Festivaller

Trilye Zeytin Şenliği Festivali 2021 Ne Zaman?

Trilye Zeytin Festivali

Mudanya’nın tarım ürünlerini festival ve şenlikler ile tanıtmayı iyi bilen Mudanya Belediyesi’nin gelenekselleştirdiği Trilye Zeytin Şenliği Festivali başlıyor.

Trilye Zeytin Şenliği Festivali

Mudanya Belediyesi’nin düzenlediği bu festivalde yine halk oyunları gösterileri, zeytin atölyelerinin sergilenmesinin yanı sıra yapılacak konserler ile unutulmaz bir festivale imza atılacak. Trilye Zeytin Şenliği Festivali, her yıl temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. Festival haberleri kapsamında 2021 yılı için festivalin tahmini başlangıç tarihi 24 Temmuz bitiş tarihi ise 25 Temmuz olarak belirtilmektedir. Bilindiği üzere Trilye, kaliteli zeytin üretimi ve aynı zamanda tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinmektedir. Festivalde de buna uygun olarak en lezzetli zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağlı yemek festivalleri düzenlenmektedir. Düzenlenen bu yarışmalar festivalin coşkusunu arttırırken zeytin reçeli atölye eğitimlerinin de festivalde yer alması insanların bu festivale olan ilgisini arttırmaktadır.

trilye zeytin festivali

En son 2019 yılında düzenlenen Trilye Zeytin Şenliği Festivali her sene olduğu gibi coşku dolu geçti. Festivalin düzenlenme amacı ise ilçedeki üretimi arttırmak, üreticiyi desteklemek ve Trilye’nin zeytininin daha da ün salmasını sağlayarak ismini dünyaya duyurmak. Sonuncusu 2019 yılında yapılmış olan festival Mudanya Bandosu’nun konseri ile başladı ve hemen arkasından yerini Mudanya Kültür Sanat Derneği’nin Türk Sanat Müziği konseri ile devam etti. Festivalin bu konserler ile başlaması Mudanya Belediyesi’nin kendi kültürünü de dünyaya duyurabilme çalışmalarının bir sonucu. Bu konserlerin yanı sıra şenlik alanı içerisinde kurulan stantlarda üreticiler zeytin, sabun, zeytinyağı ve kozmetikten oluşan ürünlerin tanıtımı yaptı. Mudanya Belediye Başkanı da bu stantları gezmeyi ve üreticilere hediyeler dağıtmayı ihmal etmedi. İki gün boyunca hız kesmeden süren Trilye Zeytin Şenliği Festivali, her sene düzenlenen yarışmalar, halk oyunları gösterileri ve atölye eğitimlerinin yanı sıra Balkan müziğinin en genç sanatçılarından Gamze Matracı konseri ile doruğa çıktı.

İlginizi Çekebilir Trilye Gezi Rehberi ile Eşsiz Bir Hafta Sonu Tatili

Trilye Zeytin Festivali Ne Zaman?

trilye zeytin festivali

Festivalde stantları gezen Mudanya Belediye Başkanı, düzenlenen bu festivalin ürünlerin sağladığı katkının büyük olduğunun altını çizdi. Ayrıca Mudanya’nın özellikle tarım değeri yüksek zeytini, inciri ve üzümü desteklenmeli, bu sayede de köylümüz hak ettiği değere ulaşmalı dedi. Trilye Zeytin Festivali ve düzenlemiş olduğumuz diğer festivallerde tarım ürünlerimizi geleceğe taşımaya çalışıyoruz cümlesini de sözlerine ekleyen Belediye Başkanı, zeytinin tanınması ile birlikte üreticinin hevesle gece gündüz çalıştığını ve zeytinin tanınırlığını arttırmak için zaten kaliteli olan üretim üzerinde daha da özenli çalıştıklarını da belirtti. Son olarak gezi haberleri kapsamında alının bilgiye göre 2021 yılında düzenlenecek olan festivalin de aynı doğrultuda ilerlemesi bekleniyor.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri