Festivaller

Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali ne zaman? 2021 İzmir Tiyatro Festivali

İzmir Tiyatro Şenliği

Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, bu yıl 9.’ncusu ile beraber tiyatro severlere kapısını aralayacak.

İZMİR TİYATRO FESTİVALİ’NİN GEREKÇESİ

İzmir’in tiyatro aşkı tarih öncesinden gelmektedir. Tiyatro aşkı Antik Romalılara 16 bin kişilik açık hava tiyatrosunu inşa etmelerini sağlamıştır. Dünyaca ünlü yazar Victor Hugo bu açık hava tiyatrosunu hiç görmese de adına şiir yazarak bir prensese benzetmiştir. Zengin kültürü, farklı yaşam tarzı ve binlerce yıldır birçok farklı inancı bir arada tutan tiyatro kenti olan İzmir, 3. İzmir Tiyatro Festivali’ne hazırlanıyor.

Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, çağdaş yaşamda artık bir zorunlu ihtiyaç olan sanatı, kitlelere ulaştırmayı kendine vazife edinmiştir. Uluslararası barışa ve sevgiye sanat dili ile katkıda bulunmaktadır. İzmir’in köklü sanat tarihini içinde barındırmasıyla farklı sanat arayışında olanları bir araya getirme gayesiyle 2013’ten beri aynı günkü heyecanıyla devam etmektedir.

Dünya üzerindeki fikirler en kalıcı biçimde sanat ile kitlelere ulaşmaktadır. Bu açıdan festivaller olağan yaşam içerisinden insanların bir nebze dahi olsa sıyrılıp yeni arayışlarını karşılamak için katkı sağlamaktadır. İzmir Tiyatro Festivali, daha güzel bir dünya hedefi için sanatın her alanıyla, hayata entegre olması gerektiğini böylece başka bir dünyanın sanat ile mümkün olabileceğine inanan sanatseverler tarafından kurulmuştur.

ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO FESTİVALİ’NİN HEDEFLERİ

-Tiyatroyu kitlelere tanıtmak, sevdirmek ve toplum ile tiyatro arasındaki bağı güçlendirmek.

-Amatör düzeyde tiyatro yapan grupları desteklemek ve motivasyon vermek.

-Kültürel tiyatroları, farklı sanat arayışında olanlar ile buluşturmak.

-Sanat adına tartışmalar yaparak; benzerlik ve ayrılıkları belirleyip karşılıklı etkileşimde bulunarak dostlukları geliştirmek ve sevgi bağı oluşturmak.

-Sanat dünyasındaki farklı açılımları, İzmir’deki sanatseverler ile buluşturarak yerel düzeydeki sanatçılara farklı perspektifler kazandırarak sanatın gelişimine katkı sağlamak.

-İzmir’in tarihi sanat aşkını sürekli kılarak, geleceğe köprü inşa etmek.

-Festival ile birlikte daha önce hiç tiyatroya gitmemiş ya da gidememiş bireyleri tiyatro sanatı ile buluşturarak İzmir’de sanat duyarlılığını arttırmak.

SABANCI VAKFI İLE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DEVLET TİYATROLARI İŞ BİRLİĞİYLE DÜZENLENEN DEVLET TİYATROLARI-SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ, 22’NCİ YILINDA SEYİRCİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR. (İHA/ANKARA-İHA)

ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO FESTİVALİ NE ZAMAN?

9. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, bu yılki direnç teması ile 03-13 Aralık tarihlerinde tiyatro severlere kapısını aralayacaktır. Festivalin nerede olacağı şu an için belli olmasa da İzmir Tiyatro Festivali’nin resmi sitesinden nerede yapılacağını ve duyuruları takip edebilirsiniz.

Bu yılki direnç temasına istinaden sanatseverler için Nazım Hikmet’in direncimizi besleyen dizeleriyle sanatseverler ile buluşalım,

“Mesele esir düşmekte değil,

Teslim olmamakta bütün mesele.”

Sizin için önerdiğimiz diğer bir festival: 9.Antakya Uluslararası Film Festivali ne zaman?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

2 Yorum

  1. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say
    that I’ve truly loved surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing in your rss feed and I’m hoping you write
    once more very soon!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri