Festivaller

Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali

Nasreddin Hoca Festivali Ne Zaman?

Mizahın büyük bir temsilcisi olan, düşünür Nasreddin Hoca adına düzenlenen Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali başlıyor.

Sivrihisar Dövme Sucuğu Festival ile Görücüye Çıkıyor

Geleneksel olarak her yıl yapılan Nasreddin Hoca Festivali, dünya genelinde çok sayıda ülkenin katılımıyla gerçekleşecek. Festival kapsamında Eskişehir İl’inden festivalin yapılacağı yer olan Sivrihisar ilçesine ücretsiz taşıma sağlayacak otobüs kaldırılacak.

Festival haberleri kapsamında yapılan açıklamada festivalin ilk günü Sivrihisar Ulu Camiinde Nasrettin Hoca için Mevlid-i Şerif okutulacağı belirtildi. Nasreddin Hoca Sanat Festivali, Hoca ve kızı Hatun’un mezarları başında okutulacak dualarla başlanacak.

nasreddin hoca kültür ve sanat festivali

Nasreddin Hoca Festivali alanında yapılacak olan protokol konuşmaları sonrasında uluslararası halk dansı gösterileri, düzenlenen yarışma ödül takdimleri, halka dağıtılan Nasrettin Hoca Pilavı, hediyelik eşya standları, çocuk oyunları, her yaşa ait eğlence ve etkinlik, DJ Performansı, Sivrihisar’ın yerel yemekleri, organik köy ürünleri, ünlü Sivrihisar Dövme Sucukları, ev yapımı Sivrihisar Bazlamaları, gözlemeleri ve çok daha fazlası ile gerçekleşecektir.

Nasreddin Hoca’yı anmak, Sivrihisar kültürü ve Nasreddin Hoca hakkında her şeyin öğrenilmesini hedefleyen festival, Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi Alanı’nda yapılacaktır.

Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali 7’den 70’e Herkesi Bekliyor

Gezi haberleri tarafından yapılan duyuruda geçmiş yıllarda Sivrihisar Belediyesi ile Spor Bakanlığı Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ödüllü dağ bisikleti yarışlarının yeniden yapılacağı da kaydedildi. Festivale yediden yetmişe herkesin beklendiği de vurgulandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KTC), Ukrayna, Kırgızistan gibi ülkelerin de katılımının da olacağı Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali için Eskişehir halkını davet korteji yapılacaktır. Korteje ülkelerine özgü yerel kıyafetlerle katılan ülkelere temsili canlandırılan Nasrettin Hoca da eşlik etti. Kortej Eskişehir Anıtına çelenk konulması ile sona erecektir.

nasreddin hoca kültür ve sanat festivali
Davet Korteji

Nasreddin Hoca’ya ait mezarın Sivrihisar’da olduğunun kanıtlandığını ifade eden gezi magazin, Nasreddin Hoca’nın Sivrihisar ilçesinin HortuKöyü’nde doğduğunun kesin olduğu kaydedildi. Bu anlamda yapılan kazılar neticesinde Nasrettin Hoca’nın mezar taşı ve sandukasının bulunduğu da vurgulandı.

İlginizi çekebilir: Eskişehir Odunpazarı Müzesi Sanal Turu

Sivrihisar Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği sonucunda düzenlenen Nasreddin Hoca Festivali,  tahmini 25 Haziran 2021 tarihinde başlayacaktır. Festivalin tahmini bitiş tarihide 27 Haziran 2021 olacaktır. Festival hem Sivrihisar’ın hem de Eskişehir’in dünyaya tanıtılması açısından oldukça önem kaydetmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri