İzmirYurtiçi Gezilerimiz

İzmir Gezi Rehberi – İzmir Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

İzmir'de Nereler Gezilir?

Ege’nin incisi olarak nitelendirilen İzmir, ülkemizin yaz aylarında en çok turist ağırlayan şehirleri arasında gelmektedir. Ege’de tatil denince akla kuşkusuz ilk olarak İzmir gelmektedir. Şehrin tarihi geçmişi on binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Dolayısıyla da tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu bağlamda şehirde çok sayıda gezilip görülecek tarihi yapılar da bulunmaktadır. GeziLinki okurları için hazırlanmış olan İzmir gezi rehberi içeriğimiz sizlerle. İşte İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler:

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Burası, dünyanın en eski pazar yerlerinden biridir. Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Helenistik dönemden günümüze kadar olan süreçte kentin önemli alışveriş noktaları arasında yer almıştır. Öyle ki, İstanbul Kapalıçarşı’dan bile yüzlerce yıl daha eski bir yapıdır. Keyifli bir alışveriş deneyimi için tercih edilebilecek bir alandır. Yapı içerisinde; kültürel ve mimari motifler, hanlar, hamamlar, camiler ve eski evler bulunmaktadır. Esasında Eski İzmir’in dokusunu burada yakalamak mümkündür. Tarihi çarşı, 5 kilometrelik bir alan üzerinde yer almakla birlikte 15 bini aşkın işyerini içerisinde barındırmaktadır. Bu yönleriyle, dünyanın en büyük açık hava alışveriş alanı olarak bilinmektedir. Genellikle İzmirliler herhangi bir alışveriş ihtiyacı için ilk olarak burayı tercih etmektedir. Çünkü seçenek oldukça fazladır. Ayrıca çok sayıda otantik tarihi kahveciler de bulunmaktadır. Gezi arasında soluklanmak için keyifli bir Türk kahvesi ya da şerbet içebilirsiniz. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na girişler ücretsiz olmakla birlikte ziyaret saatleri 08.00 – 19.00 aralığındadır. Konak ilçesinde yer alan çarşıya İzmir’deki tüm toplu taşımalar aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sığacık Kalesi ve Marina

İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

On altıncı yüzyıldan kalma küçük ve sevimli bir köy olan Sığacık, İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içinde önemli bir yere sahiptir. Sokakları turunçgiller kokan beldenin en dikkat çeken yanlarından biri tarihi taş evleridir. Sokakları adeta bir sanat eseri güzelliğine sahiptir. Ülkemizin “Sakin Şehir” unvanına sahip beldelerinden biridir. Seferihisar ilçesinin sınırlarında yer almaktadır. Sığacık Kalesi, bu çevrede görülebilecek tarihi yapılardandır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi esnasında yapılmıştır. İri ve muntazam bir görünümle görenleri etkisi altına almaktadır. Sığacık Marina ise Sığacık Körfezi kıyısında yer almaktadır. Bir zamanlar burası İyonyalıların sığınak noktalarından biri olarak kullanılmıştır. Marina çevresinde birçok kaliteli restoran yer almaktadır. Yolu buraya düşecekler mutlaka buradaki restoranlarda balık yemelidir. İlçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan beldeye ulaşımlar toplu taşımalar aracılığıyla da mümkündür.

Agora Ören Yeri

İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Konak ilçesinde yer alan Agora Ören Yeri ya da bir diğer bilinen ismiyle Agora Antik Kenti, şehrin en eski bölgelerinden biri üzerinde konumlanmıştır. Milattan önce 4. yüzyılda kurulmuş bir antik kenttir. Antik kent aracılığıyla günümüze kadar ulaşmış birçok kalıntı mevcuttur. Söz konusu dönemde büyük bir deprem gerçeklemiş olsa da daha sonra harap olan yapılar İmparator Marcus Aurelius tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Antik kent, Roma döneminde yaygın olan mermer döşemelerle kaplanmış durumdadır. Çevresinde sütün ve kemerler yer almaktadır. Yakın bir dönemde yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde de hamam, bazilika gibi yapıların varlığına ulaşılmıştır. Agora Ören Yeri’ni özel kılan özelliklerden biri yeryüzünün en zengin Yunanca grafiti koleksiyonuna sahip olmasıdır. Antik kente girişler ücretli olup yaklaşık 30 TL civarında bir ücret talep edilmektedir. Müzekart sahipleri 1 yıl içerisinde 2 kez ücretsiz olarak ziyaret edebilir. Yaz döneminde 08.00 – 19.00 saatleri, kış döneminde ise 08.00 – 17.00 arasında ziyarete açıktır.

İnciraltı Kent Ormanı

İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında bir diğer yer de İnciraltı Kent Ormanı’dır. Burası, Balçova ilçesinde yer almaktadır. İzmir halkının ve İzmir’i ziyarete gelen yerli – yabancı turistlerin doğa gezileri için ilk tercihleri arasındadır. Doğa ile iç içe geniş bir alan üzerinde yer alan kent ormanı içerisinde keyifli vakit geçirebileceğiniz olanaklar mevcut durumdadır. Ormanın birçok bölgesinde koşu ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Aynı zamanda bisiklet sürmeyi sevenler burada uzun bisiklet turlarına çıkmaktadır. Bisikletiniz yoksa burada yer alan bisiklet kiralama tesisinden makul fiyatlarla bisiklet kiralayabilirsiniz. Dilerseniz de mesire alanlarında sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilirsiniz. İnciraltı Kent Ormanı içerisinde yaklaşık 20 bin tane ağaç bulunmaktadır. Bu sebeple de oksijeni hayli bol bir alandır. Şehir merkezine olan yakınlığıyla da ayrı bir kolaylık sunmaktadır. Alana giriş ücretsiz olsa da otopark hizmeti için ücret talep edilmektedir. Kent ormanı, Balçova’nın İnciraltı semtinde bulunmaktadır.

Çandarlı Köyü

İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

İzmir’in kuzey kesimlerinde ve Dikili ilçesinde yer alan Çandarlı Köyü ziyaretçilerine harika bir gezi deneyimi vadetmektedir. Köy içerisinde birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Deyim yerindeyse burada yeşilin ve mavinin her tonu görülebilmektedir. Eğer daha sessiz ve dingin bir ortamda tatil geçirmek istiyorsanız İzmir’deki tercihiniz şüphesiz ki Çandarlı Köyü olmalıdır. Çünkü burası diğer tatil beldelerine oranla daha az tercih edilmektedir. Tam olarak bu sebeple köyde bakir kalmış pek çok alan bulunmaktadır. Genellikle su sporlarına merakı olanlar Çandarlı’yı tercih etmektedir. Her sokağı denize çıkan bu köy içerisinde birçok tarihi yapı da bulunmaktadır. Dolu dolu ve huzurlu bir tatil için rotanız Çandarlı Köyü olabilir. Burası, Dikili ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca Aliağa ilçesine de 40 km mesafededir.

Efes Antik Kenti

İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler denince akla ilk gelen yerler arasındadır. Şehrin adeta sembolü haline gelmiş olan harabeler hem yerli hem de yabancı turistlerin ilk görmek isteği alanlardandır. Antik kent, milattan önce 11. yüzyılda İyonya Uygarlığı tarafından kurulmuştur. Bölgede yerleşimin ne zaman başladığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Özel araçlar haricinde ulaşım sağlayacaklar, Selçuk’tan kalkan dolmuşlarla buraya varabilirler. Antik kente girişler ücretli olup 2022 itibariyle 120 TL’dir. Ücret biraz çokmuş gibi algılansa da gezip görmeye, vakit ayırmaya değecek yerlerden biridir.

Çeşme

İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biri olan Çeşme, şehrin en çok ilgi çeken noktasıdır. Sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de şehirde en çok tercih ettiği yerler arasındadır. Sakız Adası’na olan uzaklığı feribotla yaklaşık yarım saat kadardır. Günübirlik olarak adaya da gidip gelebilirsiniz. Çeşme’de yıl boyunca çeşitli temalarda festivaller ve şenlikler düzenlenmektedir. Geziniz esnasında festivallere de katılım sağlayabilirsiniz. Burası, şehre oranla daha serin bir ortama sahiptir. Kavurucu sıcaklardan kaçabileceğiniz harika bir havası vardır. Deniz suyu sıcaklığı da oldukça ideal olup ortalama 20 derece civarındadır. Çeşme’de görmeniz gereken başlıca yerler; marina, Çeşme Kalesi, Çeşme Müzesi ve Tarihi Kervansaray’dır. Şehir merkezinden uzaklığı yaklaşık 86 km’dir. İstanbul’a olan uzaklığı ise 850 km kadardır.

Bu içerikte İzmir gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Yolunuz İzmir’e düştüğünde listede bulunan yerlerden en az birkaçını mutlaka gezmelisiniz. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri içeriklerine de göz atabilirsiniz.

İzmir müzeleri için tıklayın.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri