Tekirdağ

Çerkezköy Gezilecek Yerler: Tekirdağ Çerkezköy Gezisi

Çerkezköy Gezi Rehberi

İstanbul’un hemen yanı başında bulunan Çerkezköy son yıllarda artan nüfusuyla önemli bir turizm beldesi haline gelmiştir. Çerkezköy’ün en önemli avantajlarından biri İstanbul’a çok yakın bir konumda olmasıdır. Öyle ki burası İstanbul’un sanayi ve ticari olarak sürekli geliştiği bir ilçesi gibidir. İlçe boğaz tipi bir yapıya sahip olduğundan rüzgâra açıktır. Kış mevsiminde oldukça soğuk ve kuru ayaz bir havası vardır. Yazın ise çevresine göre daha serindir. Bu nedenle de yaz aylarında ilçenin nüfusu artış göstermektedir. Çerkezköy gezilecek yerler içerisinde hem tarihi hem de doğal birçok mekan bulunmaktadır. İşte Tekirdağ’ı ziyaret edecek olanların Çerkezköy’de başlıca gezip görmesi gereken yerler…

Çerkezköy Tarihi

Çerkezköy, ismini 1877 ile 1878 yılları arasında gerçekleşen Osmanlı – Rus Savaşı’nda bölgeye yerleştirilmiş olan Çerkezlerden almaktadır. Çerkezler bu bölgede uzun yıllar boyunca ikamet etmeyip bölgeden göçmüş olsalar da bölgenin adı Çerkezköy olarak kalır. Çerkezköy’ün söz konusu yıllardan önceki adı Türbedere’dir. Çerkezköy bazı kaynaklara göre 26 Ekim 1912 ile 30 Haziran 1913 tarihleri arasında Bulgaristan işgaline ve 23 Temmuz 1920 ile 30 Ekim 1922 tarihleri arasında Yunanistan işgaline uğramıştır. Çerkezköy, kuruluşundan beri Çorlu’ya bağlı kalmış ve 1914 senesinde Saray kazasına bağlanmıştır. 1 Nisan 1958 tarihinde ise Bakanlar kurulu kararıyla ilçe statüsü kazanmıştır.

Çerkezköy’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İstanbul ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Çerkezköy’de gezilecek yerler denildiğinde akla daha çok tarihi ve doğal güzellikler gelmektedir. İlçe her ne kadar sanayisiyle ön plana çıkmış olsa da oldukça eski bir geçmişe sahip olması onu turizm açısından da geliştirmiştir. Bu başlık altında Çerkezköy gezilecek yerler sıralanmıştır.

Kapaklı Kazak Gölü

Çerkezköy gezilecek yerler

Kazak Gölü, Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesine bağlı olsa da Çerkezköy ve Saray ilçelerine de oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadır. Alan oldukça geniş bir arazi üzerinde konumlanmıştır ve son yıllarda geniş kapsamlı bir çevre düzenlemesinden geçmiştir. Yapılan düzenlemeler sonucunda oldukça temiz ve huzurlu bir mesire alanı yaratılmıştır. Burası özellikle hafta sonlarında oldukça kalabalık olmaktadır. Eğer buraya kamp için gidecekseniz hafta sonu değil hafta içi bir günü tercih etmelisiniz. Çünkü hafta sonlarında burası günübirlikçilerin akınına uğramaktadır. Daha sessiz ve sakin bir ortamda, göl kenarında huzurlu bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız Kazak Gölü güzel bir tercih olabilir. Burada yürüyüş yapabilir, mangal yakabilir ve balık tutabilirsiniz. Kapaklı Kazak Gölü, Çerkezköy ilçesine yaklaşık 12 km mesafede bulunmaktadır. Hem Kapaklı hem de Çerkezköy ilçe merkezinden hareket eden toplu taşıma araçlarıyla da buraya ulaşabilirsiniz.

Çerkezköy Çarşısı

Çerkezköy gezilecek yerler

Çerkezköy gezilecek yerler içerisinde tarihi ve doğal güzellikler dışında Çerkezköy’ün merkezi, çarşısı da gezilip görülmeye değerdir. Esansında Çerkezköy Çarşısı da tarihi yerlerden biridir. Çarşının tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. İçerisinde yıllanmış kıraathaneler ve zanaatkarların hala yaşatmak için uğraştıkları tarihi dükkanlar bulunmaktadır. Çerkezköy Çarşısı içerisinde küçük hediyelik eşyalar alabilir, hatıra fotoğrafları çekebilir, yörenin sıcakkanlı insanları ile tanışabilir ve onların çay ve kahvelerini içebilirsiniz. Çerkezköy Çarşısı hem bugünü hem de dünü aynı anda yaşamamıza olanak sağlayan özel yerlerden biridir. Çarşı ilçe merkezinden yaklaşık 750 metre uzaklıkta bulunmaktadır.

Saat Kulesi

Çerkezköy gezilecek yerler

Hemen hemen her şehirde tarihi 1 saat kulesi görebilmek mümkündür. Çerkezköy’de de aynı durum geçerlidir. Çerkezköy Saat Kulesi, İzmir Saat Kulesi ile oldukça benzerlik göstermektedir. Tıpkı İzmir Saat Kulesi kadar görkemli ve narin bir yapıya sahiptir. Kulenin olduğu yer çarşıya oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadır. Saat Kulesi’ne gittiğinizde etrafında yer alan çay bahçelerinde bir şeyler içebilir, doğa ve tarihin buluştuğu bu kıymetli yerde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Effulizm Handmade Tasarım Atölyesi

Çerkezköy gezilecek yerler

Çerkezköy gezilecek yerler listesinin son sırasında Effulizm Handmade Tasarım Atölyesi yer almaktadır. Burası Gaziosmanpaşa Mahallesi Beyazsu Sokak üzerinde bulunmaktadır. Çerkezköy ilçe merkezine oldukça yakındır. Tasarım atölyesi içerisinde çok özgün sanat eserleri bulabilir ve bunları sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz. Tasarım atölyesinin binası da oldukça dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Eğer yolunuz Çerkezköy’e düşerse burayı da mutlaka gezip görmelisiniz.

Çerkezköy Yeme İçme

Çerkezköy yemek kültürü bakımından gelişmiş bir yerdir. Burada yöreye özgü bir lezzet tatmak istiyorsanız; elbasan tava, erik aşı, baba tatlısı, burgulu manır, şıra tarhanası ve köpoğlu salatası deneyebilirsiniz. Bu yemeklerin birçoğunu ilçedeki restoranlarda bulabilirsiniz.

Çerkezköy Konaklama

İlçe her ne kadar turizm açısından gelişmeye tutan yerlerden biri olsa da henüz beş yıldızlı otel gibi lüks konaklama seçeneklerine sahip değildir. Ancak ilçede konaklayabileceğiniz, her bütçeye uygun ideal yerler bulunmaktadır.

Çerkezköy Ulaşım – Çerkezköy’e Nasıl Gidilir?

Çerkezköy gezilecek yerler

İlçe şehir merkezine yaklaşık 80 km bir mesafede bulunmaktadır. Ayrıca Çerkezköy; İstanbul’a 106 km, Ankara’ya 530 km ve İzmir’e ise 430 km mesafededir.

Bu içeriğimizde Çerkezköy gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri