KaradenizRizeYurtiçi Gezilerimiz

İkizdere Gezilecek Yerler: Rize’nin Tarihi ve Turistik Rotaları

İkizdere Gezi Rehberi

Rize’nin yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi olan İkizdere, şehir merkezinden yaklaşık 55 km uzaklıkta yer almaktadır. Trabzon’a, İspir’e, Çamlıhemşin’e ve Çayeli’ne sınır komşusu olup ulaşım açısından kolay bir noktada yer almaktadır. İlçe, yüksekliği 2 bin metreyi bulan yüksek ve sarp Rize dağlarının birleştiği derin bir vadide kurulmuştur. Bu bakımdan ilçenin dağlık bir bölgeden oluştuğunu, yaylalarının bir hayli fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bu içeriğimizde de İkizdere gezilecek yerler kapsamında yaylalar, doğal güzellikler ve tarihi duraklar sıralanmıştır. İşte Rize’nin tarihi ve turistik rotaları:

İkizdere Tarihçe

İlçe, milattan önce 3 bin yıllarında bir yerleşim merkeziyken zamanla Roma topraklarına dahil edilmiştir. Böylelikle Rize’ye bağlı bir manastırla idare edilen bir bölge olmuştur. Bu bölgeye gelen ilk Türkler, Süleyman Çelebi ve askerleri olmuştur. 1463 senesinde Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. 1878 senesinde, Rize’nin sancak merkezi olması nedeniyle “Nahiye” olmuştur.

İkizdere’de Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Anzer Yaylası

İkizdere gezilecek yerler

İkizdere ilçesine yaklaşık 35 km mesafede yer alan Anzer Yaylası, şehir merkezine ise 55 km uzaklıktadır. Yayla, balı ile Türkiye’ye ve tüm dünyaya nam salmıştır. Önemli bir ekoturizm bölgesidir. Doğal güzelliğinin yanı sıra birçok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapması sebebiyle yerli ve yabancı turistlerin İkizdere bölgesinde en çok tercih ettiği yaylalar içerisindedir. 1991 senesinde Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilen bölgenin 3 bin metreyi aşan dorukları, 2 bin metreyi aşan yükseklikte orman toplulukları vardır. Alternatif turizm aktiviteleri olarak burada; trekking, yamaç paraşütü, zirve tırmanışı yapılabilmektedir. Bunlara ek olarak yaylada kamp faaliyetleri de gelişmiş durumdadır. Burada kamp yapabileceğiniz düzlük ve ücretsiz alanlar bulunmaktadır. Alanda tuvaletler ve çeşme yer alsa da alışveriş yapıp bir şeyler yiyebileceğiniz herhangi bir yapılaşma yer almamaktadır. Yaylaya özel araçlarınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarınızla da kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şimşirli Köyü Camii

İkizdere gezilecek yerler

Derin bir vadiye doğru bakan Şimşirli Camii, 1849 senesinde inşa edilmiştir. Caminin inşasında tamamen kestane ağaçlarından elde edilen ahşap malzeme kullanılmıştır. 2 katlı bir yapı olup ahşap camilerin en güzel örneklerinden biridir. Caminin kuzey tarafında giriş ve harem bölümü yer almaktadır. Ayrıca cami içerisinde bir de medrese bulunmaktadır. Günümüzde ibadete açık olan bu tarihi cami, İkizdere geziniz esnasında gezip görmeniz gereken alanlardan biridir.

Çağrankaya Yaylası

İkizdere gezilecek yerler

İkizdere gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yaylalardan biri Çağrankaya Yaylası’dır. Burası yaz kış sis bulutlarıyla kaplı bir alandır. Çevresinde yer alan dik yamaçlı uçurumlar sebebiyle buradaki tüm sesler yankılanmaktadır. Bu sebepten ötürü de buraya “Çağırankaya” adı verilmiştir. Zamanla da günümüzdeki adıyla anılır olmuştur. Rize’nin birçok yaylasında yerleşim görülse de en yoğun yerleşimin görüldüğü yayla burasıdır. Yaylada 1.500’ün üzerinde hane bulunmaktadır. Her yıl çeşitli etkinlikler, geziler ve şenlikler gibi sebeplerden dolayı burası büyük kalabalıklara ev sahipliği yapabilmektedir. Burada çeşitli festivallere tanıklık edebilirsiniz. Buna ek olarak yaylada; piknik, kamp, trekking ve tırmanış gibi aktivitelere katılım sağlamak da mümkündür. İkizdere ilçe merkezinden yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ovit Yaylası

İkizdere gezilecek yerler

İkizdere’de bulunan bir diğer önemli ve popüler yayla ise Ovit Yaylası’dır. İkizdere ilçesine bağlı İspir Yolu üzerinde konumlanmıştır. Şehir merkezine 80 km uzaklığında olan yaylanın ilçe merkezine olan uzaklığı ise 33 kilometredir. 2.400 metre yükseklikte yer alan yaylada görüp görebileceğiniz her şey doğaldır. Bu sebeple de Karadeniz yaylaları içerisinde yapılaşmanın en az, doğal güzelliklerin ise en fazla olduğu alandır. Ovit Yaylası’nda şenliklere katılabilir, kamp yapabilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilir ve piknik yapabilirsiniz.

İkizdere Şenlikleri

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler

İlçede her yıl, yaz aylarının başlamasıyla birlikte çeşitli festivaller ve şenlikler organize edilmektedir. Ağustos ayının birinci haftasında Ovit; ikinci haftasında Homeze; üçüncü haftasında Çağrankaya ve son haftasında ise Varda yaylasında şenlikler düzenlenmektedir. Bunların dışında belediye tarafından da her yıl 20 – 22 Haziran tarihleri arasında Dağ Horozu Şenlikleri düzenlenmektedir.

İkizdere Yeme İçme

İkizdere’de yeme içme denildiğinde akla ilk olarak gelen lezzet Anzer balıdır. Anzer balı, İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda üretilerek tüm ülkeye hatta çeşitli ülkelere ulaştırılmaktadır. Tamamen doğal ve son derece şifalı olduğu bilinen balı satın alabilir ve sevdiklerinize de hediye olarak düşünebilirsiniz.

İkizdere Konaklama

İlçe kısmen turistik bir bölge olduğundan konaklama alternatifleri bakımından gelişmiştir. Burada oldukça lüks otellerde kalabilir, apart ve butik otelleri tercih edebilir ya da yayla evlerini, bungalov evlerini alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz.

İkizdere Nerede? İkizdere’ye Ulaşım

İkizdere’ye toplu taşıma araçları veya hususi araçlarla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçenin Trabzon’a olan uzaklığı 95 km, Erzurum’a uzaklığı 200 km, Samsun’a uzaklığı 420 km ve İstanbul’a olan uzaklığı ise 1160 km’dir. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri