Ankara

Ankara Gezilecek Yerler: Seğmenler Parkı ve Çevresi

Seğmenler Parkı Gezi Rehberi

Seğmenler Parkı, Ankara’nın en popüler parklarından biridir. Çankaya ilçesinin Kavaklıdere Mahallesi’nde yer alan bu park 1983 senesinden beri varlığını sürdürmektedir. Yaklaşık 67 bin hektarlık bir alan üzerinde yer alan park genellikle gençler ve şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Doğasıyla, alabildiğine yeşillik alanlarıyla Seğmenler Parkı, Ankara gezilecek yerler arasında özel bir yere sahiptir.

Seğmenler Parkı Hakkında

Park içerisinde 40 bin metrekarelik çim alan bulunmaktadır. Aynı zamanda 250 metrekarelik bir çocuk oyun alanı mevcuttur. İçerisinde süs havuzları, yürüyüş yerleri, çocuk parkları ve heykeller bulunmaktadır. Ankara’nın sayılı yeşil alanlarından biri olması ve de oldukça merkezi bir konumda bulunması nedeniyle Ankaralılar için özel yerlerden biridir. Park içinde en çok dikkat çeken yerlerden bir tanesi de açık hava tiyatrosudur. Burada yılın çeşitli dönemlerinde oldukça çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Özellikle de bahar aylarında; midye festivalleri, konserler, kitap okuma festivalleri, su savaşı, tiyatro gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Seğmenler Parkı

Park oldukça hareketli ve merkezi bir konumda, Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer almaktadır. Ankara’nın en güzel ve en nezih caddelerinden biri olan Tunalı Hilmi yakınlarında, şehrin gürültüsünden kaçılabilecek en ideal yerler arasındadır. Her ne kadar çevresi canlı ve işlek olsa da Seğmenler Parkı o canlılıktan soyutlanmış bir yerdir. Oldukça huzurlu ve sessiz bir ortamı vardır. Üniversiteli gençlerin en sevdiği ve en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olsa da alan yeterince büyük olduğundan insanlar birbirinden uzak yerlerde oturmaktadır.

Seğmenler Parkı’nda Neler Yapılır?

Seğmenler Parkı

Parkta neler yapılabilir diye sorulacak olduğunda birçok örnek sıralanabilir. Öncelikle Seğmenler Parkı’ndan herhangi bir şekilde ateş yakmak (mangal ateşi, semaver ateşi, kamp ateşi vs.) yasaktır. Burada piknik yapar gibi vakit geçirmek isteyenler evden hazır yiyeceklerle gelmeli ya da çevredeki yemek mekanlarından yemek siparişi vermelidir. Parkta sürekli gezgin bir şekilde yemek, midye, alkol, çeşitli içecek satışı yapan satıcılar görmek mümkündür. Dilerseniz bu satıcılardan da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı’na giderek yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş için pek düzlük alanları yoktur, genellikle inişli çıkışlı yolları vardır. Hafif tempoda etkili bir yürüyüş yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Buna ek olarak parkta kitap okuyabilir, sevdiklerinizle birlikte gitar çalıp şarkı söyleyebilir ve yılın bazı dönemlerinde gerçekleştirilen festival, konser gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Seğmenler Parkı Çevresinde Gezilecek Yerler

Parka gidecek olanlar çevresinde birçok yeri de gezebilirler. Bu başlık altında Seğmenler Parkı’nın yakınlarında gezip görebileceğiniz yerler sıralanmıştır.

Kuğulu Park

Kuğulu Park

Yine Tunalı Hilmi Caddesi’nde yer alan bu park Ankaralıların en sevdiği yerlerden biridir. Sessizliği ve temiz doğasıyla Ankara gezilecek yerler arasında popüler bir konuma sahiptir. Seğmenler Parkı kadar büyük ve doğal bir yapıda değildir. Kuğulu Park görece daha yapay ve küçük kalmıştır. Ancak kendine özgü bir güzelliği ve ortamı vardır. Seğmenler Parkı’na yalnızca 600 metre uzaklıkta yer almaktadır.

Atakule

Ankara gezilecek yerler

Ankara’nın en ikonik simgelerinden olan Atakule Ankara’da gezip görebileceğiniz farklı yerlerden biridir. Esasında bir alışveriş merkezi olsa da alışılagelmiş alışveriş merkezlerinden oldukça farklıdır. 2020 senesinde tekrar hizmete açılmıştır ve tüm Ankaralıları bir kez daha heyecanlandırmıştır. Ülkemizin ilk alışveriş merkezi olması sebebiyle de önemli bir yere sahiptir. İçerisinde alışveriş yapabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz, first class sinema ayrıcalığından yararlanabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Seğmenler Parkı’na yaklaşık 1,5 km uzaklıktadır.

Seğmenler Parkı’na Nasıl Gidilir? Seğmenler Parkı Giriş Ücreti

Öncelikle Seğmenler Parkı’na girişler ücretsizdir. Girişte herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Zaten araçların gireceği bir alan da bulunmamaktadır. Çevresindeki park yerlerinin de sıkıntılı olduğunu söylemek gerekir.

Seğmenler Parkı’na nasıl gidilir sorusu için en kısa yoldan verilecek cevap “Kızılay” olacaktır. Kızılay Meydanı’ndan kalkan 408, 413, 135, 407 numaralı EGO otobüsleriyle 10 dk kadar bir süre içerisinde parka ulaşım sağlamak mümkündür. Dikmen tarafından gidecek olan ise 154 ya da 145 numaralı EGO otobüslerini kullanabilir. Park haftanın her günü ve her saati açıktır.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri