Festivaller

Geleneksel Kutlu Düğün Festivali Ne Zaman

Kutlu Düğün Festivali Nerede?

Geleneksel kutlu düğün festivali  özelinde Ankara Mamak ilçesine bağlı bir mahalle olan Kutlu düğün mahallesi eski taş duvar evleri ile özel bir yere sahiptir. Ankara merkezine yaklaşık 32,4 Km olan kutlu düğün mahallesi eski adı ile bayındır barajı ve yeni adi ise mavi Göl’ün yanında tarihi bir yerleşim yeri olmaktadır. Kuruluş itibarı ile 1400 yılara dayanan kutlu düğün 1588 yapılan yerel düzenleme ile bala ilçesine bağlanan kutlu düğün 1932 yılında ise Çankaya’ya bağlanmış olup 1983 yılında ise son bağlandığı yer Mamak olmaktadır. 1983 yılından bu yana bağlı kalmıştır. Günümüzde hala Mamak belediyesine bağlı kalmaya devam etmektedir.

Kutlu Düğün Yayla Festivali

Yakın zamanda 8. sinin gerçekleşeceği bilinen kutlu düğün festivali Mamak belediyesi tarafından her yıl temmuz ayında yapılmaktadır. Yayla festivali genellikle renkli görüntüleri ile bilinmektedir. Şehrin içi ve dışından binlerce kişiye ev sahipliği yapan festivalde birçok etkinlik de yapılmaktadır bu etkinliklerden en çok dikkat çekeni köy sakinlerinin yaptığı gözlemeleri ve el emeklerinin satışa çıkartarak gelir sağlamalarıdır.

Etkinliklerden bazıları ise eğlence akşamında yapılan konserler ile gelenlerini oldukça ilgi toplamaktadır. En çok ilgi çeken kutlu düğün gözlemesinin lezzetinin sırrının yağlamasından bulunan tavşan bacağının kullanılması olduğunu söyleyen köy sakini festivalin ilgi odağı olmuştur. Şehrin birçok yerinden gelen vatandaşların akınına uğrayan ve köyün kalkınması için yapılan bu festival her yıl insanların stresini atması için merakla beklenen festival arasında bulunmaktadır.

Mamak Kutlu Düğün

Mamak belediyesi halkoyun ekibi geleneksel kutlu düğün festivali ile oldukça bütünleşmiştir. Bu festivalde yapılan bazı etkinlik ise

  • Halat çekme oyunu
  • Çuval yarışı
  • Yumurta taşıma
  • Konser
  • Çocuk etkinlik alanı

Gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yaşlıların, gençlerin ve çocukların eğlendiği bu etkinlik ile herkes oldukça iyi vakit geçirmekte ve temiz havası ile enerji toplaması oldukça muhtemeldir. Ankara da yaşayanlar için temiz hava ve yeşillikle bütünleştiren geleneksel kutlu düğün festivali ile birçok kişi doğayla bütünleşerek iş hayatının veya standart hayatlarından uzaklaştıran etkinlik olmaktadır.  Stresten ve hayat kargaşasından kurtaran bu festival herkesi için oldukça önemli ve doğayla bütünleşmek için bulunmaz bir fırsattır.

1

Ankara Mamak Düğün Festivali

Her yıl temmuz ayında yapılan bu festivalin 2022 yılında hangi ayda ve ne zaman yapılacağı oldukça merak uyandırmaktadır. Kutlu düğün festivali Ankara için arındırıcı ve dinlendirici olmaktadır fakat Ankara dışında birçok ilde katılım sağlanan bir festivaldir. 2022 yılında  düğün festivali 10 Temmuz 2022 Kutlu düğün mahallesi Akkaya Mesire Alanında yapılacaktır. Fakat şimdilik festivalde kimin sahne alacağı veya hangi etkinlikleri yapılacağı ilerleyen günlerde belirlenecektir. Yine aynı şekilde yarışma ve konser ile son bulacaktır. Konseri kimin vereceği henüz belli olmasa da emin olun oldukça eğlenceli vakit geçirilecek ve herkesin stresini atmasına yardımcı olacaktır.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri