Festivaller

Erbaa Yaprak Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Erbaa Yaprak Şenliği

Erbaa’da 5 yıl aradan sonra 2019 yılında 21’incisi gerçekleştirilen Erbaa Yaprak Festivali hem yöre halkı hem de çevre il ve ilçelerden büyük ilgi görmüştü.

Geçmişteki Erbaa Yaprak Festivalleri

En son 2019 yılında yapılan Uluslararası Geleneksel ve Kültürel bu festivale 7 farklı ülkenin folklor ekiplerinden katılım sağlandı. Festivalin ilk günü kortej yürüyüşünün hemen ardından asma bağ yaprağından yapılan zeytinyağlı dolma ve baklalı dolma yemeklerinin büyük yarışı başladı. Ayrıca en güzel yemeği kim yaptı yarışmasının yanı sıra 2’si kadın olmak üzere 5 kişi zeytinyağlı dolmayı en kısa sürede yemek için birbirleri ile yarıştı. Bu sırada festival renkli görüntülere şahit olurken erkek bir yarışmacı dolmaları 1 dakika 10 saniyede yiyerek birinci oldu.

erbaa yaprak festivali

Festivalin ikinci gününde ise bisiklet, tenis ve yüzme yarışları başladı. Bu yarışları bittikten hemen sonra ilçe stadyumunda Cem Belevi ve Simge Sağın konser verdi ve festivale renk kattı. Ayrıca yöre halkı stadyumu hınca hınç doldurmuştu. Festivalin son gününe gelindiğinde ise Küçük Yayla ’da Azerbaycan ve Gürcistan ekiplerinin folklor gösterileri sergilendi. Bu gösterilerin ardından Erbaa Yaprak Festivali, Zeynep Başkan, Ayşegül Pınar ve Latif Doğan gibi sanatçıların sahne alması ile şenlendi. Alanı dolduran gerek yöre halkı gerekse çevre illerden gelen misafirler hem pikniklerini yaptılar hem de gerçekleştirilen etkinlikleri keyifle takip ettiler. Festivallin sunuculuğunu ünlü manken İpek Tanrıyar yapmaktaydı. Etkinlik programının sona ermesinin ardından Tanrıyar’ın festival meşalesini söndürmesi ile festival sona ermiş oldu.

Hemşerilerimize Armağan Ediyorum

Festivalde Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Erbaa Kaymakamı Bülent Karacan, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl gibi önemli isimler de bulunmaktaydı. Bunların yanı sıra Erbaa Yaprak Festivali, Kent Araştırmaları Enstitüsü tarafından Tescilli Erbaa Bağ Yaprağı Festivali projesi ile Uluslararası İdeal Kent ödülünü almaya layık görüldü. Bu ödül Fransa’nın başkenti Paris’teki Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nda sahiplerine takdim edildi. Ödülü teslim alan Erbaa Belediye Başkanı, projenin ödüle layık görülmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdikten sonra, bu ödülü bütün hemşerilerimle paylaşıyorum, dedi. Ayrıca bu ödülü bizlere vermiş oldukları desteği bir an olsun bizden esirgememiş olan hemşerilerimize armağan ediyorum, dedi.

erbaa yaprak festivali

Erbaa Yaprak Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

2020 yılında çeşitli nedenler ile yapılamayan festivalin 2021 yılında yapılacağı tahmin ediliyor. Festival haberlerine göre 2021 yılında Erbaa Yaprak Festivali tahmini başlangıç tarihi 23 Temmuzken bitiş tarihinin ise 5 Temmuz olacağı söyleniyor.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri