FestivallerGezi Magazin

30.Uluslararası Akçaabat Müzik Ve Halk Oyunları Festivali Ne Zaman

Müzik ve Halk Oyunları Festivali Nerede?

30.Uluslararası Akçaabat müzik ve halk oyunları özelinde bu yıl düzenlenecek olan festival 1991’den itibaren her yıl düzenli olarak kutlanmaktadır. Bu uluslararası Akçaabat müzik ve halk oyunları festivalinin turizm açısından Akçaabat’ın tanıtımına yardımcı olmakta ve çeşitli yönleri ile de ilçe turizmine katkıları bulunmaktadır. Yapılan bu festivalde öncelik olarak toplum üzerindeki sosyal etkilerini, yerel halkın beklenti ve algılarını belirlemek esasına dayanarak amaçlanmaktadır.

Bu kapsam doğrultusunda kişilere anket uygulaması yapılmış ve böylelikle elde edilen veriler SPSS programına aktarılarak yüksek çıkan istatistikler uygulanmıştır. Akçaabat müzik ve halk oyunları bir yandan yerel halkın sosyalleşmesini sağlaması, olumlu izlenimler bırakarak turizme katkı sağlamış olduğu görülmüştür.

 Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Ne Zamandan Beri Düzenlenir?

Her sene 19-20 Temmuz tarih aralığında başlayan ve yaklaşık olarak bir hafta kadar çeşitli etkinlikler ile devam eden Akçaabat müzik ve halk oyunları, Karadeniz bölgesinde düzenlenen en büyük festivallerden biridir.  Akçaabat müzik ve halk oyunları ilk olarak  1991 yılında gerçekleştirilmiştir.  Geleneksel değerlerin ön plana çıkarıldığı bu festival gittikçe daha da yaygınlaşmış ve son senelerde artık uluslararası bir boyut kazanıp başarı sağlamıştır. 30.Uluslararası Akçaabat müzik ve halk oyunları düzenlenmeye başlandığı 1991 tarihinden itibaren, geçmişi birkaç yüzyıl öncesine kadar dayanan Geleneksel Hıdırnebi yayla şenliğini de içine alarak kutlanır olmuştur. Bu sebepten ötürü düzenlenen  festivalin bir kısmı Akçaabat sahilinde bir kısmıysa Hıdırnebi yaylasında yapılmaktadır.

1-9

Festival ve Tarihi Kültürel Değerler

Uluslararası Akçaabat  her yıl yurt içi ve yurt dışından pek çok ziyaretçi gelmektedir ve gelen bu ziyaretçiler ile yapılan kortej yürüyüşleri ve yayla göçü canlandırmalarıyla festival şöleni ile başlanır. Ardından sahildeki müzik aletleri ile yani kemençe, davul-zurna eşliğinde oluşturulmuş olan horon halkası oluşturulur. Hamam çimeni çarşısında bulunan Belediye müze sergi salonunda karma fotoğraf sergisi yapılmaktadır ve sahil park alanında mehteran gösterisi yapıldıktan sonra ise ardından köy düğünü canlandırması etkinliği ile festival şölenine kaldığı yerden devam edilir. 30.Uluslararası Akçaabat müzik ve halk oyunları doğal ve beşeri turistik unsurlara, tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmasından ötürü halk arasında ve yurdumuz adına oldukça önemli bir festival etkinliğidir.

Festivalin Yöreye ekonomik Katkısı

Sosyal ve kültürel yaşam standartının kalkınmasına ve zenginleşmesine katkı sağlayan festivaller, uluslararası, ulusal, bölgesel ve yerel turizm üzerinde çok kuvvetli, güçlü etkiye sahiptir. Festivallerin tanıtıcı şekilde olması, yöresel etkinliklere değinilmesi o festivalin başarılı geçmesine olanak sağlayacak ve o yerin olumlu bir imaj kazanmasına yardımcı olmasına fazlası ile katkı sağlayacaktır. Ekonomik faaliyetleri canlandırması ve turizm sezonunun o bölgede yaygınlaşmasına katkı sağlamasından dolayı bu festivallerin düzenlenmeleri için başlıca sebepler arasında yer almaktadır. Yakın zamanda olması beklenen Akçaabat müzik ve halk oyunları bekleyenlerin heyecanını dorukta bırakmaya devam etmektedir.

Festival Tarihi Ne Zaman Olacak?

20 Temmuz 2022 Çarşamba günü kesin olarak tarih netleşmiştir. Belirtilen tarihte 30.Uluslararası Akçaabat müzik ve halk oyunları festivaline herkes davetlidir.

Yeni Yerler Görmek İçin Tıklayın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri