Festivallerİzmir

Seferihisar Lavanta Festivali 2022 – Festival Tarihi Ne Zaman?

Seferihisar Lavanta Şenliği

İzmir, ülkemizde en çok festival düzenleyen şehirlerden biridir. Alaçatı Ot Festivali, İzmir Kısa Film Festivali, İzmir Tiyatro Festivali bu festivallerden yalnızca birkaçıdır. En çok merak edilen ve ilgiyle karşılanan festivallerden bir diğeri ise Seferihisar Lavanta Festivali’dir.

Lavanta en çok Isparta bölgesinde yetiştiğinden birçok insan lavanta görmek ve festivallerine katılmak için Isparta’nın yolunu tutmaktaydı. Ancak son 10 yılda İzmir’de de lavanta üretimi oldukça hız kazanmış durumdadır. Özellikle İzmir’in Turgut köyünde lavanta ekimine ayrı bir önem verilmektedir. 2015 senesinde köy halkının ek gelir elde etmesini sağlamak amacıyla lavanta ekimine ağırlık verilmiştir. Proje başarılı olmuş ve lavantaların sayısı seneden seneye artış göstermiştir. Böylelikle de Seferihisar’da lavanta festivalleri düzenlenir olmuştur.

Seferihisar Lavanta Festivali Nedir?

Seferihisar-Lavanta-Festivali

Lavanta güzel kokusu ve hoş görüntüsüyle en sevilen çiçeklerden biridir. Geçmişi de oldukça eskilere dayanmaktadır. Lavanta festivalleri ilk olarak Isparta’da yapılmaya başlanmıştır ancak daha sonra başta İzmir olmak üzere pek çok şehirde lavanta ekimine başlanmıştır. Günümüzde Isparta’da 3 bin hektardan fazla bir alanda lavanta ekili durumdadır. Lavanta festivallerinde yerel halk ve üreticiler tarafından çok sayıda stantlar kurulur ve bu stantlar üzerinde hoş kokulu, taze lavantalar sergilenir. Seferihisar’ın ikonik ve tarihi sokaklarında da çok sayıda stant kurulur ve on binlerce katılımcı eşliğinde keyifli bir etkinlik düzenlenir.

Seferihisar Lavanta Festivali 2022 Ne Zaman ve Hangi Tarihler Aralığında Yapılacak?

Seferihisar-Lavanta-Festivali-aadffdfdf

Seferihisar Lavanta Festivali, 2016 senesinden itibaren düzenli olarak organize edilen bir etkinliktir. 2015 senesinde ekilen ilk lavantaların hasadı 2016 senesinde yapılmış ve bu tarihten itibaren de düzenli olarak organize edilir hale gelmiştir. Lavantaların hasadı genellikle temmuz başı ve ortasında yapılır. Bu nedenle festivallerin tarihi de bu dönemlere denk gelir. Peki Seferihisar Lavanta Festivali 2022 ne zaman ve hangi tarihler arasında yapılacak? Etkinlikte neler olacak?

2022 Seferihisar Lavanta Festivali’nin 10 Temmuz 2022 Pazar günü yapılması öngörülmektedir. Ancak bu yine de tahmini bir tarihtir. Kesin tarih haziran başlarında belli olacaktır. Peki Seferihisar Lavanta Festivali nerede yapılacaktır, ulaşımı kolay mıdır?

adsd

Festival, Seferihisar’ın Turgut köyünde organize edilmektedir. Turgut köyü, Seferihisar’a yaklaşık 10 km mesafede yer almaktadır. Bademler ve Ulamış yolunu takip ederek özel aracınızla buraya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak şehir ve ilçe merkezinden hareket eden Turgut varışlı toplu taşımaları da kullanabilirsiniz. 730 ve 732 numaralı otobüsler köye direkt olarak ulaşım sağlamaktadır.

Daha birçok festival ve gezi turları için GeziLinki’nin YouTube hesabını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri