Festivaller

5.Red Bull Uçuş Günü Ne Zaman

Red Bull Festivali

5.Red Bull uçuş günü, katılımcıların tamamı ile mekanik, el yapımı, göz nuru ve aynı zamanda yaratıcı uçuş makinaları ile 6 metre kadarlık yüksek bir rampadan suya atlayarak en uzun mesafeyi hedefleyip uçmaya çalıştıkları eğlence amacıyla yapılan bir yarışmadır. Eğlenerek yapılan Red Bull uçuş günü katılımcıların oldukça dikkatini çekip beğenisini kazanarak gönüllerde taht kurmayı başarmıştır.

5 Haziran tarihinde Caddebostan Sahili’nde gerçekleşmesi beklenen havacılık tarihinin en eğlenceli etkinliği olarak bilinen Red Bull uçuş gününe dair bilinmesi gereken tüm detayları sizler için derleyip sunduk.

İlk Red Bull Uçuş Günü

1992’de Avusturya’nın  başkenti olan Viyana’da yapılmıştır. Daha sonrasında ise Dünya’nın dört bir yanında yaygınlaşıp 100’ü aşkın uçuş günü etkinlikleri düzenlenmiştir.

Havacılığın tarihini yeniden altın harflerle yazan Red Bull uçuş günü 5.İstanbul çıkartması için efsanevi şekilde geri dönüş yapıyor. En son 2019 yılında Kadıköy, Caddebostan sahilinde gerçekleşmiş olan ve yüz binlerce insanı bir arada toplayıp ağırlayan Red Bull uçuş günü, 3 yıl aradan sonra İstanbul’u uçuş moduna alıyoruz sloganı ile geri dönüyor. Caddebostan sahili, bir kez daha Red Bull uçuş gününe ev sahipliği yapıp heyecanı dorukta olan halkın birbiri ile buluşmasını sağlayacak.

Yarışma Formatı ve Detaylar Nelerdir?

Red Bull uçuş gününde kurulan dörder kişilik takımlar, kendilerine ait  tasarımları olan uçuş araçları ile 6 metre kadar yükseklikteki rampadan suya doğru havalanacak ve en uzun mesafeyi yakalamaya çalışacaklar.

5.Red Bull uçuş günü başvurularını internet ortamı üzerinden çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Başvurular çoktan başladı bile. Siteye girerek ilk önce başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurmalı, daha sonrasında ise kendi dilediğiniz şekilde tasarladığınız uçuş araç tasarımını yüklemelisiniz. Red Bull uçuş günü için son başvuru tarihi ise 15 Nisandır. Daha detaylı  bilgi almak için internet sitesi aracılığıyla bilgi alabilirsiniz.

1-5

Başvuru adımlarını tamamlayan yarışmacılar arasından seçilecek en iyi 40 takım ise 5.Red Bull uçuş günü yarışmasında yer alarak performanslarını en iyi şekilde sergilemeye hak kazanacak. Bu 40 takımdan 20 tanesi ise üniversite takımlarından oluşacak. Beklenen bu büyük günde jüri, yarışmacıları sadece uçuş mesafesini göz önüne alarak değil aynı zamanda yaratıcılık ve yarış başlamadan evvel sergileyecekleri performansları da göz önüne alarak değerlendirme yapacak.

Red Bull Uçuş Günü İzlenme Oranı

Ülkemizde düzenlenen Red Bull uçuş günü 2008, 2010, 2013 senelerinde İstanbul’da Caddebostan sahilinde gerçekleşmiştir.2010 yılında gerçekleşmiş olan Red Bull uçuş günü etkinliğini 90.000 kişi canlı olarak izlemiştir. 2019 yazında tekrarlanan ve dördüncü kez düzenlenmiş olan uçuş günü etkinliği yine Caddebostan sahilinde gerçekleşmiştir ve 200.000 kişi tarafından canlı olarak izlenmiştir.

5.Red Bull Uçuş Günü Ne Zaman Olacak?

5.Red Bull uçuş günü ne zaman olacak sorusu oldukça merak edilir. Bu konu web ortamında sıklıkla sorgulatılır. 5.Red Bull uçuş günü 5 Haziran 2022 pazar günü gerçekleşecektir. Buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalımız aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz diğer festival içeriklerimiz:

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri