EdirneYurtiçi Gezilerimiz

İpsala Gezilecek Yerler: Edirne İpsala Gezi Rehberi

İpsala Gezilmesi Gereken Yerler

Edirne’nin güneybatı kesimlerinde yer alan İpsala, şehrin en güzel ilçelerinden biridir. İlçenin kuzeydoğusunda Uzunköprü, doğusunda Keşan ve güneyinde ise Enez yer almaktadır. İlçe alçak tepelerden oluşmaktadır ve biraz engebeli, dalgalı düzlüklere sahiptir. İpsala’nın en dikkat çeken yönü yaz ile kış ve gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklarının çok olmasıdır. Karasal iklim hakimiyeti altındadır ve genellikle en çok yağışı bahar ve kış aylarında alır. İpsala gezilecek yerler açısından çok sayıda alternatifi içerisinde barındırmaktadır. GeziLinki okurları için hazırlanmış olan bu içerikte Edirne – İpsala gezi rehberi detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

İpsala Tarihi

İlçenin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bölgedeki ilk yerleşimin milattan önce 4 binli yıllarda olduğu düşünülmektedir. Bölgeye ilk yerleşenlerin ise Trak kavimleri olduğu bilinmektedir. Milattan önce 7. yüzyıla kadar bu bölgeye sürekli Trak kavimleri gelmiş ve burada yerleşik yaşam sürmüşlerdir. Milattan önce 9. yüzyılda ise Pers İmparatoru Büyük Dara bu bölgeyi hakimiyeti altına almıştır. 1356 senesine gelindiğinde 1. Murat’ın kumandalarından Gazi Evrenos Bey tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na kazandırılmıştır. Balkan Savaşı’ndan sonra ilçe Sofulu’ya bağlanmıştır. 1928 senesinde ise kaza statüsü kazanmıştır.

İpsala Tarihi ve Turistik Yerler

İpsala gezilecek yerler açısından çok sayıda alternatife sahiptir. İlçede gezip görülebilecek birçok tarihi mekan, doğal güzellikler bulunmaktadır. Edirne – İpsala gezisi için bu içerik rehber niteliğinde olacaktır.

Alaca Mustafa Paşa Camisi

2021-11-05

İlçe merkezinde yer alan bu caminin kitabesi günümüze kadar ulaşamamış olduğundan caminin hangi sene, kim tarafından yaptırıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat Osmanlı İmparatorluğu’nun Gelibolu’nun ardından Rumeli’ye seferler düzenlediği senelerde yaptırıldığına dair ortak görüşler bulunmaktadır. Cami kare plana sahiptir ve tromplar ile örtülü merkezi bir kubbesi bulunmaktadır. Cami hem içi hem de dışıyla görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir.

Su Kemerleri

Osmanlı İmparatorluğu’nun bayındırlık hizmetlerine vermiş olduğu önemin en belirgin örneği İpsala’daki bu su kemerleridir. Yapı, Osmanlı yığma işçiliğinin sur kompleksi hüviyetindeki örneklerinden de biridir. İlçe merkezinde yer alan bu yapıya ulaşım oldukça kolaydır.

Edirne Sarayı

İpsala gezilecek yerler

Yapının inşasına 1450 senesinde 2. Murat döneminde başlanmıştır. Tunca Nehri kıyısında yer alan bu yapı 355 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. 2. Murat’ın vefatından sonra sarayın inşa süreci Fatih Sultan Mehmet tarafından yürütülmüştür. Yapıya tarih boyunca sürekli yenileri eklenmiş ve çokça kez restorasyon sürecinden geçmiştir. Sonradan eklenen yapılardan biri Cihannüma Kasrı’dır ve bu yapı Fatih Sultan Mehmet tarafından ekletilmiştir. Adalet Kasrı ise 1562 senesinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından, Mimar Sinan’a inşa ettirilmiştir. Sonradan eklenen yapılar arasında en sağlamı ve en etkileyici olanı da Adalet Kasrı’dır. Günümüzde Edirne Müze Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermektedir.

Gala Gölü Milli Parkı

İpsala gezilecek yerler

Trakya’nın cennet köşelerinden bir tanesi Gala Gölü Milli Parkı’dır. Öyle ki Edirne gezilecek yerler denildiğinde de akla ilk gelen yerlerden birisi olmaktadır. Milli parkın yaklaşık 3 bin hektarlık alanı sulardan, bir diğer 3 bin hektarlık alanı ise ormanlardan oluşmaktadır. Milli park daha çok kuş türleri ile ünlenmiştir. Nisan, mayıs, eylül ve ekim gibi aylarda yüzlerce kuş türünü burada gözlemlemek mümkündür. Kuşları gözlemek isteyenler de daha çok bu tarihleri tercih etmektedir. Burada pek çok aktivite için uygun koşullar mevcuttur. Gala Gölü Milli Parkı içerisinde parkurlarda yürüyüş yapabilir, bisiklet kiralayabilir, doğa fotoğrafları çekebilir ve dilerseniz de mesire alanlarında piknik yapabilirsiniz. Milli parka 7 gün 24 saat boyunca ücretsiz şekilde giriş yapabilirsiniz.

İpsala Yeme İçme

Edirne mutfak kültürü açısından oldukça gelişmiş şehirlerimizden biridir. İpsala’ya gittiğinizde birçok restoranda; mutancana, mamzana, elbasan tava, kadınbudu köfte ve soğanlı tavuk yahni gibi lezzetleri deneyebilirsiniz.

İpsala Konaklama

İlçede turizm faaliyetleri çok gelişmiş olmasa da konaklama alternatifleri açısından yeterli olanaklar mevcuttur. Her bütçeye uygun otel, günlük kiralık ev, pansiyon gibi konaklama olanakları bulunmaktadır.

İpsala Ulaşım

Edirne şehir merkezine yaklaşık 110 km uzaklıkta yer alan İpsala ayrıca; İstanbul’a 255 km, Ankara’ya 705 km ve İzmir’e ise 460 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde İpsala gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri