Festivaller

25. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri Ve Kayısı Festivali Ne Zaman

Malatya Kayısı Festivali

25.Uluslararası Malatya kültür sanat etkinlikleri ve kayısı festivali bu yıl temmuz ayında 25.si düzenlenecek olan Malatya kayısısının tanıtım ve pazarlaması amacıyla düzenlenen şenlik, Malatya’nın tanıtımına da katkı sağlıyor. Festival kapsamında merkezde kayısı ağaçları ile yarışmalar yapılacak. Bu yarışmalar arasında “geleneksel olarak en iyi kayısı şemsiyesini seçme yarışması”, “taze kayısı tüketici yarışması”, “kazıma yarışması”, “en iyi paketleme yarışması” bulunmaktadır. Festivalde ayrıca “en iyi vitrin yarışması” da yapılacak.

Kayısının Başkenti

Malatya Uluslararası Sanat ve Kültür Etkinlikleri ve Kayısı Festivali açısından iyi taze kayısı, taze kayısı yiyin, en iyi kayısı paketleyin, kumlanmış kayısı (Paketleme) ve en iyi teşhir” yarışmaları yer alacaktır.25. uluslararası Malatya kültür sanat etkinlikleri ve kayısı festivali Malatya, Anadolu’nun en değerli şehirlerinden biridir. Dünyanın kuru kayısı başkenti olarak bilinen, dünya genelinde yaklaşık 115 ülkeye kayısı ihracatı gerçekleştirerek, yılda ortalama 100.000 tonun üzerinde kuru kayısı üretimi gerçekleştirmektedir ve bununla birlikte 100.000 ton ihracat hacmi ile şu anda bunu yapmaktadır.

Hem ülke ekonomisine hem de Malatya ekonomisine önemli bir gelir sağlayan çok önemli bir ildir. 2020 yılında Malatya’da çok önemli yatırımlar yapıldı. 25. uluslararası Malatya kültür sanat etkinlikleri ve kayısı festivali özelinde bir yandan Malatya Ticaret Borsası ve Fırat Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğumuz kuru kayısının lisanslı depolamasını gerçekleştirirken, özellikle Avrupa Birliği ile üstlendikleri 5.000 ton kapasiteli çok önemli bir proje sona eriyor. Kayısı meyvesini hak ettiği noktaya getirmek festivalin en önemli amacıdır.

Kayısı Malatya’nın Önemli Bir Ürünüdür

Tüm Malatya’da olduğu gibi kayısı çiçeği şenliği de büyük bir coşkuyla gerçekleşir ama gerçekte coşku tam değildir. Malatya’dan içtenlikle gelenlerin hepsi, Malatya’nın paydaşı olan gelecekte bir arada olma kararlılığına sahiptir. Ne de olsa güneşin altın yumurtalarını yumurtlayan kaz olarak bilinen kayısı çiçeklerinin başkenti Malatya’dır. Kayısı Malatya’nın milli ürünüdür. Malatya dünyanın kayısı başkentidir.

1-7

Festival Ne Zaman

Malatya, antik çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun kavşağında yer almaktadır. Doğu’daki en eski nakliye yolu; Malatya, Sivas’tan Erzurum’a, oradan da Kafkasya’ya uzanan yoldur. Karasu Aras yolu da denilebilir. 25. Uluslararası Malatya kültür sanat etkinlikleri ve kayısı festivali öte yandan Güneydoğu’ya, Malatya ve Diyarbakır üzerinden Mezopotamya’ya giden yol önemliydi. Doğuda Malatya’dan Murat, Karasu ve Van Gölü bir başka doğal yoldur.

Güneyden gelen ve Malatya’ya bağlanan bir diğer önemli yol ise Malatya-Kahramanmaraş arasında, Toros Dağları’nın çok yoğun göründüğü bir bölgede, farklı akış yönlerine sahip vadilerin izlediği doğal bir koridor boyunca uzanmaktadır. Güneyde dağlar arasında bir başka açık yol ise Urfa’yı Adıyaman üzerinden Malatya’ya bağlar. 25. Malatya kayısı festivalinin 15 Temmuz 2022 Cuma günü başlaması bekleniyor.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz diğer festival içeriklerimiz:

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri