EdirneYurtiçi Gezilerimiz

Keşan Gezilecek Yerler: Edirne Keşan Gezi Rehberi

Keşan Gezilmesi Gereken Yerler

Edirne’nin en bilindik ilçelerinden bir tanesi Keşan’dır. Keşan, Trakya’nın en büyük yerleşim yerlerinden biridir. Kuzey kesimlerinde İpsala, doğusunda Malkara, güneydoğusunda Şarköy ve güneyinde ise Gelibolu bulunmaktadır. Trakya’nın ve Edirne’nin turizm açısından en gelişmiş bölgeleri arasında gelmektedir. Denize olan yakınlığı ilçede turizm faaliyetlerinin gelişiminde önemli bir role sahiptir. Saros Körfezi’ne olan yakınlığı da ayrı bir önem katmaktadır. Keşan gezilecek yerler bakımından çok sayıda olanağa sahiptir. İşte GeziLinki okurları için detaylı Edirne – Keşan gezi rehberi:

Keşan Tarihi

İlçenin tarihsel geçmişine bakıldığında milattan önce 4 bin yılına dek uzandığı görülmektedir. Söz konusu bölgede başta Trak kavmi olmak üzere Luvi kavmi de yüzyıllar boyunca yaşamıştır. Daha sonraları Antik Yunan, Pers, Makedonya ve Bizans İmparatorluğu gibi medeniyetlerin yerleşim yerlerinden biri olmuştur. 14. yüzyılın ortalarında gelindiğinde ise Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir. İlçenin bilinen en eski adı ise Zorlanis’tir.

Keşan Plajları

İlçede uzun bir sahil şeridi bulunmaktadır. Bu nedenle de ilçede denizcilik ve turizm faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Saros Körfezi’ne kıyısı bulunması ise onu tatil için önemli beldelerden biri haline getirmiştir. Bu başlık altında Keşan gezilecek yerler içinde önemli plajlar sıralanmıştır:

Erikli Sahili

Keşan gezilecek yerler

İlçenin en meşhur sahili Erikli’dir. Erikli Sahili ilçe merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunur. Yayla Köyü’ne yakın bir konumdadır. Hem sahili hem de denizi oldukça temiz ve bakımlıdır. Sahilin son bölümünde bir liman da yer almaktadır. Çevrede alışveriş yapılabilecek, yemek yenebilecek çok sayıda mekan yer alır. Sahil şeridi kamp için de elverişli bir yapıdadır. Sahile girişler ücretsizdir. Girişte ücretsiz otopark imkanı da bulunmaktadır.

Uzunkum Plajı

Keşan gezilecek yerler

Mecidiyeköy civarında yer alan Uzunkum Plajı ilçe merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta yer alır. Kumsal boyunca çadırları görebilmek mümkündür. Oldukça sakin bir ortamı vardır. Sahip olduğu olanaklar bakımından da oldukça idealdir. Plaj içerisinde; restoran, bar, yürüyüş parkurları, alışveriş yerleri bulunmaktadır. Ormanlık alanla iç içe olduğundan doğası harikadır. Sadece manzara itibariyle bile görülmeye değerdir. Girişler ücretsizdir.

Yayla Sahili

Keşan gezilecek yerler

İlçe merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Yayla Sahili bölgenin en temiz ve en ideal olanaklara sahip plajlarından biridir. Sahil şeridi yaklaşık 2 km uzunluğa sahiptir. Sahil boyunca kamp da yapılabilmektedir. Çevresinde yemek yenebilecek, alışveriş yapılabilecek çeşitli mekanlar bulunmaktadır. Girişler ücretsizdir.

Keşan Tarihi ve Turistik Yerler

Keşan gezilecek yerler içerisinde çok sayıda tarihi ve turistik mekan da bulunmaktadır. Bu başlık altında Keşan ve çevresinde gidebileceğiniz tarihi ve turistik yerler sıralanmıştır.

Gökçetepe Tabiat Parkı

Keşan gezilecek yerler

Burası mavi ve yeşilin her tonlarını görebileceğiniz doğa harikası bir parktır. Saros Körfezi kıyısında yer alan Gökçetepe Tabiat Parkı yerleşim yerlerinden uzak olduğundan doğallığını koruyabilmeyi başarmıştır. Edirne gezisi için doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler genellikle Gökçetepe Tabiat Parkı’nı tercih etmektedir. Tabiat parkı içerisinde bungalov evler, çadır ve karavan kampı için ayrılmış yerler bulunmaktadır. Ayrıca burada; paintball, doğa sporları, dalış eğitimleri ve su sporları için de ayrı tesisler yer almaktadır.

Kocadere Göleti

İlçenin bir diğer doğal güzelliği ise Kocadere Göleti’dir. İlçe merkezine oldukça yakın bir konumda yer almakla birlikte toplu taşıma araçlarıyla da ulaşılabilmektedir. Gölet çevresinde çok sayıda pelikana rastlamak mümkündür. Doğa fotoğrafları çekmeyi sevenler oldukça keyifli vakit geçirebilir. Kocadere Göleti genellikle kamp severlerin uğrak noktalarından biridir. Burada hem karavan hem de çadır kampı yapılabilmektedir. Sakin ve dingin bir ortamı vardır.

Gökçetepe Kalesi

Keşan’da gezip görebileceğiniz tarihi yerlerin başında Gökçetepe Kalesi yer almaktadır. Bu kalenin 16. yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. Yüksekliği ve heybetliyle oldukça etkileyici bir yapısı vardır. Kalenin bulunduğu alandan harika koy manzarasını izlemek mümkündür. Buraya toplu taşıma araçlarıyla da ulaşılabilmektedir. İlçe merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta yer almaktadır.

Tuzla Gölü

Keşan gezilecek yerler

Keşan gezilecek yerler listesinin son sırasında Tuzla Gölü yer almaktadır. Bu göl oldukça büyük bir alan üzerinde bulunur ve üzerinde pek çok canlı yaşamaktadır. Doğası itibariyle oldukça huzurlu ve temizdir. Genellikle kamp severler burayı tercih etmektedir. Marmara Denizi’ne yakın bir konumu bulunmaktadır.

Keşan Yeme İçme

tava-cigeri

Edirne mutfak kültürü açısından Trakya’nın en gelişmiş şehirleri arasındadır. Keşan’a gittiğinizde başlıca denemeniz gereken lezzetler arasında; tava ciğeri, akıtma, ciğer satma, elbasan tava yer alır. Keşan’da yer alan birçok restoranda bu lezzetlere ulaşabilmek mümkündür.

Keşan Konaklama

İlçe önemli bir turizm beldesi olduğundan konaklama alternatifleri bakımından bol seçeneğe sahiptir. Burada otel haricinde bungalov ev ve kamp tesislerinin sayısı da hayli fazladır.

Keşan Ulaşım

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 150 km’dir. Buna ek olarak İstanbul’a 230 km, Ankara’ya 675 km ve İzmir’e ise 475 km mesafede bulunmaktadır.

Bu içeriğimizde Keşan gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri