Festivaller

Trabzon Horon Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Trabzon Horon Şenliği

Sonuncusu 2019 senesinde gerçekleşen Trabzon Horon Festivali 9 ülkenin katılımından ilham alınarak 9 Ülke El Ele Hayda Horona sloganı ile düzenlenmişti.

Trabzon Horon Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Çeşitli nedenlerle 2020 yılında gerçekleştirilemeyen festivalin gezi haberleri doğrultusunda 2021 yılı içerisinde tahmini başlangıç tarihinin 29 Temmuz bitiş tarihinin ise 1 Ağustos olduğu konuşuluyor. 2021 yılında yenisi düzenlenecek Trabzon Horon Festivali etkinlik programı henüz belli değil. Festival tarihine yakın bir zamanda programın açıklanması bekleniyor. En son 2019 senesinde düzenlenmiş olan Festivale Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Bulgaristan, KKTC, İran, Gürcistan, Rusya, Yunanistan ve Meksika’dan horon ekiplerinin katılacağı açıklanmıştı. Belediye Başkanı Zorluoğlu, Trabzon’a yakışır bir festival tertiplemek istediklerini dile getirmişti. Ayrıca Festivalde horon kültürünü ve aynı zamanda horonun yöresel bir danstan çok insanları coşku ve eğlence çemberinde buluşturan bir araç olduğunu ülkemize ve dünyaya kanıtlamak istediklerini de söyledi.

trabzon horon festivali

Festivalde kemençe eşliğinde oynanan horon sayesinde coşan katılımcıların ve yöre halkının coşkusu bölgeyi ziyaret için gelmiş Arapların da ilgi odağı oldu. Trabzon Horon Festivali sadece ünlü sanatçıların değil yöresel sanatçıların da festivalde sahne alıp Karadeniz’e özgü şarkılar seslendirdiği bir festival. Ekin Uzunlar, Resul Dündar, Yusuf Cemal Keskin, Zeynep Başkan gibi sanatçılar festivalde sahne almaktadır. Festivale katılan vatandaşlar kemençenin sesine karşı koyamıyor. Herkes sık sık horon oynayıp gönlünce eğleniyor. Üstelik Arap Turistlerin de festivale gösterdiği ilgi gülümseten anlar yaşanmasına neden oluyor. Arap Turistler festivalin her dakikasını kameraları ile kaydederek ölümsüzleştiriyor. Festivalin gülümseten olaylarından bir tanesi de Gümüşhaneli bir vatandaşın kendine has horon oynayışı oluyor, vatandaşın ilginç figürleri katılımcıların ilgi odağı oluyor.

trabzon horon festivali

İlginizi Çekebilir Trabzon’da ki Turizm Cenneti Uzungöl Gezisi

Etkinliğe katılan vatandaşlar özellikle bölge kültüründe önemli bir yere sahip olan horonun Trabzon Horon Festivali gibi eğlenceli organizasyonlar ile tanıtılmasından son derece memnun kalıyorlar. Sırf bu festival için yurt dışından memleketlerine izne gelmiş gurbetçiler de emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor. Keyifli zaman geçirdiklerini vurguluyorlar. Afganistan’dan 4 yıl önce Trabzon’a yerleşmiş olan Amiri ise horon oynamayı burada öğrendim ve çok seviyorum. Kemençe sesi duyunca kendimi durduramıyoruz, ifadelerini kullanıyor.

Trabzon Horon Festivali’nin Etkinlik Programı

Festival haberleri, festivalin halk dansları gösterileri yarışmalar ve Karadenizli şarkıcı Resul Dündar’ın sahne alması ile sona ereceğini belirtiyor. 2021 yılı festivali etkinlik programı belli olmasa da en son yapılan festivalden çok farklı olmayacağı tahmin ediliyor.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri