Plaj Önerileri

İstanbul’a Yakın Denize Girilecek Yerler: Kastro Çamlıköy Plajı

Kastro Çamlıköy Plajı Nerede? Çamlıköy Plajına Nasıl Gidilir?

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunan Kastro Çamlıköy Plajı aslında bir tabiat parkıdır. 329 hektarlık bir arazi üzerinde yer alan tabiat parkı; Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet vermektedir. Burası İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle yaz aylarında bir hayli ziyaretçi ağırlamaktadır. Yalnızca plajı için değil; doğası, kamp alanları, piknik yerleri, yürüyüş rotaları için gelen de birçok ziyaretçi bulunmaktadır. Peki Kastro Çamlıköy Plajı nasıl bir yer, olanakları neler? İşte İstanbul’a yakın denize girilecek yerler arasında Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı…

Kastro Çamlıköy’de Neler Yapılabilir?

Kastro Çamlıköy Plajı, Bahçeköy deresinin Karadeniz’e döküldüğü bir alan üzerinde yer almaktadır. Karaçam ormanı ile kaplı bitki örtüsü ziyaretçiler için ideal bir kamp ortamı yaratmaktadır. Kampçılar hem dere kenarında hem de orman içerisinde kamp yapabilmektedir.

İstanbul’a yakın denize girilecek yerler

Karadeniz ormanlarıyla Karadeniz’in haşin sularının birleşiminden meydana gelmiş Kastro Çamlıköy Plajı’nın bir tarafı doğal bir plajken bir tarafı göldür. Genellikle piknikçiler ve kampçılar bu göl kenarında vakit geçirmektedir.

Peki Çamlıköy Plajı’nda denize girilebilir mi? Evet, bu plaj denize girmek için uygundur. Denizde yüzebilir, akarsu üzerinde kano yapabilir, mangal ve piknik alanlarında vakit geçirebilirsiniz. İstanbul’a yakın bir konumda hem denize girip hem kamp yapıp hem de orman havası alabileceğiniz nadir yerlerden bir tanesidir. Bu sebeple de özellikle yaz aylarında yoğun bir ilgiyle karşılaşmaktadır.

Kastro Çamlıköy Denizi

İstanbul’a yakın denize girilecek yerler

İstanbul’a yakın denize girilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yer Kastro Çamlıköy’dür. Plajı çok büyüktür. Her ne kadar kalabalık olsa da sıkışık bir görünüm yoktur. Şezlongların arasındaki mesafe yeterli düzeydedir. Ailenizle, çocuklarınızla ve sevdiklerinizle birlikte rahat edebileceğiniz bir yerdir.

Plajında tuvalet, duş, soyunma kabini gibi olanaklar vardır. Ancak işletmenin bakım konusunda yeteri özeni gösterdiği söylenemez. Bayram, hafta sonu gibi günlerde burası hayli kalabalık olduğundan temizlik konusu ihmal edilebilmektedir.

Buraya geldiğinizde eğer alkol kullanmıyorsanız kullananlardan bir nebze rahatsız olabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde sahil çevresinde gençlerden oluşan gruplar alkol eşliğinde müzik açıp şarkılar söyleyebilmektedir. Eğer daha sessiz ve sakin bir alan arıyorsanız ormanlık alan daha doğru olacaktır. Ancak eğlenen insanların da hiçbir zararı olmadığını, herkesin kendi halinde takıldığını söylemekte fayda olacaktır.

Kastro Çamlıköy’de Kamp

Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı

Doğayla iç içe vakit geçirmeyi sevenler için burası harika bir seçenektir. Ormanlık alanda ve denize sıfır bir noktada kamp yapabileceğiniz, İstanbul yakınlarındaki sayılı yerlerden biridir. Burada kamp alanı Bahçeköy deresinin hemen yanında yer alıyor. Kamp yapmak için çadırınızı yanınızda getirmelisiniz çünkü çadır kiralayabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Kamp alanı yakınlarında çeşme, elektrik, tuvalet, mangal yerleri ve oturma alanları bulunmaktadır.

Çamlıköy Kastro Tabiat Parkı Nerede?

Istanbula-yakin-denize-girilecek-yerler3

Kastro Çamlıköy plajı nerede? Çamlıköy plajına nasıl gidilir? Sorusunu yanıtı; Burası, Tekirdağ’ın Saray ilçesine bağlı Çamlıköy beldesinde yer almaktadır. Saray ilçesinden 30 km, İstanbul’dan 120 km, Kocaeli’nden 215 km, Edirne’den 175 km ve Kırklareli’nden ise yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Tabiat parkına İstanbul’dan gelecek olanlar öncelikle Mahmutbey gişelerinden Edirne mevkiine ilerlemeli ve ardından Saray tabelalarını takip etmelidir. Saray’dan sonra burası yaklaşık yarım saat kadar sürecektir.

Çamlıköy Kastro Giriş Ücretleri

Buraya araçlarla giriş ücreti 2022 senesi için 83 TL’dir. Giriş ücreti ödenerek kamp yapılabilir, otopark kullanılabilir, denize girilebilir, mesire alanlarından yararlanılabilir. Haftanın her gününde ve saatinde açıktır.

Bu içeriğimizde İstanbul’da denize girilebilecek yerler arasında Çamlıköy Kastro’dan söz edilmiştir. İstanbul’a oldukça yakın bir konumda yer aldığından günübirlik olarak bile ziyaret edebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri