Festivaller

50. İstanbul Müzik Festivali Ne Zaman

İstanbul Müzik Festivalleri

50. İstanbul müzik festivali, yarım asırlık tarihi boyunca gerek Türkiye’den gerekse dünyanın birçok ülkesinden gelen sanatçıları üç buçuk milyon sanatsever ile buluşturmuştur. Ayrıca festival sayesinde birçok yeni klasik müzik eseri de bestelenmiştir. Ayrıca festival kapsamında verilen teşvik ödülleri ve sağlanan fonlar aracılığı ile birçok genç yetenek desteklenmiştir. Bu yıl ellincisi düzenlenecek olan festival, İstanbul genelinde 12 farklı mekanda 65’in üzerinde sanatçı, topluluk ve orkestraya ev sahipliği yapacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) ev sahipliğinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile sanatseverler ile buluşacak olan 50. İstanbul müzik festivali bu yıl  ‘’İstanbul’’ teması ile izleyicileri oldukça zengin bir program ile buluşturuyor.

50. İstanbul Müzik Festivali Anlamı

50. İstanbul müzik festivali özelinde adını dinlerin, kültürlerin ve dillerin buluştuğu dünyanın başkentinden alan festival, İstanbul’un bu kozmopolit yapısının, bir müzik aletinden çıkan notaların tadındaki uyumunu anlatan ve zaman zaman da geçmişten günümüze kadar insanlar üzerinde bırakmış olduğu o eşsiz lezzete de vurgu yapacak. Çatışmaların, endişelerin ve korkuların arttığı günümüz dünyasında barışın sembolü olan İstanbul’un birçok tarihi ve kültürel alanları ve seçkin konser salonlarında duygular güçlenirken ruhlar dinlendirilecek ve zihinler ise müziğin o eşsiz sihirli dünyasında kaybolacak.

Şef Aziz Shokhakimov önderliğinde Tekfen Filarmoni Orkestrası ve piyanoda Kirill Gerstein ile Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda perdeleri açılacak olan büyülü günler toplamda 3 hafta sürecek ve ‘’Rameau a la Turque’’  Musica Sequenza ile Tophane – i Amire Kültür ve Sanat Merkezinde perdelerini kapatacak.

1-10

Festival Mekanları

50. İstanbul müzik festivali bu yıl İstanbul’un farklı ilçelerinde ve farklı mekanlarda izleyicisi ile buluşacak. Bunlar;

 • Atatürk Kültür Merkezi
 • Fransız Sarayı.
 • Tophane – i Amire Kültür Ve Sanat Merkezi.
 • Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras
 • Cemal Reşit Rey Konser Salonu
 • Saint Esprit Katedrali
 • Süreyya Operası.
 • Yel değirmeni Sanat Merkezi.
 • Hemdat İsrael Sinagogu.
 • Aya Triada Rum Ortadoks Kilisesi.
 • Meryem Ana Asompsiyon Kilisesi

Festival Onur Ödülleri Sahiplerini Bulacak

İstanbul müzik festivali onur ödülü besteci ve eğitimci Profesör Özkan Manav’a verilecektir. Yaşam boyu başarı ödülü, dünyaca ünlü besteci ve şef Tan Dun’a verilecektir.

50. İstanbul Müzik Festivali Etkinlikleri

İstanbul’un birçok tarihi ve sanat mekanlarında izleyicileri ile buluşacak olan müzikli dakikalar, hafta sonları ise tüm İstanbul ile kucaklaşmak için farklı park ve açık hava mekanlarında devam edecek. Müzikli bir hafta sonu etkinlikleri çerçevesinde çocuklara ve gençlere yönelik hazırlanan sanat atölyeleri ve konsere doğru konuşmaları ile festival tüm coşkusu ile yaşanmaya devam edecek.

 50. İstanbul Müzik Festivali Ne Zaman?

6 Haziran – 24 Haziran tarihleri arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) liderliğinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile bu yıl 50. İstanbul müzik festivali düzenlenmektedir. Festivalin bu yıl ki teması İstanbul’dur.

Yeni Yerler Keşfetmek İçin Tıklayın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri