AdıyamanGüneydoğu Anadolu

Nemrut Dağı Turu ile Adıyaman’da Tarihi Bir Yolculuk Keyfi

Nemrut Dağı Nerede?

Doğuda çıkacağınız maceralı bir Nemrut Dağı turu size taşlaşan kral ve kraliçeleri çok yakından görme fırsatı sunuyor!

Nemrut Dağı Turu ve Nemrut Dağı Hakkında Kısa Bilgi

Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kâhta ilçesi sınırlarında Kayadibi Köyü’ne yakın bir konumda yer almaktadır. Nemrut Dağı turu için Adıyaman ve Malatya’dan ören yerine ulaşabilirsiniz. 2150 metre yüksekliğine sahip bu dağ, 1987’de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Helenistik Dönem’in en ihtişamlı kalıntılarından birisidir. Doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılan anıtsal heykeller, iyi korunmuş durumdadır. Bu heykeller 8-10 metre yüksekliğinde kireç taşı bloklarından yapılmıştır.

Nemrut Dağı’nın Tarihi

Eski çağlarda ‘’Kommagene’’ olarak bilinen krallık I. Mithradates tarafından kurulmuştur. Bir tarafında Pers İmparatorluğu diğer taraftan da Helenistik Yunan toplumu yer almaktadır ve bu kültürlerden oldukça etkilenmiştir. O zamanlarda çok tanrılı din inancının yaygın olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bu kültürler kendilerine ait mitolojilere sahiptir. I. Mithridates’in oğlu olan I. Antiokhos Theos, iki kültürün de bileşenlerinden oluşan bir eğitim almıştır.

nemrut dağı gezisi

Topraklarını hem doğu hem de batı yönünde genişletmek isteyen Kral I. Mithridates, bu sebeple iki kültürün de o dönemde inandığı tanrıları ve isimleri kabul ettiği bilinmektedir. İki kültürü de kapsayan geniş bir imparatorluk kurma amacı I. Antiokhos Theos’a babasından kalmıştır. Bu amaç doğrultusunda Nemrut Dağı’nın tepelerine bir tapınak inşa ettirmiş ve tanrıları simgeleyen dev heykeller koydurtmuştur. Bu heykeller 10 metre uzunluğuna kadar ulaşabilmektedir. Bu heykeller sayesinde I. Antiochos, hem tanrılara saygısını ifade etmiş hem de yüksek ve ıssız bir yere gömülmek isteğini tanrıların arasına gömülerek gerçekleştirmiştir. Ayrıca, Antiochos kendi heykelini Zeus gibi tanrıların heykelinin yanına yaptırmıştır ve onlara tapınan insanlardan dua almayı amaçlamıştır.

Nemrut Dağı Gezisi Sırasında Görülmesi Gerekenler

Dolambaçlı yollardan dağın zirvesine çıkarken Torosları da içeren muhteşem manzarayla karşı karşıya kalacaksınız. Nemrut Dağı turu için en uygun zamanın ise gün doğumu ya da gün batışı olması tavsiye ediliyor. Özellikle gün doğumunda rüzgarlı tepe sizi büyüleyecektir. Uzaktan görülen Fırat Nehri de sadece heykeller için gitmediğinizi, cenneti andıran bir manzarasıyla da misafirlerini etkilemeyi başarabildiğini gözler önüne seriyor.

Nemrut Dağı’nın sahip olduğu doğu ve batı terasları ile kültürel bir harmanı gözler önüne sermektedir, ayrıca batı ve doğu uygarlıklarının köprüsü denebilmektedir.

Nemrut Dağı Doğu Terası, dev kral ve tanrı heykellerini bulunduruyor. Bu terasta Kommagene Krallığı’nın yeryüzü hakimiyetini temsil eden koruyucu aslan, krallığın gökyüzü hakimiyetini temsil eden koruyucu kartal, Kommagene Kralı I. Antiochos, Zeus- Orromastes, Herakles- Artagnes, Apollon- Mithras heykelleri bulunmaktadır. Heykellerin önünde ateş sunağı (Altar) ve onun yanında oturur halde bir aslan heykeli vardır. Terasın kuzey ve güney kısmında Kommagene Krallığı’nın Pers soyuna ait krallarının da kabartma stelleri bulunmaktadır. Nemrut Dağı’nda güneşin doğuşunu kesinlikle bu terastan izlemelisiniz.

adıyaman gezisi

Nemrut Dağı Batı Terası’nda, tahtlarında oturan dev tanrı heykelleri, Kommagene Kralı I. Antiochos’un heykeli ve tanrılarla tokalaşma kabartmaları yer almaktadır. Terasın etrafında Makedon soyuna ait kabartma stelleri de bulunmaktadır. Ayrıca, aslan horoskop kabartması da bulunmaktadır. Bu kabartmalar kum taşından olması sebebiyle doğa şartlarından etkilenmiştir. Nemrut Dağı turu için güneşin batışı bu terastan izlenir.

nemrut dağı gezisi

Nemrut Dağı adına yapılan araştırmalar ay takvimine göre belirli bir sırada heykellerin dizildiğini ortaya koymuştur.

nemrut dağı gezisi

Tüm bunlara bakacak olursak eğer tarihi mekanları gezmeyi seviyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır çünkü Nemrut Dağı turu, tarih kokan atmosferi ile sizi binlerce yıl öncesine bir yolculuğa çıkarıyor olduğundan oldukça cazip bir fırsattır.

Nemrut Dağı Turu Yaparken Görebileceğiniz Doruklarda Yer Alan Piramit!

Nemrut Dağı’nın doruklarında Antiochos’un tümülüsü olarak bilinen, 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapında bir piramit bulunmaktadır. Bu yükselti çakıl yaşlarının yığılması ile oluşturulmuştur. Bu Tümülüs, Fırat Nehri geçitlerine ve ovalarına hakim bir konumdadır. Küçük kaya parçaları örtülerek tümülüs korunmaktadır. Yazıtlarda kralın mezarının burada olduğu söylenmektedir ancak bugüne kadar keşfedilememiştir.

adıyaman nemrut gezisi

Nemrut Dağı turu için bu kalıntılar hakkında elde edilen bilgilerimiz buluntular arasında çıkan Grekçe bir kitabe sayesindedir. Kitabede yer alan bilgilere göre buradaki heykeller Kommagene Kralı I. Antiochos adıyla yapılmıştır ve adeta gelecekteki ziyaretçileri için hazırlanmış bu kitabede heykellerin birçoğu hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Günümüzde gizemini hala korumasına rağmen arkasında bir kayıt defteri bırakmıştır ve bu halihazırda bulunan kireç taşı bloklarının orada şekillendirildiği düşünülmektedir.

adıyaman yazılı tabletler

Nemrut Dağı turu sırasında dağların doruklarına çıkarken yanınıza sıcak çayınızı aldığınız termosunuz ile anın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca dağa çıkarken herhangi bir zorluk yaşamayacağınızı, yürüdüğünüz yolun merdivenlerinin oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda eklemek gerekirse spor ayakkabı giymenizi ve yanınıza ceket almanız konusunda da uyarabiliriz çünkü yaz aylarında dahi rüzgarlı tepelere sahiptir. Rüzgarlı tepelerden söz edilmişken bir başka zamanın gezisi olarak da Göbeklitepe Gezisi 12.000 Yıl Öncesine Aralanan Kapı‘yı önerebiliriz.

Güzel bir sabah yürüyüşü sunan Nemrut Dağı, tepede konaklayabilme fırsatını da sizlere sunuyor. Yanınıza bir çadır alarak burada geceyi geçirebilirsiniz!

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri