ve bahar – yaz aylarında oldukça kalabalık olabilmektedir. Genellikle üniversiteli gençlerin vakit geçirdiği yerlerden biridir. Parkta yılın çeşitli dönemlerinde şenlik, tiyatro, konser gibi etkinlikler yapılmaktadır. Özellikle midye festivali, Seğmenler Parkı’nın sembolü haline gelmiştir. Normal bir günde gittiğinizde bile birçok midye satıcısı görebilirsiniz. Seğmenler Parkı, Ankara’nın en önemli caddelerinden olan Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer almaktadır. Ankara’nın en nezih semtleri arasındadır ve çevresi oldukça hareketlidir. Ancak park buna rağmen oldukça sessiz ve şehrin gürültüsünden soyutlanmış şekildedir. Seğmenler Parkı’nda herhangi bir şekilde ateş yakmak yasaktır. Bu nedenle buraya hazır yiyecekler ile gitmelisiniz ya da çevredeki yerlerden yemek sipariş vermek durumundasınız. Seğmenler’e gittikten sonra hemen yakınlarında yer alan Kuğulu Park’ı ve Atakule’yi de gezip görebilirsiniz.

Harikalar Diyarı

Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Avrupa’nın ve de ülkemizin en büyük parkı olan Harikalar Diyarı, 2004 senesinde ziyarete açılmıştır. Yaklaşık 1 milyon 320 bin metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır. Doğayla iç içe geçmiş bir ortamı vardır. Adını masal kitabı olan “Harikalar Diyarı” ndan almıştır. Develer, cüceler, cadılar ve prensesler gibi masal kitabı içerisinde yer alan kahramanların adı, park içerisindeki çeşitli bölümlere verilmiştir. Park içerisinde go-kart pisti, tiyatro, kaykay pistleri, basketbol sahası, futbol sahası, golf sahası da bulunmaktadır. Ayrıca Nasrettin Hoca, Alaaddin ve Sihirli Lambası, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Karagöz ve Hacivat gibi çeşitli masal kahramanlarının balmumu heykelleri de bulunmaktadır. Saat 09.00 ile 19.00 arasında ziyarete açıktır. Girişler ücretsizdir ancak içerisindeki aktiviteler ücretlidir. Harikalar Diyarı, Sincan ilçesinde yer alıyor. OSB – Törekent metro hattına (M1) bindikten sonra Harikalar Diyarı durağında inerek buraya kısa sürede ulaşmak mümkündür.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Ankara gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listesinin son sırasında Altınköy Açık Hava Müzesi yer alıyor. Burası 500 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Müzenin yapılma amacı; hızla gelişen şehirler karşısında yok olmaya yüz tutmuş köylerin, dönemin en önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulamaktır. Bu amaçla Altındağ Belediyesi tarafından büyük bir alana inşa ettirilmiştir. Köy mimarisi, 1930 – 1950’li yılların köy hayatını ve kültürünü yansıtacak şekilde oluşturulmuştur. İçerisinde; köy kahvesi, ahırlar, bahçeler, muhtarlık, amfi tiyatro, lunapark, yürüyüş alanları, göl, golf sahası, kaykay pisti, araba pisti gibi alanlar bulunmaktadır. Aktiviteler bakımından oldukça farklı alternatifler sunmaktadır. Haftanın her günü saat 09.00 ile 19.00 arasında açıktır. Alana giriş ücretsizdir ancak aktiviteler için ücret ödemek durumundasınız.

Bu içeriğimizde Ankara gezi rehberi dahilinde gezilip görülmesi gereken yerler hakkında bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri