Festivaller

8. Uluslararası Urla Enginar Festivali

Urla Enginar Şenliği

8.Uluslararası Urla enginar festivali geçen yıl pandeminin gölgesinde kalmış olsa da bu yıl büyük bir coşku içerisinde düzenlenecek. Ulusal ve uluslararası kapsamda yoğun bir katılımın olması beklenen festival ile hem bölgenin hem de bölge gastronomisinin tanıtılması amaçlanmaktadır. Dünya üzerinde gastronomi ile alakalı birçok festivaller düzenlenmektedir. Bunlardan en çok bilinirliğe sahip olanlar; İspanya’da yapılan domates ‘la tomatina’’ festivali, Sidney uluslararası yemek festivali, Napoli’de düzenlenen pizza festivali, Fransa’da düzenlenen şarap festivali ve İzmir’in şirin ilçesi Urla’da düzenlenen uluslararası enginar festivalidir.

Urla İzmir’e yakın olması,  bakir alanları, tarihi mekanlara ev sahipliği yapması, kendine has mimari yapısı ve geleneksek hayat tarzının devam ettiği köyleri ile oldukça dikkat çekici bir turizm bölgesidir. Ayrıca Türkiye gastronomisine de yapmış olduğu katkılar ile popülerliği giderek artmaktadır. Gastronomiye kazandırdığı ürünlerin başında ise enginar gelmektedir. Bölgenin ve oldukça değerli bu bitkinin tanıtılması amacı ile de festivaller düzenlenmektedir. 8. Uluslararası Urla enginar festivali bu kapsamda oldukça önemlidir.

Enginar’ın Tarihi

Adına festival dahi düzenlenen bu bitkiyi tanımak oldukça faydalı olacaktır. Enginar, Yunan ve Roma‘lılar dönemlerinden günümüze kadar ulaşan birçok sütün ve başlıklarda motif edilmiştir. Eski Mısır’da doğurganlığın sembolüdür. Kral sofralarının vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Enginar yapraklarının çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı belirtilmektedir. Enginar genelde bir sebze olarak bilinse de aslında henüz açmamış bir çiçek tomurcuğudur. Bu arada bölge halkı sakız enginar olarak bu bitkiyi adlandırmaktadır.

Festival Kapsamında Katılımcılara Sunulacak Urla Lezzetleri

8.Uluslararası Urla enginar festivali kapsamında katılımcılara zeytinyağlılar başta olmak üzere Ege mutfağının birbirinden lezzetli yemekleri, deniz ürünlerin sunumu yapılacaktır.  Ayrıca festivale ismini veren enginar ile alakalı olarak; enginarlı midye dolma, enginarlı boyoz, enginarlı makarna, enginar döneri, enginarlı kokoreç, enginarlı çiğ köfte, enginarlı pilav, enginarlı kurabiye ve enginar ile lezzetlendirilmiş birçok ürün katılımcıların damak tadına sunulacaktır.

2-4

Festival Kapsamında Yapılacak Olan Etkinlikler

8.Uluslararası Urla enginar festivali açılışı 6 Mayıs Cuma günü devlet erkanının, yerli ve yabancı turistlerin ve yerli halkın katılımı ile tarlada enginar kesimi yapılarak başlanmaktadır. Festival süresince farklı içeriklere sahip birçok etkinlik düzenlenecektir. Bunların arasında müzik dinletileri, çeşitli eğlenceli aktiviteler, söyleşiler, usta şeflerin konuşmacı olarak katıldığı paneller de yer almaktadır.

Açılan sanat atölyelerine katılarak usta şeflerden çeşitli tarifler izlenerek öğrenilebilir ve mutfak sohbetleri edilebilir.  Enginar festivali temalı sokak fotoğrafçılığı da yapılabilmektedir. Festivalin son gününde urla meydanında kurulan tezgâhlardan yöresel ürünler de dahil olmak üzere yöreye ait birçok sebze ve meyve alışverişi de yapılabilmektedir.

8. Uluslararası Urla Enginar Festivali Ne Zaman?

Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Uluslararası Urla Enginar Festivali 6 Mayıs 2022 Cuma günü başlayacak ve 8 Mayıs 2022 Pazar akşamı son bulacaktır. Festivalin ev sahipliğini Urla Belediyesi yapacaktır. Festival, bölgeyi ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistlere her yönü ile dolu dolu geçirilecek bir süreci en iyi şekilde sunmaktadır.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri