EdirneYurtiçi Gezilerimiz

Uzunköprü Gezilecek Yerler: Edirne Uzunköprü Gezi Rehberi

Uzunköprü Gezisi

Osmanlı İmparatorluğu’nun Rumeli’de kurmuş olduğu ilk yerleşim yeri Uzunköprü’dür. Edirne’nin en güzel ilçelerinden biridir ve Ergene Nehri kıyısında konumlanmıştır. Türkiye’nin Balkanlar ve Avrupa’ya bağlanan geçiş yoludur ve bu nedenle de tarih boyunca stratejik yönden önemli olmuştur. İlçenin tarihi oldukça eskilere dayandığı için gezilecek yerler açısından da çeşitlilik sunmaktadır. İlçenin tam 54 köyü bulunmaktadır ve doğal güzellikler bakımından görülmeye değerdir. Uzunköprü gezilecek yerler içerisinde çok sayıda tarihi ve turistik yer bulunmaktadır. İşte GeziLinki okurları için Edirne Uzunköprü gezi rehberi:

Uzunköprü Tarihi

İlçenin tarihi Edirne’nin başkent olduğu Osmanlı Dönemi’ne kadar dayanmaktadır. Bölgenin eski adı Cisr-i Ergene’dir. Daha sonra Ergene Nehri üzerine inşa edilen taş köprü nedeniyle Uzunköprü ismini almıştır. Nehir üzerine inşa edilen bu köprü II. Murat tarafından 1427 senesinde yapılmıştır.

Uzunköprü Tarihi ve Turistik Yerler

İlçede gezip görülmeye değecek çok sayıda tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Edirne’ye yolunuz düştüğünde mutlaka Uzunköprü’yü de ziyaret etmeli ve aşağıda Uzunköprü gezilecek yerler olarak sıralanmış mekanları görmelisiniz.

Murat Külliyesi

Uzunköprü gezilecek yerler

Sultan II. Murat zamanında, 1443 senesinde yaptırılan bu külliye günümüzde Muradiye Camii olarak da bilinmektedir. Külliyenin tasarımı dikdörtgen şekle sahiptir. 1621 senesinde II. Osman tarafından restore edilmiştir. Bu restorasyonda caminin görüntüsü büyük oranda değiştirilmiştir. Cami yükseklik bakımından çok yüksek değildir ve çevresindeki diğer camilerle kıyaslandığında daha alçak bir görünümü vardır. Caminin en çok dikkat çeken tarafı minare ise kısmıdır. Minaresi kesme taşlardan yapılmış olup gövdesi oval şekildedir. İlçe merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıkta yer alır.

Demokrasi Anıtı (Özgürlük Anıtı)

Uzunköprü gezilecek yerler

Özgürlük Anıtı olarak da bilinen Demokrasi Anıtı, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan II. Meşrutiyet’in ilan edilmesi anısına yaptırılmıştır. Osmanlı Devleti’nin 23 Temmuz 1908’de 2. kez ilan etmiş olduğu meşrutiyetle parlamenter rejime geçmesi o güne dek Türk tarihinde eşi benzeri görülmeyen özgürlükler dönemi yaşanmıştır. Demokrasi Anıtı 6 metre yüksekliğe sahip olup yaklaşık 2 metrekarelik bir zemin üzerinde inşa edilmiştir. Anıtın 4 ana yüzeyi bulunmaktadır ve bu yüzeylerde Fransız İhtilali’nin 4 büyük ilkesini temsilen; hürriyet, adalet, eşitlik ve kardeşlik yazmaktadır. Ancak günümüzde anıt üzerinde yer alan bu tabletlerin asılları kaybolmuştur ve kopyaları yaptırılmıştır. Unutulmaya yüz tutan yerlerden biri olsa da hala ilgiyle ziyaret edilmektedir. İlçe merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıkta yer alır.

Uzunköprü

Uzunköprü gezilecek yerler

Uzunköprü gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak burası gelir. İlçeyle aynı adı taşıyan taş köprü ilçe merkezinden yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunur. Köprü üzerinde yaya yolları bulunduğundan yürüyerek de köprüyü geçebilmek mümkündür. Uzunköprü’nün II. Murat tarafından 1427 senesinde yaptırıldığı bilinmektedir. Tamamen kesme taşlar kullanılarak yapılmış olan bu köprü oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Dünyanın en uzun taş köprülerinden olması sebebiyle de önemli bir yere sahiptir. Köprünün yapılma amacının Balkanlar’a rahat bir ulaşım sağlamak olduğu bilinmektedir.

Uzunköprü Tren İstasyonu

Uzunköprü gezilecek yerler

İlçe merkezinde yer alan bu istasyon 4 Nisan 1873 senesinde Rumeli Demiryolu Şirketi tarafından Rumeli Demiryolu Hattı için inşa edilmiştir fakat günümüzde TCDD’ye bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Çanakkale Savaşı esnasında demiryollarının kontrol altına alınmasında büyük rol üstlenmiştir. İstanbul’un Avrupa’ya tren yolu üzerinden açılan bir kapısıdır. İstasyon tarihi dokusunu hala korumaktadır. Yolculuk yapmayacak olsanız dahi görülmeye değer bir atmosferi vardır. İlçe merkezinden yaklaşık 17 km uzaklıkta yer alır.

Türkocağı Binası

Uzunköprü gezilecek yerler

Uzunköprü’de tarihi gezileriniz için gezip görebileceğiniz bir diğer yer de Türkocağı Binası’dır. Burası oldukça eski bir yapıdır ve Kaleiçi semtinde yer alır. 1914 senesinde inşa edilmiştir ve 1928 senesinde Fransa’dan getirilmiş olan araç gereçler ile donatılmıştır. Tarihi binayı Mustafa Kemal Atatürk ziyaret etmiştir ve bu yönüyle de oldukça değerli görülmektedir. O günün fotoğraflarını ve anılarını içeren binayı gezmek ve tarihe tanıklık etmek oldukça keyifli olabilecektir. Günümüzde ilçe kütüphanesi olarak hizmet vermektedir.

Uzunköprü Yeme İçme

mamzama

Edirne’nin en güzel ilçelerinden biri olan Uzunköprü’de farklı yöresel lezzetler deneyimleyebilirsiniz. Uzunköprü’ye yolunuz düştüğünde ilk olarak denemeniz gereken lezzet ördek etli akıtmadır. İlçeye özgü en önemli lezzetlerden biri olan bu yemeği yöre halkı sıkça yapmaktadır. Aynı zamanda ev yemekleri yapan restoranlarda da bulabilmek mümkündür. Buna ek olarak; mamzama, zerde, kapuska ve piyazide gibi lezzetler de denenebilir.

Ayrıca Edirne’nin en meşhur yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Uzunköprü Konaklama

Uzunköprü gezilecek yerler olarak gelişmiş bir ilçedir bu yönüyle de konaklama alternatifleri oldukça gelişmiştir. Uzunköprü’de her bütçeye uygun otel, apart ev, bungalov ev bulabilmek mümkündür.

Uzunköprü Ulaşım

İlçe, şehir merkezinden yaklaşık 65 km uzaklıkta yer alır. Ayrıca ilçenin İstanbul’a olan uzaklığı 250 km, Ankara’ya olan uzaklığı ise 700 km’dir.

Bu içeriğimizde Uzunköprü gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri