Festivallerİzmir

Ata Ekmeği Armola Şenliği 2022 – Etkinlik Tarihi ve Diğer Detaylar

Ata Ekmeği Armola Festivali

Ata Ekmeği Armola Şenliği, İzmir’in Seferihisar ilçesinin Ulamış Mahallesi’nde organize edilen bir tür festivaldir. Bu şenlik çok uzun yıllar boyunca düzenleniyor olmasa da özellikle son 5 yıl içerisinde adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Ata Ekmeği, bu yörenin ünlü lezzetlerinden biridir. Özel bir lezzet olmasının temel nedeni doğal karakılçık buğdayından üretilmiş olmasıdır. Karakılçık buğdayından elde edilen unlarla yapılan ekmekler, taş fırınlarda pişirilmekte ve festival boyunca da sergilenmektedir. Yurdun dört bir yanından, birçok farklı şehirden insanlar bu ekmek için Ulamış ve Turgut’u ziyaret etmektedir. Peki Ata Ekmeği Armola Şenliği 2022 ne zaman ve hangi tarihler arasında düzenlenecektir?

Ata Ekmeği Armola Şenliği Nedir? Şenlikteki Etkinlikler Nelerdir?

Ata-Ekmegi-Armola-Senligdsffsf

Ata Ekmeği Armola Festivali, Seferihisar Belediyesi’nin organize ettiği ve marketlere karşı yerel üreticilerin desteklenmesini amaçlayan bir organizasyondur. Organizasyon süresi boyunca birçok etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler arasında; tiyatrolar, satranç müsabakaları, halk oyunu gösterileri, konserler yer almaktadır.

Ata Ekmeği Armola Şenliği 2022 senesinde de kaldığı yerden kutlanmaya devam edecektir. Şenliğin temel amcalarından biri ise yörenin bu lezzetini ulusal bir marka haline getirmek ve “Ata” tohumlarına sahip çıkmaktır. Bu tohumlar ayrıca Can Yücel Tohum Banka’sında özel olarak muhafaza edilmekte ve çoğaltılmaktadır. Sadece Seferihisar Belediyesi, 500 dönümlük bir arsa içerisinde karakılçık buğdayı yetiştirmektedir. Bu sayının yıllar içerisinde daha da artacağı ve dolayısıyla ekme ve yan ürünlerinin de üretiminin artırılacağı öngörülmektedir.

Ata Ekmeği Armola Şenliği Ne Zaman, Hangi Tarihler Arasında Düzenlenecek?

Ata-Ekmegi-Armola-Senligdsf

Ata Ekmeği Armola Festivali 2022 senesinde de her sene olduğu gibi büyük bir merak ve ilgiyle takip edilmektedir. Birçok festival meraklısı bu şenliğin ne zaman gerçekleşeceğini ve festivalde ne gibi etkinlikler yer alacağını merakla beklemektedir. Armola Ata Ekmeği Festivali geçmiş senelere bakıldığında ağustos ayının sonlarına doğru düzenlendiği görülmektedir. 2021 senesinde 28 Ağustos tarihinde gerçekleşen etkinlik 2020 senesinde düzenlenmemiş, pandemi tedbirleri gereğince iptal edilmişti.

Ata-Ekmegi-Armola-Senligad

Ata Ekmeği Armola Festivali 2022 senesinde de tıpkı geçen sene olduğu gibi ağustos ayının son günlerinde, 27 Ağustos 2022 Cumartesi tarihinde organize edilecektir. Bu etkinliğin süresi şu an için 1 gün olarak planlanmış durumdadır. Etkinliğe yerli ve yabancı turistlerin büyük bir merakla katılım sağlayacağı tahmin edilmektedir. Sizin de yılın bu zamanlarında yolunuz Seferihisar’a düşerse Armola Ata Ekmeği Şenliği’ni görmeden dönmemelisiniz.

Daha birçok gezi ve festival fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri