Tekirdağ

Ergene Gezilecek Yerler: Tekirdağ Ergene Gezisi

Ergene Gezi Rehberi

Tekirdağ’ın en büyük ilçesi olan Ergene’de toplam 16 tane mahalle bulunmaktadır. 2020 nüfus sayımında ilçenin nüfusunun yaklaşık 65 bin olduğu görülmüştür. Düzlük bir arazi üzerinde yer alan ilçenin yüzölçümü ise yaklaşık 418 kilometrekaredir. Kuzeyinde Kırklareli’nin ilçesi Lüleburgaz ile Tekirdağ’ın Saray ilçesi, doğusunda Kapaklı ile Çerkezköy, batısında Süleymanpaşa ile Muratlı ve güneyinde ise Çorlu bulunmaktadır. Tekirdağ’ın iç kesimlerinde karasal iklim hakimdir. Bu nedenle burada yazlar kurak ve sıcak, kışlar ise yağışlı ve soğuk geçmektedir. Meriç Nehri’nin bir kolu olan Ergene Nehri bu ilçeden geçer. Tarım sahalarının sulanmasında önemli bir rol oynar. Ergene gezilecek yerler hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından çeşitli alternatifler sunmaktadır. İşte Tekirdağ Ergene gezisi için işe yarayabilecek bilgiler…

Ergene’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Ergene ilçesi D-100 Edirne – İstanbul karayolu üzerinde kurulmuştur. İstanbul’a, Edirne’ye ve Kırklareli’ne oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle Ergene’ye çevre illerden sıkça günübirlik ziyaretler gerçekleşmektedir. Bu başlık altında Ergene’de de gezip görebileceğiniz başlıca yerler sıralanmıştır.

Ergene Nehri

Ergene gezilecek yerler

Ergene Nehri ülkemiz sınırlarından doğan ve yine ülkemiz sınırlarına dökülen, oldukça önemli bir yere sahip olan bir nehirdir. Nehir çok çatallı bir yapıya sahiptir ve Marmara bölgesinin Karadeniz kıyılarında bulunmaktadır. Batıdan doğuya doğru kuzeye kolları bulunur. Ancak Ergene Nehri özellikle Çorlu ve Çerkezköy ‘de yer alan sanayi atıkları nedeniyle kirlenmektedir. Çevresinde yer alan yerleşim yerleri de bu durumdan etkilenmektedir. Ergene Nehri, Yıldız Dağları’ndan doğmaktadır ve yaklaşık 283 km bir uzunluğa sahiptir. Nehir üzerinden geçen büyükçe bir köprü bulunmaktadır. Ayrıca nehir kıyılarında vakit geçirilecek yerler de bulunmaktadır. Çok bakımlı bir alan olmasa da gezilip görülmeye değer bir havası vardır. Yolu Ergene’ye düşecek olanlar için gezi alternatifi olabilir. Nehir ilçe merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunur.

Marmaracık Göleti Mesire Alanı

Ergene gezilecek yerler

Ergene gezilecek yerler içerisinde tamamen yemyeşil bir alan olan Marmaracık Göleti Mesire Alanı, oldukça büyük bir arazi üzerinde konumlanmıştır. Henüz 2017 senesinde hayata geçirilen mesire alanında çalışmalar hala devam etmektedir. Burası Tekirdağların, özellikle hafta sonlarında ve tatil günlerinde piknik yaptıkları uğrak noktalardan biridir. Marmaracık Göleti’nde çocuklar için oyun alanları, yürüyüş yerleri, mangal yerleri, restoran ve kafeler, otopark bulunmaktadır. Mesire alanı, Ergene ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ulaş Köprüsü

Ergene gezilecek yerler

Ergene Nehri üzerinde yer alan köprü Ulaş Köprüsü’dür. Ulaş mevkiinde yaralan köprünün 1845 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. Köprünün kim tarafından inşa edildiğine dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tamamen kesme taşlardan yapılmış olup yedi tane yuvarlak açıkta kemeri bulunmaktadır. Kemerlerin iki tanesi toprağın altındadır. Osmanlı Dönemi’nde Edirne ve İstanbul arasındaki ulaşımların sağlandığı önemli bir güzergah olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise kullanılmamaktadır. Köprü ilçe merkezinden yaklaşık 5 km mesafede bulunmaktadır.

Ulaş Halk Bahçesi Parkı

Ergene, 2012 senesinde kurulmuş olan yeni sayılabilecek bir ilçe olduğu için ilçede yeni yeni açılmaya başlayan çok sayıda park ve piknik alanı gibi yerler bulunmaktadır. Bu yerlerden bir tanesi de Ulaş Halk Bahçesi Parkı’dır. Ergene gezilecek yerler içerisinde son zamanlarda dikkat çeken bir yerdir. Park oldukça büyük bir yeşillik alandan oluşmaktadır. İçerisinde çocuklar için büyük bir oyun alanı, uçak model oyun grubu, çeşitli spor aletleri ve kafe bulunmaktadır. Ayrıca parkın birçok noktasında kamelyalar da bulunur. Burada sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilir, yürüyüşe çıkabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Ergene Masal Parkı

Ergene gezilecek yerler

Ergene gezilecek yerler listesinin son sırasında Ergene Masal Parkı yer alıyor. Burası genellikle çocukların doyasıya eğlendiği, çizgi karakter temalı bir parktır. Oldukça geniş bir arazi üzerinde bulunan parkın büyük bir bölümü yeşillik alandan oluşmaktadır. İçerisinde her yaş grubundan çocuklara yönelik oyun alanları, oturma ve dinlenme yerleri, spor sahaları ve kafe bulunmaktadır. Hafta sonlarında çocuklarınızın eğlenebileceği ve sizlerin ise dinlenebileceği ideal yerlerden biridir.

Ergene Yeme İçme

Trakya bölgesi yemekler konusunda oldukça özgün tariflere sahiptir. Tekirdağ – Ergene ziyaretiniz esnasında yöreye özgü yemekler denemek istiyorsanız ilçede yer alan restoranları tercih edebilirsiniz. Burada denemeniz gereken başlıca lezzetler; Tekirdağ köftesi, ızgara köfte, ciğer sarma, akıtma, zerde, pırasa böreği, dilber dudağı, kaçamak ve damat paçasıdır.

Ergene Konaklama

İlçe turizm yönünden çok gelişmiş değildir. Bu nedenle de ilçede çok lüks konaklama seçeneklerinin olmadığı söylenebilir. Ancak yine de geceyi geçirebileceğiniz güzel konaklama yerleri bulunmaktadır.

Ergene Ulaşım – Ergene’ye Nasıl Gidilir?

İlçe şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Bununla birlikte Ergene; İstanbul‘a yaklaşık 130 km, Ankara‘ya 550 km ve İzmir‘e ise 413 km mesafededir.

Bu içeriğimizde Ergene gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri