Tekirdağ

Malkara Gezilecek Yerler: Tekirdağ Malkara Gezisi

Tekirdağ - Malkara Gezi Rehberi

Tekirdağ’ın en büyük ilçelerinden biri olan Malkara şehir merkezinden yaklaşık 56 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçenin kuzey batısında Uzunköprü, kuzeydoğusunda Hayrabolu, güneydoğusunda Şarköy, güneyinde Gelibolu ve batısında ise Keşan bulunmaktadır. İlçe 1870 senesine kadar Gelibolu’ya bağlı kalmıştır yani ilçe bu döneme dek Edirne’ye bağlı bir belde olmuştur. Malkara’da yüksek dağlar, vadiler bulunmamaktadır. İlçe yarı ova özelliği gösteren plato görünümüne sahiptir. Sahip olduğu topraklar tarım için elverişli olup orman örtüsü gürdür. Karasal iklim özellikleri görülür. Kış ayları soğuk ve yağışlı geçerken yazılardan çoğu zaman sıcak ve kuraktır. Malkara gezilecek yerler konusunda ziyaretçilerine çeşitli alternatifler tanımaktadır. Bu içerimizde Tekirdağ Malkara gezisi için işinize yarayabilecek bilgiler yer almaktadır.

Malkara Tarihi

Malkara Gezilecek Yerler

Tarih boyunca Malkara’da; Persler, Romalılar, Bizanslılar yaşamıştır. Bölgenin kesin olarak Osmanlı İmparatorluğu’na geçmesinden sonra buraya iskan politikasına uygun olarak Anadolu’dan getirilen Yörükler ve Ankara dolaylarından getirilen bazı ahi grupları yerleştirilmiştir. 1828 senesinde Osmanlı – Rus Savaşı esnasında Türklerin elinde bulunan Malkara, ilk kez işgale uğramıştır. Bu dönemde Malkara önemli göçlere tanık olmuştur ve en kötü günlerini de Balkan Savaşı sırasında yaşamıştır. 1912 tarihinde bölge Bulgarlar tarafından işgal edilmiş ve kadın erkek çocuk demeden 500’den fazla insan şehit edilmiştir. Katledilen insanlar toplu olarak görülmüştür. Şehitlik denilen bu yerde şehitlerin anısına bir anıt dikilmiştir. Malkara son kez 1. Dünya Savaşı sonunda Yunanlar tarafından işgal edilmiştir. 1922 tarihinde gerçekleştirilen ateşkes sayesinde Yunanlar bölgeyi boşaltmıştır.

Malkara’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İlçede gezilebilecek çok sayıda tarihi yer açık alan ve müzeler bulunmaktadır. Yolu Malkara’ya düşecek olanlar için gezilecek birçok alternatif yer bulunmaktadır.

Şehitlik Abidesi ve Parkı

Malkara Gezilecek Yerler

Camiatik Mahallesi’nde İncebey mevkii üzerinde yer alan Şehitlik Abidesi 1912 senesinde Bulgarlar tarafından şehit edilen 263 vatandaş için yapılmıştır. 1960 yılında açılışı yapılan park içerisinde oldukça büyük bir Şehitlik Abidesi bulunmaktadır. Ortamın maneviyatı oldukça yüksektir. Özellikle tarihi yerleri görmeyi sevenlerin ilk ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.

Kuğulu Park

Malkara Gezilecek Yerler

Kuğulu park denildiğinde akla ilk olarak Ankara’da bulunan park gelse de Tekirdağ’da da aynı isimle anılan bir park bulunmaktadır. Burası Belediye Parkı veya Şehir Parkı olarak da bilinmektedir. İlçenin ilk parkı olmasıyla önemli bir yere sahiptir. 1946’da açılışı yapılan parkın ortasında küçük bir havuz ve üzerinde de kuğular bulunmaktadır. Parkın içerisinde küçük bir çay bahçesi de bulunmaktadır. Malkara’ya gittiğinizde ailenizle birlikte keyifli bir mola vermek için bu parkı tercih edebilirsiniz. Malkara’nın Gazibey Mahallesi’nde bulunan park oldukça merkezi bir konumdadır.

Gazi Ömer Bey Camisi

Malkara Gezilecek Yerler

Malkara gezilecek yerler içerisinde bir diğer yer Gazi Ömer Bey Camisi’dir. Gazibey Mahallesi’nde bulunan cami 1493 senesinde inşa edilmiş olan külliyenin bir parçasıdır. Külliyeden günümüze yalnızca cami ve türbe ulaşmıştır. Bu cami Osmanlı Devleti’nin Rumeli’de yaptığı en eski cami olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Geçmişten günümüze kadar cami farklı dönemlerde kapsamlı onarımlardan geçmiş ve günümüze sağlam bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. İlçe merkezinde oldukça işlek bir noktada bulunmaktadır.

Apri Antik Kenti

Malkara Gezilecek Yerler

Malkara ilçe merkezine bağlı Kermeyan Köyü’nde yer alan Apri Antik Kenti, Roma İmparatoru Claudius tarafından milattan sonra 46 senesinde kurulmuştur. Bizans döneminin önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Bu bölgede yapılan kazı çalışmaları neticesinde çok farklı dönemlere ait sikkeler, topraktan yapılmış çanaklar ve çeşitli malzemeler bulunmuştur. Söz konusu eserler Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi’nde sergilenmektedir. Burası Malkara ilçe merkezinden yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunmaktadır. Toplu taşımalar ile ulaşımın olmadığı antik kente, Tekirdağ – İpsala yolunu kullanarak gidebilirsiniz.

Kermeyan Tümülüsü

İlçe merkezinden yaklaşık 25 km mesafede, Kermeyan Köyü’nde bulunan tümülüs, Apri Antik Kenti’nin üç tümülüsünden bir tanesidir. Yüksekliğinin yaklaşık 10 metre olduğu bilinmektedir ve ayrıca tümülüs içerisinde yer alan kaya mezarlarının antik kent yöneticilerinden birine ait olduğunu düşünülmektedir.

Malkara’da Yeme İçme

Malkara gezilecek yerler hakkında yeteri kadar bilgi verdikten sonra sırada yeme içme konusu gelmektedir. Yöreye özgü farklı lezzetler denemek istiyorsanız Malkara’da birçok seçeneğe sahipsiniz. Malkara’nın en önemli çorbası tarhana çorbasıdır ve bu yörede tarhana çorbası tatlı ve ekşi olmak üzere ikiye ayrılır. Bununla birlikte orakçı çorbası, umaç çorbası, pirinçli kuzu kavurma, kabak böreği, ince akıtma, tavuklu mantı, süt böreği ve soğanlı pide de oldukça meşhur lezzetler arasındadır.

Malkara Konaklama Olanakları

Malkara gezisi için her ne kadar bir gün yeterli olsa da geceyi burada geçirmek isteyebilirsiniz. İlçede her bütçeye uygun konaklama tesisleri bulabilmek mümkündür.

Malkara Ulaşım – Malkara’ya Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine yaklaşık 52 km mesafede bulunan Malkara; İstanbul’a 200 km, Ankara’ya 620 km ve İzmir’e ise 400 km uzaklıkta bulunur.

Bu içeriğimizde Malkara gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri