Festivaller

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı 2021 Yılı Tarihleri

Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, ülkemizin dünya çapında ses getiren karnavallarından, festivallerinden biridir. Her yıl Adana’da gerçekleştirilen bu karnaval, Adana sokaklarını eğlenceli ve rengarenk bir hale dönüştürmektedir. Bu ses getiren karnaval hakkında önce tarihçesine değinmek gerek. Portakal Çiçeği Karnavalı, Adana’nın önde gelen iş adamlarından olan Ali Haydar Bozkurt’un öncülüğü ile ilk olarak 2013 yılında gerçekleştirilmiştir.

12-14 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilen bu ilk karnavalda yapılan yürüyüşe yaklaşık 15 bin kişi katılmıştır. 2013 yılında gerçekleştirilen bu ilk Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalının ardından Adana’nın portakal mevsimi, Adana’da nisan ayı, festivaldeki eğlenceler, konserler, sergiler ve festivalde renkli kıyafetler giyilerek gerçekleştirilen kortej yürüyüşü sadece ulusal çapta değil; uluslararası çapta ses getirmeye başladı. Daha sonraki yıllarda nisan ayında gerçekleştirilen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, daha fazla kişinin katılımıyla daha büyük coşkuyla gerçekleştirildi.

Portakal Çiçeği Karnavalı 2021

Her yıl büyük bir katılımla gerçekleştirilen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalının en önemli özelliği ise ülkemizde gerçekleştirilen ilk sokak karnavalı olmasıdır. Gezi haberleri, festival haberleri takip ediyorsanız bu festivali duymamış olmanız imkansız. Özellikle nisan ayında Adana’yı tam da portakal çiçeği mevsiminde yani bu mevsimi karşılayan nisan ayında o muhteşem portakal kokusu eşliğinde gezip görmeli ve mutlaka Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalına katılmalısınız. Peki bu karnavalda sizi ne bekliyor? Karnavalın en önemli kısmı rengarenk kostümler giyilerek yapılan yürüyüşüdür. Adana sokakları büyük bir coşkuyla rengarenk kaplanır. Bunun yanında sergiler açılır, dans gösterileri yapılır ve konserler gerçekleştirilir.

Portakal Çiçeği Karnavalı Ne Zaman Başlıyor?

Gezi magazin ve etkinlik rehberi takip ediyorsanız; dünya çapında ses getiren Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kaçırmamanız gereken etkinliklerden.  Her yıl nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen bu karnaval, 2020 yılında Covid-19 nedeniyle iptal edilmişti. 2021 yılında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalının 1 Nisan’da başlaması planlanıyor.

Her yıl Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen dünyaca ünlü Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalının sloganı ise ‘’Nisan’da Adana’da’’ şeklindedir. Gezi haberleri takip ediyor ve gezmeyi seviyorsanız Nisan ayında tam da portakal çiçeği zamanında Adana’da olmalısınız. Festival haberleri takip ediyorsanız ve festivale katılmak istiyorsanız; Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalını kaçırmamalısınız.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri