ÇocukFestivaller

Çocuk Filmleri Festivali

Çocuk Filmleri Festivali Ne Zaman

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Çocuk Filmleri Festivali, 19-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Çocuk Filmleri Festivali çocukların sağlıklı bir hobi edinmelerine, sanatsal üretim gerçekleştirmelerine, sinema ile tanışmalarına ve erken yaşta sinema kültürü edilmelerine rehberlik etmeyi hedefliyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Türksak Vakfı tarafından yapılan festival, milyonlarca çocuğun eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak. Festival birbirinden renkli ve eğlenceli filmleri sinemaseverlerle buluşturacak. Festivalin bu yılki kapanış töreni ise; 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı günü yapılacak. Ayrıca törende festival kapsamında gerçekleştirilen filmin hikâyesi yarışmasının birincisi de açıklanacak.

Festival Menüsü 

Türkiye’nin dört bir yanından çocuklar Çocuk Filmleri Festivali gösterimleri ile sinema kültürünü deneyimleyecek. Son dönemin en ilgi çeken veya renkli hikâyelerinin yer almış olduğu festival programı minik sinemaseverleri keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Festivalde bu yıl kısa ve uzun metrajlardan oluşan 15 filmlik bir program çocuklar ile buluşuyor. Programda; Asteriks Sihirli Iksirin Sırrı, Ay Bekçisi, Çılgın Köpekler, Elektrik Gökyüzü, İçgüdü filmleri gösterime girecek. Ayrıca; Kıyıdaki Yaşam, Kirpi ve Saksağan, Sevimli Uzay Kahramanları, Küçük Ayakkabıcı, Küçük Kahraman, Maystro, Medya ve Şarkıcı Hayvanlar Verecek Son Jeton, Şifreni Mi Unuttun Ve Yaprak filmleri yer alıyor.

1-11

Eğitici Programlar 

Çocuk Filmleri Festivali çocukları sinemanın büyülü dünyası ile buluşturacak. Bir dramanın peri masalının ve hikaye taslağı oluşturmanın yöntemleri ve seyircinin dikkatini çekmenin kurallarının ne olduğu çocuklara anlatılacak. 22 Nisan günü festival kapsamında iki atölye gerçekleştirilecek. Günün ilk etkinliği saat 13.00’da yapılacak olan hikâye okur yazarlığı söyleşisi olacak. Çocuklar deneyimli isimlerden hikâye okuryazarlığında dikkat etmeleri gerekenleri öğrenecekler. Günün ikinci etkinliği ise saat 17. 00’da gerçekleşecek. Bu etkinlik geleneksel Hacivat Karagöz oyunu atölyesi olacak.

Film Festivali 

Uluslararası sektör buluşması da Çocuk Filmleri Festivali kapsamında gerçekleşecek. Buluşmaya Türksak Vakfı başkan yardımcısı katılacak. Ayrıca Türkiye İngiltere ve Rusya’dan çocuk filmleri ve animasyon alanında yapımlar sunan sektör profesyonelleri de katılım gösterilecek.  Bu kapsamda sunulan sektör profesyonellerinin katılım gösterecek olduğu buluşmada katılımcılar projelerini tanıtma fırsatı bulacaklar.

Çocuk Filmleri Festivali, çocuklara film ve atölyelerle dolu eğlenceli 5 gün yaşatacak. Festival kapsamında çocuklar için film gösterimlerinin yanı sıra; pek çok farklı etkinlik ve atölye eğlencesi de olacak. Minik sinemaseverler bu festival sayesinde kendileri için sunulan programda pek çok filmi görme fırsatı bulacaklar. Çocuk Filmleri Festivali’nde toplamda 15 filmin çocuklar ile buluşması planlanıyor.

Bu içeriğimizde Çocuk Filmleri Festivali’ne dair tüm detaylar sunulmuştur. Daha birçok festival bilgisi ya da tatil içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına göz atabilirsiniz.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz diğer festival içeriklerimiz:

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri