Tekirdağ

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 50 Rota

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler Listesi

Tekirdağ, Türkiye‘nin Marmara Bölgesi’nde yer alan tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir şehirdir. Bu güzel şehir keşfetmek için yazımızı incelemeden yola çıkmamanızı öneriyoruz. İşte Tekirdağ’da Gezilecek Yerler Listemiz:

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler:

 1. Tekirdağ Müzesi (Arkeoloji ve Etnografya)

Tekirdağ müzesi, eski valilik binasının yerine yapılmıştır. Arkeoloji müzesi içerisinde sikkeler ve lahitler yer alan bir müzedir. Ücretsiz gezme imkanınız olan müzeyi mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler - Tekirdağ Müzesi
Tekirdağ’da Gezilecek Yerler – Tekirdağ Müzesi
 1. Melen Şarapçılık

Melen Şarapçılık, adından da bilindiği gibi en iyi şarapların yapıldığı yerdir. Şarköy ve civar bölgelerinde çok sevilen şarap tatma imkanına sahip olabileceğiniz bir mekandır. Görsel açıdan da oldukça zengin olan Melen Şarapçılık, huzur ve sakinliğe sahip bir yer diyebiliriz.

 1. Tekira Alışveriş Merkezi

Tekira alışveriş merkezi, merkezde yer alıyor. Bu nedenle herkesin buluşma noktası Tekira avm oluyor. Burada otopark ücretsiz olup, engellilere özel park alanı var. Ayrıca wifi’de kullanabileceğini avm’de alışveriş yapma imkanına sahipsiniz.

 1. Rüstem Paşa Cami

Rüstem paşa cami, Tekirdağ’da 1554 yılında Sadrazam Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Tek şerefeli minaresi sağ tarafta mevcut bulunur. Giriş kapısı ise ceviz ağacı üzerine fildişi kokmalı olarak tasarlanmıştır. Bu Mimar Sinan Eserini kesinlikle görmelisiniz.

 1. Barel Vineyard: Muhteşem Lezzetler

Barel Vineyard, muhteşem bir restoran olup, müşterileri genelde randevulu olarak ağırlamaktadır. Yoğunluk nedeni ile giderken randevu almalısınız. Çalışanları ve muhteşem menüsü ile lezzet durağınız olabilir.

 1. Uçmakdere

Tekirdağ, Sarköy ilçesinde yer alır. Uçmakdere, deniz manzarası eşliğinde doğa yürüyüşleri, doğa sporları ve dağ sporları yapabilirsiniz. İstanbul’a yakın olduğu içinde sakinlik, huzur isteyenlerin adresi oluyor.

 1. Barbare Vineyard: Bağ Evi

Barbare Vineyard, oldukça güzel dizayn edilmiş bir bağ evidir. Çalışanların güler yüzlü olması, hizmetleri, temiz bir mekan olması, hızlı servis ile dinlenmek, çay molası vermek, şehirden uzaklaşmak isteyenlerin uğrak yeri diyebiliriz.

 1. Rakoczi Müzesi

Tekirdağ’da yer alan Rakoczi müzesi, 1720 – 1735 yılına kadar Rakoczi burada ikamet etmiştir. Rakoczi, Macar bağımsızlık önderi olarak bilinir. 1932 yılında Macaristan hükümeti tarafından satın alınan ev restore edilerek müze haline getirilmiştir.

Rakoczi Müzesi
Rakoczi Müzesi
 1. Orta Cami

1856 yılında Kürkçü Sinan bey tarafından yaptırılan cami zaman içinde yıpranarak yıkılmıştır. Hayırsever vatandaşlar tarafında eski yerine tekrar yaptırılmıştır. Orta cami dikdörtgen planlı olup, düz ahşap tavanlıdır. Ziyarete ve ibadete açık durumdadır.

 1. Orion Alışveriş Merkezi

Tekirdağ, Çorlu ilçesinde yer alan Orion Alışveriş Merkezi, Çorlu ilçesinin tek alışveriş merkezidir. Otopark ve engelli otoparkı bulunmaktadır. Çorlu merkezde buluşma noktası olarak en iyi tercih edilecek yer diyebiliriz. Burada alışveriş imkanına da erişebilirsiniz.

 1. Kastro Çamlıbel Tabiat Parkı

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde yer alan Kastro Çamlıbel Tabiat Parkı, tertemiz denizi, yeşilin her tonu ile karşılaşacağınız bir manzaraya sahip. İstanbul’a yakın olduğu için sessizlik, doğa ve huzur isteyenlerin kaçış noktası oluyor. Doğada vakit geçirmeyi seven kampçılarda burayı tercihe diyor.

 1. Malkara – Tekirdağ

Tekirdağ’ın en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Malkara, şehir merkezine 56 km uzaklıktadır. Malara’da yüksek dağlar ve vadiler yer almaktadır. Burada gezilecek yerleri de tercih ederek gezi rehberinize ekleyebilirsiniz.

 1. Hayrabolu –Tekirdağ

Hayrabolu en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Tekirdağ’ın ilçelerinden biri olan Hayrabolu, 1358 yılında Türkler tarafından fethedilmiştir. Burada da gezilecek yerler ve mekanlar bulma imkanına sahipsiniz.

 1. Kapaklı – Tekirdağ

Kapaklı ilçesi, 2021 yılında ilçe konumuna erişmiştir. Şehir merkezine 70 km uzaklıktadır. Trakya’nın en hareketli yerleşim alanlarından biri olan Kapaklı’da, gezilecek güzel yerler bulunmaktadır.

 1. Çorlu – Tekirdağ

Tekirdağ denilince akla gelen ilçelerinden bir tanesi haline gelmiştir. Çorlu, en popüler ve en büyük ilçe, şehir merkezine 60 km uzaklıktadır. Çorlu’da gezilecek yerler parklar mevcut bulunur.

 1. Kapaklı Kazak Gölü

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde yer alan Kapaklı Kazak Gölü, mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Burada piknik yapmak, dinlenmek isteyenlere güzel imkanlar sunar. Gölün içerisinde yer alan fiskiyeler ie güzel bir şov izleme imkanına sahipsiniz. Üstelik temiz havanın tadını çıkarma fırsatınız var.

Kapaklı Kazak Gölü
Kapaklı Kazak Gölü
 1. Çorlu Mini Hayvanat Bahçesi

Çorlu Belediyesi tarafından Park ve Bahçeler Müdürlüğünce kurulan mini bir hayvanat bahçesi sizi bekliyor. Çorlu mini hayvanat bahçesinde birçok hayvan görme şansına sahipsiniz. Ailecek burada vakit geçirebilir, hayvanları keşfedebilirsiniz.

 1. Perinthos Antik Kenti

Perinthos antik kenti, M.Ö 6.YY Samos adasından gelen bir topluluk tarafından kurulmuş. Günümüzde tarihi yer, antik kent olarak gezme imkanına sahip olacağınız bir yerdir. Tarihi gezilerde mutlaka gezilmesi gerekir.

 1. Çamlıköy (Kastro)Tabiat Parkı

Kastro, yeşil ile mavinin bir arada bulunduğu Istrancalar bölgesinde yer alıyor. Çamlıköy (kastro)tabiat parkı, Karadeniz kıyısında, Marmara denizinin kenarında yer alır. Mesire alanı olarak kullanılan parkta piknik yapabilir, doğanın ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

 1. Laladere Mesire Alanı

Osmanlı devleti zamanında padişahlar bu bölgeyi avlanmak için kullanırmış. Laladere mesire alanı, şimdilerde mesire alanı olarak kullanılıyor ve piknik yapmak isteyenleri, doğanın, küslerin, huzurun ortasına alıyor. Saray ilçesinde, Güngörmez mahallesinde yer almaktadır.

 1. Mürefte

Tekirdağ, Mürefte gezilmesi gereken yerler arasında yer alırken, en çok turist alan bölgelerden bir tanesidir. Denize sıfır konumu ile çevresinde ormanlık alanlar var. Yani bir yanda deniz bir yanda yeşillik manzarası ile sizi hayran bırakacak bir yer.

 1. Hora Feneri

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde yer alan Hora feneri, Hoşköy mahallesinin girişindedir. Denizin hemen üstünde yükselen hopa feneri, 1861 yılında Sultan Abdülmecid tarafından Fransa’dan özel olarak malzemeler ile Fransız ustalara yaptırılmış.

Hora Feneri
Hora Feneri
 1. Namık Kemal Evi

Tekirdağ’a gidince mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Namık Kemal Evi oluyor. Hem tarihi hem de eşsiz mimarisi ile ilgi çeken tarihi mekanlardan bir tanesidir. Tekirdağ’da doğan Namık Kemal için hazırlanan ev şuan müze olarak sergilenmekte.

 1. Süleymaniye Cami

Süleymaniye cami, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1551 – 1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Osmanlı döneminin en görkemli, en önemli mimarilerinden biridir. Çorlu ilçesinde yer alan Süleymaniye cami ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

 1. Çorlu Kalesi

Çorlu kalesi, köklü bir tarihe sahiptir. Kalenin geçmişi orta çağ dönemine kadar uzanmaktadır. 1993 yılında Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Tarihi gezintinize Çorlu kalesini eklemenizi tavsiye ederim.

 1. Tarihi Yalı Hamamı

Tarihi gezintilerinize eklemeniz gereken yerlerden biri de Tarihi Yalı Hamamı diyebiliriz. Hamam 1600’lü yıllara dayanan geçmişi olduğu tahmin ediliyor. Fakat yapının kimlere ait olduğu hakkında kesin bilgi yok. Süleymanpaşa ilçesinde yer alan hamam Hürriyet mahallesindedir.

 1. Melen Manastırı

Melen Manastırı, kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biridir. Süleymanpaşa ilçesinde yer alan Melen Manastırı, Değirmenaltı mevkinde yer alır. Özellikle şarap tadımı yapmak isteyenler burayı tercih ederek bir birinden lezzetli şaraplar tadabilir.

 1. Ergene – Tekirdağ

Tekirdağ –  Ergene, 16 mahalleye sahip olması ile en büyük ilçelerden bir tanesidir. Düzlük arazi üzerinde yer alan ilçede gezilmesi görülmesi gereken yerler mevcut bulunur. Özellikle burada Ergene nehrini görmenizi tavsiye ederiz.

 1. Ergene Nehri

Ergene nehri, ülkemizin sınırları içerisinde doğan ve yine ülkemizin sınırları içerisine dökülen nehirlerden biridir. Çok çatallı yapıya sahip olan nehri, ziyaret ederek görebilirsiniz.

 1. Marmaracık Göleti Mesire Alanı

Yemyeşil bir alan isteyenler için Marmaracık Göleti mesire alanı tercih edilebilir. Piknik yapmak, huzurlu ve sakin bir zaman isteyenler için oldukça iyi bir yer. 2017 yılında hayata geçirilen mesire alanı hafta sonları Tekirdağ halkının sık tercih ettiği alanlardan biri haline geldi.

 1. Ulaş Köprüsü

Ulaş Köprüsü, Ergene nehri üzerinde yer alır. 1845 yıllarında inşa edilen köprü, kim tarafından inşa edildiği bilinmiyor. Günümüzde kullanılmasa da tarihi gezilecek yerler arasında yer alır.

 1. Ulaş Halk Bahçesi Parkı

Ergene ilçesinde yer alan Ulaş Halk Bahçesi Parkı, 2012 yılında kurulmuş. Parkta piknik alanı mevcut bulunur. Tekirdağ halkı burada hafta sonrarı ailecek piknik yapıp, dinlenirler. Yeşillik alan üzerine kurulan park oldukça ilgi görüyor.

 1. Ergene Masal Parkı

Ergene masal parkı, hafta sonları çocukları gezdirmek isteyeceğiniz bir yer. Çocukların doya sıya eğlenebileceği parkta, çizgi karakter temaları işlenmiştir. Geniş bir arazi üzerine kurulan bu parkta çocuklarınız eğlenceye doyacak.

ERGENE BELEDİYESİ`NİN MASAL PARKI
ERGENE BELEDİYESİ`NİN MASAL PARKI
 1. Dut Limanı Koyu

Doğa Sit – Nitelikli Koruma Alanı statüsünde yer alır. Dut Limanı Koyu, Tekirdağ – Süleymanpaşa ilçesinde Kumbağ mahallesinde yer alır. Burada keyifli anlar yaşayabilir, piknik yapabilirsiniz.

 1. Ganos Dağları

Doğal güzellikler denilince akla gelmesi gereken yerlerden bir tanesi Ganos Dağları oluyor. Aynı zamanda meşhur lezzetleri ve zengin kültürü ile bilinir. Mürefte ve Şarköy’den Uçmakdere ve Kumbağ’a kadar uzanan hat üzerinde yer alır.

 1. Kanara Kanyonu

Saray ilçesinde yer alan Kanara Kanyonu, yamaçlarında bulundurduğu meşe, gürgen, yabani kızılcık ağaçları ile bilinir. Aynı zamanda vadinin yamacında doğal kaya sığınıklar oldukça dikkat çekici ve görülmesi gereken yerlerden. Buralar tarih öncesi yerleşme yeri ve mezar olarak kullanılmıştır.

 1. Çerkezköy Kent Parkı

Çerkezköy ilçesinde yer alan Çerkezköy Kent Parkı, 15 bin metrekare üzerine yapılmıştır. Alan içerisinde 1 adet basketbol sahası, tenis kortu, açık gösteri alanları, koşu alanı, bisiklet yolu, çocuk oyun alanları, kaykay pisti mevcut bulunur.

 1. Gölbaşı Gençlik Parkı

Çorlu Belediyesinin yeşil alan projeleri arasında en önemlisidir. Gölbaşı Gençlik Parkı, ağaçlandırma düzenlemeleri, ahşap iskeleler, kondisyon aletleri, yürüyüş yolu, ve piknik alanı mevcut bulunur. Hafta sonunu güzel değerlendirmek isteyenlerin uğrak yeridir.

 1. Bahçeköy Papaz Deresi Şelaleleri

Bahçeköy, manda yoğurdu, sucuğu, ve eşsiz lezzetleri ile tanınan orman içerisinde yer alan bir yer. Burada Romalılar tarafından yapılan su kemerlerinin kalıntıları mevcut olup papaz deresi üzerinde birçok şelale bulunur. Bahçeköy Papaz Deresi Şelaleleri serinlik ve huzur isteyenler için kesinlikle tercih edilmeli.

 1. Ayas Paşa Cami

Ayas Paşa Cami, Sadrazam Mehmet Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmış. Camide güzel bir şadırvan mevcut bulunur. Bahçesinde de şimşir ağaçları mevcut bulunan camiyi tarihi gezintilerinize ekleyebilirsiniz.

Ayas Paşa Cami
Ayas Paşa Cami
 1. Tarihi Çorlu Evi

Tarihi Çorlu Evi, Çorlu ilçesinde Cemaliye mahallesinde yer alır. Rum bir doktora ait olan 150 yıllık geçmişi bulunur. 26 Şubat 2019 yılında Muhacir Evi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Tarihi gezi listesine eklenmesi gerekir.

 1. İbrahim Balaban Müzesi

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından açılan İbrahim Balaban Müzesi, tarihi gezinti listesine eklenmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Burada İbrahim Balaban’ın belediyeye bağışladığı tablolar ve kişisel eşyaları sergilenmektedir.

 1. Atlas Pasajı

Tekirdağ eski caminin tam karşısında yer alan Atlas Pasajı, her türlü giyim eşyası, hediyelik alabileceğiniz bir yer. Bu pasaj içerisinde sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

 1. İskele Rum Meyhanesi

İskele Rum Meyhanesi, rakı severlerin kesinlikle tercih edebileceği mekanlardan biridir. Şehir merkezi konumu ile kalitesi ve hizmeti ile ön plandadır. Tekirdağ’a gelenlerin Tekirdağ şarabı içmeden gitmek istemeyecekleri kesindir. Burada şarap tadımı da yapabilirsiniz.

 1. Tekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ Şehitler Abidesi, Çanakkale savaşı sırasında burada şehit düşen askerlerimizin defnedildiği yerdir. 1952 yılında burası şehitlik olarak yapılmıştır. Tekirdağ’a yolu düşenlerin burayı ziyaret ederek şehitlerimizi ziyaret etmesini tavsiye ederim.

 1. Hürriyet Abidesi

Hürriyet abidesi, bir anıt çeşmesidir. Tekfurdağı Mutasarrıfı Adanalı Ömer Ali Bey tarafından yapılmıştır. 1908 yılında inşa edilen abide, Hürriyetin ilanı ile yapıldığı için Abide-i Hürriyet olarak geçer.

 1. Heraion Teikhos Antik Kenti

Trak yerleşimi olan Heraion Teikhos Antik Kenti, M.Ö 2000’li yıllara dayanıyor. Burada vazo, sikke, sapan taşları, ok uçları, gibi kalıntılar bulunmuştur. Tarihi gezintiler listesine eklenmesi gereken yerlerden bir tanedir.

 1. Eriklice

Kafa dinlemek, sakin bir yerlere gitmek isteyenlerin adresi Eriklice oluyor. Kilise ve daha birçok tarihi kalıntıya rastlayabileceğiniz bu alanda, doğasıyla da sık tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Kısaca atmosferi ile sizi büyüleyecek yerlerden.

Eriklice
Eriklice
 1. İğdebağları Köyü

Şarköy ilçesine bağlı olan İğdebağları köyü, şehir merkezine 90 km uzaklıktadır. Adında da geçtiği gibi iğde ağaçları ile ünlü şirin bir köydür. Marmara denizinin yanında yer alan köyde, Arap şelalesi gibi doğal güzellikler içerir.

 1. Barel Bağ Evi

Tekirdağ’ın ünlü bağ evleri arasında yer alan Barel Bağ Evi, ağaçların arasında yürüyüş yapabileceğiniz üzüm bağları bulunan bir yerdir. Bağın sonunda el yapımı şaraplar tatma imkanına sahip olabilirsiniz. Uygun fiyatlı, el yapımı şaraplar satın alabilirsiniz.

Tekirdağ’da bu noktaların yanı sıra sahil boyunca güzel plajlar ve kafeler de bulunmaktadır. Şehirdeki tarihi ve doğal güzellikleri keşfetmek için zaman ayırmalısınız. Bu yazımızda Tekirdağ’da Gezilecek Yerler konusunu ele aldık. Daha fazla gezi ve tatil önerisi için Gezilinki Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu yazımızda ilginizi çekebilir: Roma Gezi Rehberi – Roma Gezilecek Yerler Listesi

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri